tv3.lv

Dabas un laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs prognozē, kāds laiks būs jūlijā

Jūlijs ir vasaras galvenais mēnesis. Kāds būs jūlijs? Vai turpināsies karstums? “Jūlijs ir siltākais un nokrišņiem bagātākais vasaras mēnesis. Ticējums saka, ja silts jūlijs un vēss augusts, tad būs auksta ziema,” teic dabas un laika vērotājs Vilis Bukšs.

30. jūnijā 10:04

Par to, kāds būs laiks jūlijs, dabas un laika vērotājs V. Bukšs atskatās uz gada pirmo mēnesi.

“Ticējums saka, kāds janvāris, tāds jūlijs. Ja janvāris sauss un auksts, tad jūlijs sauss un karsts. Ja puteņains un dziļš, tad vasara slapja. Ja atskatās uz 2022. gada janvāri, tad janvāra pirmajā pusē pārsvarā atkušņi un tikai 11. janvāra vakarā temperatūra sasniedza mīnus 15 grādus. Sniega sega neliela vai minimāla. Nepastāvīgi laikapstākļi bija arī janvāra otrajā pusē. Atkušņi, dažu grādu sals naktīs un neliels sniegs. Tas norāda, ka Liepu mēnesis jūlijs varētu bagāts ar nokrišņiem un mēreni silts. Uz viduvēju jūliju gan temperatūru, gan nokrišņu ziņā norādīja arī laika apstākļi nozīmīgajās 27. un 28. maija dienās,” skaidro V. Bukšs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Jūlijs rādās būt tuvu normai un iespējams, drusciņ siltāks kā parasti. Nokrišņu nedaudz vairāk par mēneša vidējo normu un tie pārsvarā īslaicīgi, bet nereti ar stiprām lietusgāzēm,” prognozē V. Bukšs.

Jau ir pierādījies ne reizi vien, ka nokrišņu un saulaino dienu laiks sadalījums Latvijas teritorijā nav vienmērīgs, kādā vietā lietu gaidīs kā svētību, bet kādā citā Latvijas vietā var būt pat plūdi.

“Ja neņem vērā karstumu jūlija sākumā, tad tālāk, dienu, kad temperatūra sasniegs + 30 un vairāk, varētu arī nebūt. Te jābūt uzmanīgam, jo aizejošā jūnija straujais karstuma vilnis mēneša nogalē kā atvilnis ar + 33 un vairāk grādiem var atkārtoties arī jūlija otrajā pusē, laikā ap 20., 25. jūliju,” skaidro V. Bukšs un piebilsts: “Ja mēneša pirmajā pusē, laikā līdz Septiņu brāļu dienai (10. jūlijs), vēl varētu būt stipri nokrišņi, tad mēneša otrajā pusē to daudzums pakāpeniski samazināsies. Sausākas un saulainākas dienas jūlijā ar + 27 un vairāk grādiem iespējamas laikā ap 22. jūliju un Jēkabiem (25. jūlijs). Vairākas pazīmes pagājušajā ziemā un pavasarī norādīja uz to, ka vasara lielākoties būs mitra. Līdz ar to jūlijā dažviet augsnē var rasties liekais ūdens un pēc lietusgāzēm applūst zemākas vietas.”

Tautas ticējumi:

1. jūlijs ir Imanta diena. Senču ticējums vēsta, ja 1. jūlijs lietains, būs vēla ziema. Ja Imanta diena saulaina un karsta, būs agra ziema.

2. jūlijā Laidene jeb viena no Vasaras (Mazajām) Mārām. Laidenē, tāpat kā Jāņos un Pēteros dedzina prieka ugunis. Danco, dzied un lec pār ugunskuru. Laidenē beidzas ziedu dienas. Viens no ticējumiem vēsta, ja Laidenē spīd saule un mākoņi iet pret vēju, tad vējš mainās un būs lietains laiks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

4. jūlijs ir Bišu un Liepzieda diena. Diena, kad ievāca pirmo vasaras medu un bites aizgāja liepās. Sākas liepzieds un vasaras medus laiks. Kāds ticējums vēsta, ja saulaina diena, būs daudz dzintara medus. Ja līst, būs daudz baltā medus.

Vecie Jāņi 7. jūlijā. Beidzas Zāļu dienas un sākas siena laiks. Šajā dienā savāktajām pļavu zālēm īpašs dziedinošs spēks. Tāpat rīta rasai un visiem avotu, strautu un aku ūdeņiem. Senču ticējums vēsta, ja lietaina diena, būs slikts siena un ražas novākšanas laiks.

Septiņu brāļu diena ir 10. jūlijā. Septiņi brāļi ir tie paši Septiņi gulētāji , kas ir 27. jūnijā un arī ticējumi līdzīgi. Ticējums vēsta, ja “Brāļu dienā” ielīst, līs septiņas nedēļas. Ja spīd saule – tā spīdēs septiņas nedēļas no vietas.

Vecie Pēteri 12. jūlijā. Laiks, kad vasara nobirdina pirmo asaru un no koka norauj pirmo lapu. Pienāks augusts un noraus divas. Šajā dienā lakstīgala beidz dziedāt un dzeguze kūkot. Senču ticējums vēsta, ja diena skaidra, būs bagāts gads un labas ražas. Zeltains rīts – būs jauks siena laiks.

20. jūlijā Pērkona diena jeb Pūķa nakts. Diena, kurai sakars ar ticību Pērkonam. Tāpat arī Madaļā (Madalēna), kas ir 22. jūlijā. Pūķis simbolizē krītošās zvaigznes (perseīdas). Senču ticējums brīdina, kurš šajās dienās bāžot šķūnī vai metot kaudzē sienu, to nosperšot Pērkons.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

25. jūlijs Jēkabi jeb Saimnieku diena, ir jūlija galvenie svētki. Ap Jēkabiem sākas labības pļauja un Jēkabdienā var likt galdā pirmo jaunās maizes cepienu. Ja ne maizi, tad vismaz jauno rudzu biezputru. Kauj pirmo aunu un no šīs dienas arī jaunos kartupeļus, burkānus un ābolus drīkst raudzīt. Senču ticējums vēsta, ja Jēkabos ap sauli mazi mākonīši – būs sniegiem bagāta ziema. Silta un gaiša Jēkaba diena paredz aukstus Ziemassvētkus.

26. jūlijs Annas ir Saimnieču diena. Gan Jēkabi, gan Annas bija iecienītas kāzu svinēšanai. Jēkabos jaunais saimnieks (dēls) varēja pārņemt mājas valdīšanu, bet Annās pārveda jauno saimnieci. Annas vainagā jābūt tikai maizes augu ziediem, lapām vai vārpām. Ticējums vēsta, ja Annas dienā lietus līst tad rudenī būs daudz sēņu, bet rieksti būs tārpaini, un otrādi. Ja Annas dienā līst lietus, tad būs slapjš rudens.

Avots: Vilis Bukšs, meiravietis.typepad.com

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm