tv3.lv

Interaktīvs “globuss” ļauj iepazīt, kā Zeme izmainījusies 750 miljonu gadu laikā

Mūsu planēta Zeme tās simtiem miljonu gadu pastāvēšanas laikā izmainījusies daudzkārt un līdz nepazīšanai. Taču ikvienam, kuru māc ziņkāre apskatīt, kur pirms 20 vai pat 750 miljoniem gadu uz Zemes aptuveni atradās Ukraina, Polija, Itālija vai kāda cita pasaules valsts, vērts atvērt interaktīvo “Senās Zemes” karti.

1. septembrī 13:25

“Ancient Earth” jeb “Senā Zeme” ir Iana Vebstera, pasaulē lielākās digitālās dinozauru datu bāzes kuratora, ideja, vēsta “Smithsonian Magazine”. Interaktīvā “globusa” izveidei Vebsters par pamatu izmantojis “PALEOMAP” projektu, kurā izsekota “zemes un jūras sadalījuma” attīstība pēdējo 1100 miljonu gadu laikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rīks piedāvā iespēju ierakstīt konkrētu vietu uz Zemes, piemēram, valsti vai ASV štatu, un izvēlēties laika nogriezni no nulles līdz 750 miljoniem gadu. Kartē iekļautas 26 laika skalas opcijas, kas no tagadnes aizceļo līdz pat Kriogēnajam periodam ar intervālu no 15 līdz 150 miljoniem gadu. Planētas attīstību vari aplūkot, klikšķinot šeit.

Interaktīvo “globusu” iespējams rotēt, ekrāna apakšējā kreisajā pusē var īsumā iepazīties ar izvēlēto laika periodu, kā arī ikviens var izvēlēties apskatīt kādu konkrētu vēstures posmu, sākot no Zemes pirmo daudzšūnu organismu parādīšanās pirms 600 miljoniem gadu līdz agrīnai hominīdu jeb cilvēkpērtiķu parādīšanās pirms aptuveni 20 miljoniem gadu.

Iepazīstot interaktīvo rīku, ikviens var aplūkot, kā mūsu planēta attīstās no “neatpazīstamiem zemes pleķiem” līdz milzīgajam Pangeja superkontinentam, kuram “pašķīstot”, rodas septiņi kontinenti, kurus apdzīvojam šodien.

Piemēram, pirms 750 miljoniem gadu Manhetenas vidusdaļa, ASV, atradās milzīgas ledus zemes masas centrā. Rīkā pievienotajā aprakstā skaidrots, ka ledāji, iespējams, pārklājuši visu planētu, kas bijis lielākais ledus laikmets, par kādu Zemes pastāvēšanas laikā zināms. Pati Ņujorka kā maza sala Zemes dienvidu puslodē parādās pirms 500 miljoniem gadu, savukārt Londona, Lielbritānijā, pēc skata atrodas gandrīz blakus pašam Dienvidpolam.

Digitālā rīka autors Vebsters gan atzīmē – vizualizācijas jāuzskata par aptuvenām, neraugoties uz to, ka kontinenta plātņu tektoniskie modeļi sniedz precīzus datus. Tas tādēļ, ka mēs, visticamāk, nekad nevarēsim pierādīt precīzu Zemes attīstības modeli.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm