tv3.lv

Dāmas pie stūres! Latvijas sieviešu burātāju pieredze jūrā un vējā

Ja sākam runāt par burāšanu, tad lielākajai daļai cilvēku tas asociējas ar sauli, vēju, jūru, romantiku, zināmā mērā arī ar luksu. Bet kā tas ir īstenībā?

23. maijā 17:05

”tv3.lv” turpinām rakstu sēriju ”Sapnis par burāšanu”, atspēkojot mītus par šīs nodarbes dārdzību, sarežģītību un ekskluzivitāti, kā arī izglītojot par iespējām ikvienam izbraukt ar zēģelīti. Rakstu autors ir gan pieredzējis kapteinis Askolds Hermanis – starptautiski akreditēts jahtu vadīšanas instruktors, burāšanas skolas Nautica.lv dibinātājs, gan citi pieredzējuši burātāji. 

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tas ātrums!

Patiesībā tas nemaz nav tik viennozīmīgi. Jā, būs daļa laimīgo, kas tiešām burās kaut kur Seišelu salās vai Vidusjūrā ar šampanieša glāzi rokā un vēros saulrietu, ģērbušies peldkostīmos. Vēl būs tie, kas samaksās par vienu līdz divu stundu izbraucienu ar jahtu tepat pa līci vai upi, un viņus īpaši neuztrauks fakts, ka buras nav uzvilktas. Man jau šķiet, ka tas nav pa īstam, jo par burāšanu to var nosaukt tikai tad, ja laiva iet ar burām. Citādi tā tāda motorbraukšana vien ir. Bet, uzliekot buras, ir risks, ka viss līdzi paņemtais proviants nogāzīsies uz grīdas vai klāja, un arī pašam nāksies kaut kur pieturēties, lai neaizietu pa gaisu.

Mana burāšanas vēsture (nejaukt ar slimības vēsturi) sākās, kad iepazinos ar savu vīru, kurš nāca no jūrasbraucēju un burātāju ģimenes. Atceros savu pirmo braucienu ar mazu jahtiņu tepat pa Lielupi. Uznāca negaiss, un vienā brīdī sacēlās viļņi, jahta sasvērās, vīrieši sāka aktīvi un ar nopietnām sejām kaut ko rosīties, kaut ko palaist, kaut ko pievilkt, un es sapratu, ka labi nav. Neloloju ilūzijas, ka mani te kāds glābs, uzvilku glābšanas vesti, novilku kurpes, un biju gatava peldēt uz krastu. Bet, nu protams, nevajadzēja, jo tas mākonis cik ātri uznāca, tik ātri arī pārgāja. Bet tagad ir ko atcerēties.

Vēlāk jau devāmies tālākos izbraucienos pa jūru, uz Ālandu salām, uz Zviedriju, Poliju utt. Pieradu, ka jahtas sānsvere nav nekāds pasaules gals, tā ir pat diezgan vēlama, un to var arī regulēt. Atceros, reiz gājām diezgan lielā vējā uz Ālandām, un jahta bija tā sasvērusies uz sāniem, ka kopkajītes iluminatori brīžiem bija zem ūdens. Toties ātrums! Vai nebija bail? No sākuma bija. Pilnīgi noteikti. Bet tad, kad iemācās burāt un sāk kaut ko saprast, tad viss pāriet. Jo zini – pietiek tikai palaist buru vaļīgāk, un viss – jahta iztaisnosies.

Sieviešu burāšanas komanda

Burājot ar vīriešiem, gan sieviete parasti automātiski nonāk maizīšu smērētāja un zupas vārītāja kategorijā, un neviens tā īpaši nestāsta – kas un kāpēc ir jāpievelk, kas jāatlaiž. Bet mani tas interesēja, un tāpēc nedomāju ne mirkli, kad pilnīgi nejaušas sagadīšanās pēc man piedāvāja iekļauties sieviešu burāšanas komandas RA sastāvā.

Foto: SANTA BRENCE

Esmu bezgala pateicīga par šo pieredzi un visām zināšanām, ko ieguvu, burājot ar meitenēm kapteines Ievas Kaļķes vadībā. Jāpiebilst, ka šī jau bija pavisam cita burāšana. Tas bija burāšanas sports, nevis vairs tūrisms vai izklaide. Te viss bija jāizdara pašām – sākot ar jahtas sagatavošanas darbiem pavasarī līdz pat jahtas ieziemošanai rudenī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Es zinu – mūsdienās ir daudz emancipētu sieviešu, kas spēj arī mašīnai riepu nomainīt un motoru saremontēt. Bet tas nu galīgi nav par mani. Es pirmo reizi dzīvē kaut ko skrūvēju, krāsoju, remontēju. Arī jūrā situācijas dažkārt bija diezgan draudīgas – liels vējš, viļņi skalojas pāri klājam, pat pāri galvai, bet ir jāiet, jāmaina buras, jācīnās. Tu zini, ka neviens cits tavā vietā to neizdarīs, katram komandas loceklim ir sava vieta un savs uzdevums. Un no tā vai tu to izdarīsi un cik ātri tu to izdarīsi, ir atkarīgs komandas rezultāts sacensībās.

Par vīriešiem un sievietēm burātājiem

Kāda ir atšķirība starp vīriešiem burātājiem un sievietēm burātājām? Hmm… pilnīgi viennozīmīgi vīrieši ir fiziski spēcīgāki, līdz ar to viņiem ir vieglāk. Ja vien jahta nav supermoderna un nav aprīkota ar elektriskajām vinčām, u.c. elektroniku, viss ir jāveic pašu spēkiem: jāpievelk buras, jāmaina buras, jāvelk iekšā spinakers (tāda liela, bieži vien krāsaina priekšējā bura, kas izskatās pēc gaisa balona), visi šie darbi prasa diezgan lielu spēku, un jo lielāks pūtiens, jo vairāk spēka nepieciešams. Sanāk tāda cīņa ar vēju vai vēja savaldīšana, un tā ietekmes regulēšana sev vēlamā virzienā.

Sievietes, kas burā sieviešu komandā, ar visu tiek galā pašas. Jābūt gan stiprām, gan gudrām, gan izturīgām, lai sacenstos ar vīriešu vai jauktajām komandām. Citos sporta veidos sieviešu un vīriešu ieskaite tomēr ir atsevišķa. Arī bērnu un jauniešu sporta burāšanā meitenes un zēni ir dažādās ieskaites grupās. Bet pieaugušajiem vairs nē. Jo tādu sieviešu burāšanas komandu jau ir ļoti maz: Latvijā viena, un kaimiņvalstīs arī pa vienai, divām.

Es teiktu, ka burāšanu kā sporta veidu izvēlas iekšēji stipri un neatlaidīgi cilvēki, kas prot saņemties un pārvarēt grūtības. Tieši rakstura īpašības ir tās, kas nosaka, vai tev patiks burāšana vai ne. Es teiktu ka dzimumam tur nav tik lielas nozīmes.

Smejos – no sākuma mēs tās grūtības paši sev radām (piemēram, izlemjam piedalīties grūtā regatē), un tad cīnamies, lai šīs grūtības pārvarētu. Dažreiz tu sēdi jahtai uz cieta borta, kājas pāri malai, lai atkantētu laivu, esi salijis, samircis no viļņiem, kas nemitīgi skalojas pāri, esi nosalis, un saproti, ka tā būs vēl stundas desmit, un arī rīt, un parīt…. bet tad tu tiec krastā, un viss pāriet. Ir gandarījums. Par to, ka izturēji, par to ka nečīkstēji, darīji, kas jādara.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt citreiz laiks ir mierīgs un var izbaudīt dabu. Nav nekā cita – tikai jūra un tu. Viļņu čaloņa apkārt, saule, vējš, kas svilpo mastā, un plašais horizonts. Dažreiz mēness, zvaigznes. Man jau patīk!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm