tv3.lv

Brīvdienas Cēsīs: multimediju piedzīvojumi pils mūros un neticams dabas krāšņums

Ne tikai dabas un vēstures pērle, bet arī ļoti moderns un gardēžiem piemērots galamērķis – tā īsi varētu raksturot Cēsis. Ko šajā Vidzemes pilsētā apskatīt, “tv3.lv” lūdza ieteikt Cēsu Tūrisma informācijas centra (TIC) speciālistiem.

23. septembrī 11:11

Lūk, maršruts, ko var viegli var izbraukāt vienas skaistas un piedzīvojumiem bagātas dienas gaitā. Piedāvājam visus objektus vienā kartē, bet tai seko katra objekta un piedzīvojuma sīkāks apraksts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Cēsu pils komplekss un multimediju ekskpozīcijas viduslaiku pils torņos

Cēsu pils stāsts. Foto: Cēsu TIC

Cēsu pils komplekss ar savu vēsturiski romantisko vidi ir īpašs valdzinājums pilsētas viesiem, uzsver Cēsu Tūrisma informācijas centrā.

Dzīve uz pulvera mucas Cēsu pilī. Foto: pKASPARS_KURCENS

Tajā sastopas vairāk nekā desmit gadsimti Latvijas kultūrvēsturē, katrs ar savu laiku, vēsturisko auru un vēstījumu šodienai un nākotnei. Pils komplekss atrodas pilsētas pašā centrā, kur nelielā teritorijā vienkopus atrodas vairāki unikāli dažādu vēstures laikmetu liecinieki – viduslaiku pilsdrupas, Cēsu Jaunā pils un Cēsu Izstāžu nams.

Dzīve uz pulvera mucas Cēsu pilī. Foto: KASPARS KURCENS

Cēsu viduslaiku pils torņos līdz oktobrim būs vērojamas multimediāla izstādes. Pils Rietumu tornī varēs piedzīvot multimediālu stāstu “Cēsu pils stāsts” – audiovizuālas projekcijas, kuras aptver torņa trešā stāva telpas grīdu un griestus, rādot pils rašanās vēsturi. Savukārt Dienvidu tornis ekskozīcijā “Dzīve uz pulvera mucas” vēstīs par 500 gadus tālu pagātni, kad Livonijas iedzīvotāji dzīvoja nenovēršamu pārmaiņu priekšnojautās.

Cēsu pilsdrupas. Foto: VILNIS SLūKA

Vairā informācijas: www.cesupils.lv

Ziemeļu dabas medicīnas muzejs

Ziemeļu dabas medicīnas muzejs ir izglītojoša ekspozīcija ar interaktīviem elementiem, kas radīta ar mērķi atgādināt par dabas bāgātību mums apkārt, dodot iespēju uz to paskatīties no medicīnas skatu punkta.

Ziemeļu dabas medicīnas muzejs. Foto: Cēsu TIC

Zinātājiem izstāde dos iespēju pārliecināties par savām zināšanām, tiem, kam augu pasaule vēl sveša, dos ieskatu par to, cik tā plaša. Vairāk par šo jauno muzeju lasi šajā rakstā. 

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc apmeklējuma, muzeja veikalā iespējams iegādāties grāmatas, sēklas, ēteriskās eļļas, tējas.

Mājaslapa: naturemedicine.lv

Cēsu Svētā Jāņa baznīcas izgaismošana

Nedēļas nogales vakaros skaistās gaismās iemirdzas Cēsu Svētā Jāņa baznīca. Pēc tumsas iestāšanās pulksten 21:00 un pulksten 22:00 piektdienu un sestdienu vakaros uz baznīcas fasādes var vērot audiovizuālu stāstu “Mana sirds – mans ezers”.

Cēsu svētā Jāņa baznīca. Foto: Cēsu TIC

“Kad baznīca viegli nodreb no pamatiem līdz pat jumta korei un atver acis, skatam atklājas tie cilvēki, kuri ļāvuši baznīcas sirdij pukstēt cauri laikiem,” par baznīcas izgaismošanu vēsta Tūrisma informācijas centrā. “Tas ir bijis pulksteņmeistars Aleksandrs Portens, kurš dienu no dienas 40 gadus uzgriezis baznīcas pulksteni. Tas ir bijis mācītājs Voldemārs Maldonis, kurš nepagurdams sniedzis palīdzīgu roku, iedvesmojot, atbalstot un paplašinot robežas. Skatiens slīd arvien augstāk un augstāk un atduras izcilā amatnieka Sārumu Mārča izlolotajā baznīcas tornī. Šis ir stāsts par Cēsīm tik raksturīgo skaistumu, patriotismu un drosmi būt brīvam.”

Cēsu vecpilsētas ekskursija kopā ar gidu

Tāpat tūrisma informācijas centra speciālisti iesaka doties pastaigā pa Cēsu bruģētajām ieliņām un iepazīsti pilsētas noslēpumus kopā ar gidu. Gids interesentus gaida pie Cēsu Tūrisma informācijas centra (Baznīcas laukums 1).

Cēsu pilsētas ekskursija. Foto: Valdis Skudre

Ekskursijas laikā var uzzināt, kā šī Livonijas mazpilsēta viduslaikos, atrodoties nozīmīgu tirdzniecības ceļu krustpunktā un iekļaujoties Hanzas tirdzniecības pilsētu savienībā, iemantojusi rosīgas tirdzniecības pilsētas slavu. Pastaigā iepazīsi Cēsu vecpilsētas viduslaiku gaisotni. Uzzināsi, kur atradušies senie tirgus laukumi un preču noliktavas, pa kuriem vārtiem pilsētā iekļuvuši un ar ko tirgojušies tuvu un tālu zemju tirgotāji, un ar kādiem bargiem likumiem bijis jārēķinās katram, kas vēlējies tirgoties Cēsīs.

Lai dotos ekskursijā, iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Ekskursijas maksa vienai personai ir 4 eiro. Sestdien, 24.septembrī, notiks pēdējā publiskā ekskursija šajā sezonā, tādēļ izmanto vēl šo iespēju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks un apkārtne

Āraišu ezerpils. Foto: Cēsu TIC

Āraišu Arheoloģiskā parka apmeklējums var kļūt par īstu ceļojumu pagātnē, tikai mazliet iztēles, mazliet izziņas kāres, un piedzīvojums var sākties jau ar akmens laikmetu, apmeklējot akmens un bronzas laikmetu mājokļu ekspozīcijas uz Meitu salas.

Āraišu ezerpils. Foto: Cēsu TIC

Savukārt leģendām apvītā Āraišu ezerpils  ir vienīgā 9.–10. gadsimta nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Eiropā. Apmeklējot mājiņas uz ezera salas, izpētot apkārtnē atrastās senlietas ekspozīcijā un ieklausoties Āraišu stāstos,  iespējams gūt citur nerodamu pieredzi un šķērsot gadsimtus. Viduslaiku nospiedumus glabā ezera krastā apskatāmās pilsdrupas.

Ceļojumu laikā var turpināt, iegriežoties netālu esošajā baznīcā, kas glabā 18.gadsimta beigu atmiņas, bet 19.gadsimta vidus atblāzma atrodama Āraišu vējdzirnavu sienās. Savukārt Drabešu muižas Amatu mājā, krustojoties laikiem, dzirkstī radošuma gars.

Vairāk informācijas: araisi.com

Līgatnes dabas takas

Līgatnes dabas takas. Foto: Cēsu TIC

Rudenī vērts doties pastaigā pa gleznainajiem pakalniem Līgatnē. Turklāt, apvienojot pastaigu ar dzīvnieku iepazīšanu. To var izdarīt Līgatnē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līgatnes dabas takās redzēsi dažādas Latvijas savvaļas dzīvnieku sugas, varēsi vērot neskartas dabas ainavas, klausīties meža un pļavu balsīs un pārbaudīt savu fizisko sagatavotību, izstaigājot Gaujas senlejas gravas un paugurus. Pastaigu takas ierīkotas aptuveni 4 līdz 5 kilometru garumā ar atšķirīgām grūtības pakāpēm.

Vairāk informācijas: www.ligatnesdabastakas.lv

Ungurmuiža

Ungurmuiža. Foto: Gatis Orlickis

Mierpilnas un bezrūpīgas 18.gadsimta muižas dzīves sajūtas iespējams rast Ungurmuižā.

Mājīgā muižiņa kuplu liepu un  ozolu paēnā atgādina par bijušiem laikiem, kad muižas kungu māja bija viena no pirmajām vērienīgajām baroka būvēm, kas uzcelta Vidzemē pēc postošā Ziemeļu kara. Saskaņotība, harmonija, miers un klusums veido šīs muižas īpašo raksturu.

Tase tējas Tējas namiņā vai seno recepšu iedvesmotas dižkungu cienīgas, lēni gatavotas maltītes restorānā lieliski papildinās ciemošanos.

Vairāk informācijas: www.ungurmuiza.lv

Dabas takas un smilšakmens iežu atsegumi Gaujas krastā

Sarkanās klintis. Foto: Cēsu TIC

Laikā, kad rudens iekrāso lapas, Gaujas senleja ir viena no brīnišķīgākajām vietām, kur baudīt dabas gleznas.

Aizdomāties par laiku, kad cilvēks vēl neapdzīvoja Gaujas krastus, var sastingt no apjausmas, ka šis dabas brīnums šeit ir jau vismaz 12 tūkstošus gadu, –  tā ir varena emocija, ko piedzīvot, staigājot Gaujas ielejā.

Ērgļu klintis. Foto: Oskars Briedis

Cīrulīšu dabas takas ir vieta, kur unikāli dabas veidojumi aicina nebaidīties brīnīties. Un kā gan ne! Šajā ceļā atrodas Zvanu klintis, Cīrulīšu un Līgavas alas, Spoguļu klintis un Dzidravots. Dodies ceļā un nepaej garām Cīruļkalnam, jo te pavisam nesen atklāts mūsdienīgs un tehnoloģiski aprīkots dabas vērošanas skatu tornis jeb “Zaļais tornis”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Turpat netālu atrodas arī Sarkanās kintis. Tajās redzamas plaisas, kas sašķeļ sarkanīgos iežus, radot neparastu dabas mākslas darbu. To virsma ir diezgan izrobota, kas veido klintīs nelielas alas un nišas. No klints izplūst vairāki avoti. Viens no tiem ir Rūcamavots, kas laužas ārā no zemes ar savdabīgu rūkoņu. Daudzi zinātāji brauc pēc Rūcamavota ūdens.

Sarkanās klintis ar Rūcamavotu. Foto: Cēsu TIC

Savukārt nedaudz tālāk uz Valmieras pusi atrodas Ērgļu klintis. Aizved turp savu ģimeni vai draugus, un tu, noteikti, kļūsi par kādu kripatu laimīgāks! Sena teika vēsta, ka atbalss pret šīm klintīm skanējusi plaši kā ērģeles, izbaudi šo dabas koncertzāli, piestājot skatu platformā!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm