tv3.lv

18 kilometru pastaiga, kurā iepazīt Ventspils neoficiālo simbolu – govis

Šķiet, liela daļa Latvijas iedzīvotāju, izdzirdot kādu piesaucam Ventspili, uzreiz iedomājas par govīm. Un ne velti – visā pilsētā izkaisīti vairāki govju parādes eksponāti un lielizmēra govis, kas laika gaitā neviļus kļuvušas par pilsētas simbolu.’’tv3.lv’’ piedāvā doties virtuālā pastaigā, apskatot visas neparastās Ventspils raibaļas.

Viens no ventspilniekiem visbiežāk uzdotajiem jautājumiem, neapšaubāmi, ir – kāpēc Ventspilī ir tik daudz gotiņu? Kā skaidro Ventspils Tūrisma informācijas centra (TIC) vadītājas pienākumu izpildītāja Dace Kalsere, pilsētā norisinājās divi mākslas un mecenātisma projekti ‘’Cow parade 2002’’ un ‘’Cow parade 2012’’ jeb Govju parāde.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tā ir starptautiska, publiska mākslas izstāde, kas bijusi apskatāma lielākajās pasaules pilsētās. Stikla šķiedras govju skulptūras veidojuši vietējie mākslinieki, paužot savu redzējumu, vēstījumu un stāstu sabiedrībai caur govs tēlu. Pēc izstādes pilsētā, kas var ilgt vairākus mēnešus, govs statujas tiek izsolītas un ieņēmumi tiek ziedoti labdarībai.

Ņemot vērā, ka projekts bija starptautisks un pasaulē vērtējams kā lielākais un veiksmīgākais publiskais mākslas pasākums, tas tika pamanīts arī Ventspilī. Ideja par pilsētas dalību šajā projektā tika prezentēta tā laika Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājam Aivaram Lembergam, kuru tā ieinteresēja, jo bija skaidrs – projekts iegūs plaša vēriena atpazīstamību pilsētai līdzās citām pasaules lielākajām metropolēm.

Uzrunājot Latvijas māksliniekus 2002. gadā Ventspilī norisinājās pirmā akcija “Cow Parade 2002”, kad par mākslas darbiem tika pārvērstas 26 dabiska lieluma stiklašķiedras govis, kas pēcāk izsolītas labdarības izsolē. No šīs Govju parādes Ventspils pilsētvidē joprojām apskatāmi seši eksponāti.

Savukārt 2012. gadā, atzīmējot 10. gadadienu kopš “Cow Parade 2002” norises, Ventspils ielās, skvēros un parkos atkal iemājoja “Cow Parade 2012” – 24 krāšņas un daudzveidīgas Govju parādes dalībnieces, kuras veidojuši mākslinieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un pat Azerbaidžānas. Visa projektā saziedotā nauda tika novirzīta labdarībai – tika ierīkots rotaļu laukums bērnu nama ”Selga” audzēkņiem.

Pēc labdarības izsoles gotiņas mājo pie saviem jaunajiem saimniekiem, taču daļa no tām joprojām priecē pilsētas viesus un pašus ventspilniekus. Pilsētas ielās, skvēros un parko izvietotas 28 dažāda izmēra un krāsu gotiņu skulptūras. Un, tā kā starptautiskais mākslas projekts “Cow Parade” ir noslēdzies, papildus govs eksponātus šobrīd pilsētā nav plānots izvietot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ventspils TIC arī izveidojis pilsētas pastaigu karti, kurā piedāvā četrus dažāda garuma maršrutus – četri, seši, astoņi un 14 kilometri –, katrā ļaujot iepazīt daļu no pilsētā izvietotajām govīm un to apkārtnē esošos apskates objektus. Vairāk informācijas par Govju parādi un elektronisko pastaigu karti meklē, klikšķinot šeit un šeit.

‘’tv3.lv’’ izveidoja savu pastaigu maršrutu, kurš koncentrējas tikai uz Ventspils gotiņu apskati. Maršruta kopgarums ir aptuveni 18 kilometri, bet tā izstaigāšana raitā solī aizņem aptuveni četras stundas. Ja pastaigas laikā vēlies iepazīt arī gotiņu apkārtni un uz kādu brīdi piesēst, gājienam jāierēķina, teiksim, piecas līdz sešas stundas.

Lai lejupielādētu pastaigu maršrutu savā viedierīcē vai GPS sistēmā (.gpx fails), spied šeit.

Foto: EKRĀNTVĒRUMS, TV3.LV

Pastaiga sākas Pārventas bērnu parkā ‘’Fantāzija’’, kur iepretim parka estrādei stalta stāv ‘’Zelta Saules un Sudraba Mēness govs’’. Tā ir mūžīgā un pārlaicīgā pasaules gara gaismas govs, kas sevī ietver arhetipisku dienas un nakts simbolu zīmju apvienojumu. Gotiņas autore ir Helēna Heinrihsone. Līdz parkam iespējas atbraukt arī ar mikroautobusu.

Foto: TV3.LV

Izejot no bērnu parka un dodoties taisnā virzienā uz pilsētas centru, pie Pārventas bibliotēkas snauž ‘’Ventspils Zāļu govs’’, kuru veidojusi mākslinieku kopa ‘’Serde’’. Šī projekta pamatā ir Latvijā un Ventspils reģionā vēl dzīvā tradīcija audzēt un ievākt ārstniecībā izmantojamus augus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: TV3.LV

Savukārt turpat netālu – pāri ielai skatāma ‘’Granātu govs’’. Tās autors ir Museibs Amirovs no Azerbaidžānas. Granātābols ir viens no universālākajiem Azerbaidžānas simboliem, ko Museibs austrumnieciski krāšņā veidolā dāvā uz latviskās govs tēla.

Foto: TV3.LV

Ar to Pārventas gotiņu apskate arī beidzas – visas pārējās izvietotas pilsētas otrā daļā. Pārejot pāri galvenajam tiltam, pilsētniekus un Ventspils viesu sagaida viena no trim lielizmēra raibaļām – ziedu skulptūra ‘’Puķu govs’’, kura atkarībā no sezonas maina savu ietērpu. Govs ir četurs metrus augsta, septiņus metrus gara un atrodas līdzās Sarkanmuižas pļavas dobei ‘’Jūras akmentiņi’’. Skulptūra atklāta 2012. gadā, gatavojoties Ventspils Govju parādes desmitgades svinībām.

Foto: TV3.LV

Tālāk paejoties pa Lielo prospektu, redzam nākamo raibaļu vārdā Venta, taču paša eksponāta nosaukums ir ‘’Govs koloss’’. Tās autors ir Gļebs Panteļejevs, kurš šo eksponātu veidojis kā ļaužu uzstādītu pieminekli ar bronzas atlietu govi, kas glorificē cēlo dzīvnieku, ieceļot to pārcilvēciski dievišķā veidolā.

Foto: TV3.LV

Turpinot pastaigu pa Lielo prospektu, tālāk jānogriežas uz Ventspils Olimpisko centru. Netālu no centra ieejas vārtiem iespējams pievienoties televīzijas pārraides skatīšanai un komentēšanai – tur izvietots nākamais eksponāts ar nosaukumu ‘’Vienos vārtos’’. Autors – Aivars Žukovskis sadarbībā ar Ventspils Futbola klubu.

Foto: TV3.LV

Dodoties dziļāk Olimpiskā centra teritorijā un atduroties pret Basketbola halli, mūs sagaida dzeltenā sporta formā tērpusies gotiņa ‘’Basketbola govs Ms. Moo-Dunk’’, kuras autors ir Ventspils Basketbola klubs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: TV3.LV

Atgriežoties atpakaļ pie centra vērtiem un nogriežoties pa kreisi, tālāk nonākam Ventspils Skeitparkā. Tam izejot cauri, pie parka ieejas novietots jaunākais Govju parādes eksponāts ‘’Ghetto govs’’, kas savu vietu ieņēma 2021. gada rudenī. Jaunais eksponāts tapis sadarbojoties Ventspils pašvaldībai ar ekstrēmo ielu sporta festivāla ‘’Ghetto Games’’ mākslinieciskā tēla vadītāju Vladislavu Lakši.

Par apgleznošanas objektu izmantota ‘’Cow Parade 2012’’ figūra, viens no trīs Tautas govs savu laiku nokalpojušajiem, demontētajiem eksponātiem. Gotiņa radīta ekstrēmo sporta veidu festivāla noskaņās, uz tās attēloti pasaulē slaveni Ventspils sportisti, piemēram, olimpiskais čempions 3×3 basketbolā Kārlis Lasmanis un skeitbordists Madars Apse, BMX braucējs Tomass Grīnbergs un citi.

Foto: TV3.LV

Pie Skeitparka ieejas pagriežoties un dodoties pilsētas centra virzienā, nonākam pie ‘’Gaismas govs’’, kuras pilno krāšņumu iespējams novērtēt diennakts tumšajā pusē, kad ielas piepildās ar apgaismojumu – tad arī gotiņa iededz savas spuldzes. Eksponāta autors ir Sarmīte Caune sadarbībā ar Aivaru Lembergu.

Foto: TV3.LV

Ejot tālāk pa Kuldīgas ielu, pie Ventspils Autoostas dzīvnieku pasaules kārtību uzrauga govs policists jeb ‘’Kārtībai ir jābūt!’’. Tās autors ir Ginters Krumholcs.

Foto: TV3.LV

Paejoties nedaudz tālāk, pie Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas jānogriežas pa kreisi uz Ostas ielas. Turpinot gājienu, nonākam pie Prāmju termināļa, kurā arī atrodas Ventspils TIC. Pie termināļa savā atspulgā veras nākamā raibaļa, kura lūkojas, vai lūpukrāsa ir savā vietā. Šo Jāņa Mitrēvica veidoto eksponātu sauc ‘’Pie spoguļa’’. Šādā veidā cilvēciskas sava skaistuma novērtēšanas tiesības tiek nodotas arī govij, piešķirot tai pašapziņu un pārliecību par savu svarīgumu un nozīmību pasaules elementu kontekstā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: TV3.LV

Savukārt pašā terminālī pāris kaijas mēģina gaisā pacelt ‘’Vētras govi’’. Autors – Anna Heinrihsone.

Foto: TV3.LV

Turpinot ceļu pa Ostas ielu, drīz vien nonākam pie Elitas Patmalnieces veidotās ‘’Sievišķās govs’’. Gleznieciski mākslinieciskiem izteiksmes līdzekļiem radītu mīlestības un sievišķības tēlu kopums uz govs apliecina tās arhetipisko saikni mātišķā un ģimenes pavarda sargātājas dziļi simboliskajā lomā.

Foto: TV3.LV

Bet vēl nedaudz tālāk saulē sildās nākamā tumšaļa – ‘’Latvijas melnā govs’’, kuru veidojis Kirils Panteļejevs. Tā ir metafora par Latvijas attīstību – govs pagātnes rēgs, kad bija mazpamatota eiforija par Latviju kā agrāru valsti, bet mūsdienu situācija ir gluži cita.

Foto: TV3.LV

Ja šajā pastaigas brīdī gribas nelielu atpūtas brīdi, iespējams turpat atvilkt elpu lieliskā kompānijā, piesēžot blakus gotiņai šūpolēs.

Foto: TV3.LV

Ar to Ventspils Ostas ielas promenādes govju apskate vis nebeidzas. Dodoties tālāk, pakalnā blakus Livonijas ordeņa pilij uz ostas darbiem noraugās ‘’Jūras govs’’. Autore – Ieva Maurīte.

Foto: TV3.LV

Visbeidzot Ostas ielas govju rindu noslēdz vēl viena lielizmēra raibaļa – ‘’Govs Ceļotājs’’. Četrus metrus augstā un septiņus metrus garā govs atveidota kā vecs, nonēsāts čemodāns, ko rotā uzlīmes no pilsētām, kur notikusi Govju parāde. Tās autors ir Pauls Sprindzāns.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: TV3.LV

Pastaiga turpinās pa jaunizveidoto Ostas ielas promenādes daļu līdz nonākam pie teātra nama ‘’Jūras vārti’’. Pāri ielai no tā izvietota vēl viena gotiņa – ‘’Piena ceļš’’, kuru veidojusi Mārīte Guščika sadarbībā ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri.

Foto: TV3.LV

Paejoties nedaudz uz priekšu, jānogriežas pa labi uz Kroņu ielas, kur pastaiga turpinās gar Ventspils zivju konservu kombinātu. Ielas galā jānogriežas pa labi uz Matrožu ielu, pa kuru taisnā gājienā, sekojot ielas līkločiem, iespējams nonākt līdz pat Dienvidu mola bākai. Skatiena attālumā no bākas atrodas beidzamā lielizmēra raibaļa – ‘’Govs Matrozis’’, kas arī ir četrus metrus augsta un septiņus metrus gara. Skulptūra, stāvot uz sava kuģa, laipni sagaida ciemiņus, kas Ventspilī ierodas no jūras puses, kā arī sveicina Dienvidu mola apmeklētājus. Govs autors ir Augusts Vilcāns.

Jāpiebilst, ka ‘’Govs Matrozis’’ bija pirmā lielizmēra govs, kas pilsētā tapusi. Ideja raibaļu radīt izmēros iespaidīgāku nāca loģisku apsvērumu dēļ – maza izmēra govs uz mola būtu apskatāma tikai kājāmgājējiem. Tāpēc, lai to varētu saskatīt arī no kuģa klāja, govs izmēriem bijis jābūt daudz lielākiem.

Foto: TV3.LV

Lai nonāktu pie nākamā eksponāta, jādodas atpakaļ pa to pašu ceļu, šoreiz gan pie pagrieziena uz zivju kombinātu gājiens jāturpina taisni. Šeit jāpiebilst, ka vasaras sezonā jeb no maija līdz septembrim jahtu ostā skatāms arī Elvīras Aznagulovas veidotais eksponāts ‘’Govs Brīze’’. ‘’tv3.lv’’ šo gotiņu neizdevās skatīt vaigā, jo tās apskates sezona vēl nebija sākusies.

Ejot pa Medņu ielu, nonākam pie pludmales galvenās ieejas, kur netālu sagaida nākamais eksponāts vārdā ‘’Akmeņu govs’’. Tās Autore Vija Zariņa gotiņu traktē kā Latvijas un Kurzemes noturīgi monumentālā ieža – akmens – līdzvērtīgu artefaktu, kas sevī sintezē nepārejošu, arhetipisku kvalitāšu kopumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: TV3.LV

Pastaigai turpinoties pa parku blakus Ventspils Pludmales akvaparkam, nonākam pie Aigara Bikšes veidotā eksponāta ‘’Saimnieka levitācija virs Kurzemes Zilās govs vasaras saulgriežu naktī’’. Gotiņa iemieso leģendu par kurzemnieku veiksmes un vitalitātes noslēpumu. Katru gadu vasaras saulgriežu naktī cilvēkam jāguļas Kurzemes Zilās govs mugurā un jāsakoncentrējas govs un debesu enerģijas uzņemšanai. Ja meditācija izdodas, tad cilvēks uz brīdi paceļas levitācijā virs gotiņas un turpmākais gads tam visos aspektos ir veiksmīgs.

Foto: TV3.LV

Virzoties tālāk pa Parka ielu, tās galā jānogriežas pa kreisi uz Vasarnīcu ielu. Sasniedzot Bērnu pilsētiņu, pa tās takām jādodas pa diagonāli cauri visai pilsētiņai. Pie tās galvenās ieejas sagaida govs – ‘’Dzīve ir skaista’’. Tās autors ir Marius Jonutis.

Foto: TV3.LV

Turpinot ceļu pa Jāņa Poruka ielu virzienā uz Ventspils Augstskolu, pie zinību mājas satiekam nākamo eksponātu – ‘’Tirkīzs’’. Gotiņa atspoguļo Venēcijas un Ventspils vienojošos faktorus gleznieciskā atspoguļojumā – jūra, krāsa, dinamika. Eksponāta autors ir Aleksejs Naumovs sadarbībā ar Ventspils Augstskolu.

Foto: TV3.LV

Nākamās raibaļas mūs gaida Ventspils Piejūras kempingā. Ja kempinga vārti ir ciet, nevajag ļauties sarūgtinājumam par to, ka neizdosies gotiņas skatīt vaigā – teritorijā iespējams iekļūt caur kempinga administrācijas stikloto ēku. Blakus tai izvietota ‘’Mūžzaļā govs’’, kas simbolizē mūžam zaļo vienotību un harmoniju starp floru un faunu. Autors – lietuvietis Robertas Antinis.

Foto: TV3.LV

Turpat netālu izvietota arī Garija A. Džeikoba veidotā ‘’Karma jeb Londonas govs’’, kas Ventspilī nonākusi kā apmaiņas gotiņa no Londonas Govju parādes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: TV3.LV

Tālāk pastaiga turpinās pa piejūras meža labiekārtotajām takām līdz pat slēpošanas kalnam ‘’Lemberga Hūte’’. Kalna teritorijā izvietots eksponāts ‘’Sencis (pati pirmā govs un pats pirmais teļš)’’. Tā ir 230 miljonu gadu sena dinozauru laikmeta govs, kas bija šīs dzimtas aizsācēja, līdz evolūcijas rezultātā govs transformējās līdz mūsdienās visiem atpazīstamam mājlopam. Tās autors ir Ivars Drulle.

Foto: TV3.LV

Beidzamā, 28. gotiņa, atrodas netālu no pilsētas robežas braucienā uz Liepājas pusi. Eksponāts novietots pie Ventspils Sociālās aprūpes nama ‘’Selga’’. Gotiņas autori ir Ventspils bērnu nama bērni un Igors Skoks, no kuriem ikviens tās radīšanā vārda tiešā nozīmē pielikuši savu roku.

Jāpiebilst, ka pie aprūpes nama arī kursē sabiedriskais transports. Lai arī tas pie pasažieriem ierodas salīdzinoši reti, akurāti izplānojot pastaigu, tās noslēgumā vari noķert mikroautobusu, kurš atgādās atpakaļ uz pilsētas centru.

Foto: TV3.LV

Kā ‘’tv3.lv’’ pastāsta Kalsere, gotiņas Ventspilī joprojām ir mīlēts apskates objekts, it īpaši pilsētas viesiem. Par to liecina pieprasījums pēc TIC veidotās ‘’Pastaigu kartes’’, kurā atrodamas ne vien gotiņas, bet arī strūklakas un ziedu skulptūras, pieprasījuma tieši aktīvajā tūrisma sezonā. Ceļotāji, galvenokārt ģimenes, aktīvi iesaistās gotiņu meklēšanā, kas vienlaikus ļauj apskatīt pilsētu.

Kā liecības, ka cilvēki mīl Ventspils gotiņas, sociālajos tīklos atrodami neskaitāmi viesu ietagojumi pie fotoattēliem, kuros dažādos veidos tverti mirkļi ar govs skulptūrām. Pavisam nešaubīgi arī var teikt, kaut projekts “Cow Parade” ir beidzies, šo abu mākslas akciju vērtība Ventspilī ir nezūdoša, un ne mazums cilvēku pilsēta asociējas tieši ar tajā izvietotajām govju skulptūrām.

Žurnāliste
Raksta pa drusciņai no visa, bet īpaši būtiski ir jautājumi, kas saistīti ar vienlīdzību, līdztiesību, karjeru, zinātni, kā arī ar veselību – mentālo, fizisko un sistēmu kā tādu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm