tv3.lv

Ja mani redzi, raudi! Centrāleiropas upēs kļuvuši redzami bada akmeņi

Eiropa šovasar piedzīvo vienu no visu laiku lielākajiem karstuma periodiem novērojumu vēsturē, tomēr šis nav pirmais sausuma laiks. Tādi piedzīvoti arī senāk, un senči, lai brīdinātu nākamās paaudzes, Centrāleiropas izžuvušajās upēs savulaik novietojuši tā sauktos bada akmeņus, kuru parādīšanā, krītoties ūdenim, liecina par grūtiem laikiem drīzumā.

18. augustā 10:01

Pēdējo nedēļu laikā sociālajos tīklos atrodamas fotogrāfijas, kur “bada akmeņi”, ūdens līmenim krītoties, atklājušies Čehijas un Vācijas upēs. Elbā redzamais bada akmens (Hungerstein) vēsta biedējošu ziņu tiem, kas to ieraudzījuši. “Ja mani redzi, raudi,” iegravēts akmenī, ko parasti klāj ūdens. Protams, daudzi steidz apskatīt un nofotografēt akmeni.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bada akmeņi ir pavisam reāla lieta ar senu un aizraujošu vēsturi. Centrāleiropā tie ieviesti smagākajos sausuma laikos, kam sekoja iznīcinoši bada periodi. Tāpēc cilvēki, lai brīdinātu nākamās paaudzes, ka gaidāmi grūti laiki, tādus ievietojuši ūdenstilpņu gultnē.  Tādējādi, tiem parādoties, ikvienam skaidrs, ka ūdens līmenis ir katastrofāli zems.  Pēdējo reizi Elbas bada akmeņi skatam atklājās 2018. gadā, kad tos aprakstīja daudzi mediji.

Akmens, kas minēts 11. augusta tvītā, atrodas pie Elbas upes Dečīnā, Čehijā — tā ir viena no vecākajiem šāda veida ūdens līmeņa atzīmēm reģionā. Agrākais salasāmais ierakstītais datums tajā ir 1616. gads, tomēr zināms, ka bijuši vecāki grebumi, kas iezīmēja 1417. un 1473. gada sausumu, kas gadsimtu gaitā iznīcināti, noenkurojoties kuģiem, raksta portāls “Arstechnica.com”. Citi akmenī atzīmētie liela sausuma gadi ir 1707., 1746., 1790., 1800., 1811., 1830., 1842., 1868., 1892. un 1893. gads.

Akmenī ir arī uzraksts, kas, iespējams, pievienots 1938. gadā: “Neplač holka, nenaříkej, když je sucho, pole stříkej” (“Meitene, neraudi un nevaidi, ja ir sauss, laisti laukus” – čehu val.). Netālu no Blekedes atrodams vēl viens Elbas akmens ar uzrakstu Geht dieser Stein unter, wird das Leben wieder bunter (“Kad šis akmens noies dzelmē, dzīve atkal kļūs gaišāka” – vācu val.).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm