tv3.lv

Slīteres Nacionālā parka dabas takas, kas neliks vilties

Slīteres Nacionālo parku (SNP) pamatoti dēvē par Baltijas jūras iepriekšējo attīstības stadiju “brīvdabas muzeju”. Viena no parka galvenajām vērtībām tūrisma kontekstā ir neskartā un bagātīgā daba, un pastaigu takas būs pareizā izvēle, kur novērtēt tās dažādību un atjaunot spēkus.

2019. gada 18. maijā 8:30

Slīteres Nacionālais parks atrodas Ziemeļrietumu Latvijā un ir viena no vecākajām aizsargājamām dabas teritorijām valstī – kā rezervāts tas dibināts 1923. gadā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mūsdienās tūrisma vajadzībām Slīteres Nacionālajā parkā izveidotas vairākas dabas takas, skatu torņi un ainavas vērošanas vietas, un Skaties.lv sadarbībā ar Dundagas novada Tūrisma informācijas centru sarūpējis bagātīgu ceļvedi.

Šlīteres dabas taka izveidota 1,2 km garumā. Takas sākums atrodas pie Šlīteres bākas. Visā garumā taku sedz laipas, krauju – koka kāpnes. Taka ved pa Slīteres Nacionālā parka vecāko daļu ar tai raksturīgiem Eiropas nozīmes aizsargājamiem biotopiem: nogāžu un gravu meži, minerālvielām bagātiem avoksnāji, kaļķaini zāļu purviem, pārmitri platlapju mežiem. Tā atrodas rezervāta režīma zonā.

Šlīteres dabas taka ir pieejama bez maksas. Takā ir stendi ar plašu informāciju par sastopamajām dabas vērtībām. Izmantojama kā mācību taka pie Dabas izglītības centra “Šlītere”.

3,4 km garā Pēterezera dabas taka izveidota mežā starp Dundagas – Mazirbes ceļu un Pēterezeriem. Tur labi redzama tā dēvētā kangaru – vigu jeb seno kāpu un starpkāpu ieplaku ainava.

Taka sākas no auto stāvlaukuma, kurā atrodas informācijas stends un tualete. Tā ved pa bijušā mazbānīša stigu, pāri mežainu kangaru pakalniem, kur vietām izbūvētas koka kāpnes. Ceļā esošās vigas palīdz šķērsot koka laipas, laipas ļauj šķērsot arī purvainos Pēterezeru krastus un nokļūt ezera tuvumā, lai vērotu ainavu, augu un dzīvnieku valsti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Takā ir informācijas stendi par tur esošajām vērtībām: aizsargājamām dzīvotnēm, augiem un dzīvniekiem, kultūrvēsturiskiem faktiem. Takas apmeklējums ir bezmaksas.

Kolkasraga priežu dabas takas garums ir 1,2 km, un to klāj grants segums. Taka ved pa savdabīgu piejūras kāpu ainavu cauri kāpu mežam ar žuburainām, vairākus simtus gadu vecām, smiltīs ieputinātām priedēm pāri kāpu valnim uz liedagu.

15 metrus augstais koka konstrukcijas tornis ir Kolkas priežu takas objekts, kas noder ainavas, kā arī putnu vērošanai, un tā apmeklējums ir bez maksas.

Takas sākumā ir labiekārtota bezmaksas autostāvvieta ar informācijas stendu par SNP, divām tualetēm, tai skaitā cilvēkiem ratiņkrēslos. Takā ir vairāki informācijas stendi par dabas vērtībām piekrastē.

Ēvažu dabas taka, kas cauri kāpu mežam ved uz jūras stāvkrastu, ir 0,3 km gara un piedāvā apskatīt vienu no retajiem Rīgas jūras līča stāvkrastiem, kura augstums ir 8 – 15m.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ceļa P131 jeb šosejas Jūrmala – Kolka malā pie SNP robežas, kas ir takas sākums, izveidots labiekārtots auto stāvlaukums un informācijas stends. Otrs informācijas stends par Rīgas līča piekrastes veidošanos atrodas pie stāvkrasta. Takas apmeklējums ir bezmaksas.

Mazbānīša dabas taka. Taka sakrīt ar velomaršruta posmu (7 km) no Mazirbes līdz Sīkragam pa bijušo šaursliežu dzelzceļa stigu. Tā sākas pie Mazirbes upes, pār kuru ved gājēju tilts, un beidzas pie Ķikānstrauta gājēju tilta. Takai nav speciāla seguma, bijusī dzelzceļa stigu regulāri tiek attīrīta no zariem, kritušu koku pielūžņojuma un nepieciešamības gadījumā tiek izlīdzināta.

Takā iekārtoti divi informācijas stendi, kuros ir gan vispārīga informācija par SNP, gan informācija par šaursliežu dzelzceļa un mazbānīša vēsturi lībiešu zvejniekciemos.

Tāpat Slīteres Nacionālajā parkā iekārtotas vairākas ainavas vērošanas un skatu vietas:

Šlīteres bāka, no kuras paveras skats uz Slīteres siliem, Baltijas jūru, skaidrā laikā var redzēt Sāmsalu Igaunijā.

Skatu tornis Zilo kalnu kraujā – Baltijas ezera senkrastā, no kurienes var redzēt Baltijas jūru, Sārema salu Igaunijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kolkasrags – vieta, kur satiekas Baltijas jūra un Rīgas jūras līcis. Tā ir iecienīta putnu un vētru vērošanas vieta.

Skatu tornis Kolkas Priežu dabas takā paver skatu uz piekrastes mežiem, liedagu un jūru. Piemērots putnu vērošanai to pavasara un rudens migrācijas laikā, jo ļauj pārredzēt gaisa telpu virs koku galotnēm un jūru, kur notiek putnu pārvietošanās.

Ēvažu stāvkrasts – līdz 8 – 15 m augstajam krastam ved 0,3 km garā taka, kuras galā ir viens no skaistākajiem Rīgas līča Kurzemes skatiem.

Potenciāla dabas vērošanas vieta ir grava Zilo kalnu nogāzē Vīdāles apkārtnē (reģionālais ceļš, kas ved no Cirstēm un Riepoldiem), kur kraujas nogāzēs redzami iespaidīgi smilšakmens atsegumi.

1. un 2. jūnijā Slīteres Nacionālajā parkā jau desmito gadu notiks Ceļotāju dienas. Kurzemē vienīgā nacionālā parka unikālo vidi palīdzēs iepazīt dabas un novada pētnieki. Pa Slīteres Nacionālo parku garākos un īsākos pārgājienos varēs doties ikviens veselīgas vides cienītājs, zinātkārs dabas draugs, ģimenes ar bērniem un visi citi. Detalizētāk abu dienu piedāvājumu skatiet programmā un sliteresdiena.lv!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm