tv3.lv

Mazā Itālija! Modernisma arhitektūra Eritrejā

Ikvienam Itālijas šarma piekritējam patiks arī Eritrejas galvaspilsētas Asmeras vēsturiskais centrs, kas nereti tiek dēvēts arī par Mazo Itāliju. Un ne velti! Tur patiešām valda Itālijas gars.

2016. gada 11. martā 15:10

Nereti aizmirstais nostūris Āfrikas ziemeļaustrumos glabā apbrīnojami skaistu noslēpumu. Eritrejas galvaspilsēta lepojas ar 20. gadsimta sākuma arhitektūras kolekciju, tāpēc to vēlas iekļaut UNESCO pasaules mantojumu sarakstā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reiz Eritreju apdzīvoja itāliešu kolonisti, kas aiz sevis arhitektūrā atstāja plašas futūrisma, Art Deco un citas modernisma stila iezīmes. Eritrejas galvaspilsētas Asmeras vēsturiskais centrs nav mainījies, kopš itālieši to apdzīvoja.

Eritreja ir bijusi izolēta no citām Āfrikas valstīm, tāpēc tā iekšienē ir palikusi gandrīz nemainīga.

Elegantās ēku fasādes papildina Art Deco un impresionisma stila elementi. Šai ēkai ir izbūvēti betona konsoles spārni, kas stiepjas 15 metru augstumā pretī debesīm.

Fiat Tagliero ēkas avangardiskais dizains ir itāliešu arhitekta Džuzepes Petaci meistardarbs.

Kas to būtu domājis, ka Romu varēs atrast arī Āfrikas ziemeļaustrumos? Šo kinoteātri itālieši un vietējie dēvē par Mazo Romu.

Pilsēta ir neskarta, tā ir saglabājusi savu sākotnējo raksturu.

Šogad tika sagatavoti un iesniegti dokumenti, lai Eritrejas galvaspilsētas vēsturiskais centrs tiktu iekļauts UNESCO pasaules mantojumu sarakstā. To, vai pilsēta pie šā statusa tiks, uzzināsim gan tikai nākamgad.

Ja pilsētai statuss tiks apstiprināts, tā iegūs tehnisko palīdzību, lai atjaunotu un saglabātu vēsturiskās ēkas, tostarp valdības ēkas un birojus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Eritreja jau tagad ir bagāta ar kalnaino apvidu un Sarkanās jūras krastiem, bet Asmeras iekļaušana UNESCO pasaules mantojumu sarakstā valstij varētu nodrošināt tūristu pieplūdumu.

Asmeru par Mazo Itāliju var dēvēt ne tikai tās arhitektūras, bet arī tradīciju dēļ. Vietējie iedzīvotāji ir iecienījuši pastu un picu, kas viņiem ir nacionālā ēdiena godā.

Eritrejas modernisma spožums vēsturiski sakrīt ar sprādzienu Itālijas mākslā.

Itālijai bija lielas ambīcijas veidot kolonijas, un Eritreja bija tikai pirmais posms uz Āfrikas ziemeļaustrumu iekarošanu. Savu tradīciju ievešana Eritrejā bija veids, kā itāļi vietējos pieradināja pie savas kultūras. Tomēr prieks nebija ilgs – itālieši Eritreju kolonizēja no 1936. līdz 1941. gadam, vēlāk ļaujot tai nonākt britu kontrolē.

Foto: modernisma arhitektūra Eritrejā

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm