tv3.lv

Dārzā Spānijas kailgliemezis. Kā rīkoties? Vai ieviest mobilo pīļu ganāmpulku? 

Arvien biežāk lielu un mazu dārzu saimnieki stāsta, ka viņu dārzā lielā skaitā ir Spānijas kailgliemezis (Arion vulgaris). Kā rīkoties? Kādas ir apkarošanas metodes? Lasīt, indēt vai ieviest mobilo pīļu ganāmpulku?

Latvijas teritorijā Spānijas kailgliemežu suga ir sastopama kopš 2009. gada.

Izplatības diagramma Latvijā


Avots: Iveta Jakubāne, tiešsaistes seminārs 22. aprīlis 2022. gads

Kaitēklis Latvijas teritorijā galvenokārt tiek ievazāts ar stādiem, pie kuru saknēm atrodas gliemeža oliņas. Līdz ar stāda iestādīšanu gliemezis veiksmīgi iedzīvojas dārzos un caur ceļmalām, grāvmalām un ūdenstilpju piekrastēm izplatās gan kaimiņu dārzos, gan arī dabiskās teritorijās. Tāpēc ir svarīgi saprast, ka Spānijas kailgliemeža izplatības ierobežošanā būtu jāiesaistās visu invadēto teritoriju īpašniekiem. Tā kā Spānijas kailgliemezis visintensīvāk olas dēj no augusta līdz septembrim, ir jācenšas panākt, lai pēc iespējas mazāks gliemežu skaits sasniegtu olu dēšanas vecumu un izdētu olas. Viena dējuma olas ir vienkopus, un gliemezis vienā reizē var izdēt pat vairāk nekā 250 olu.

Kā atpazīt Spānijas kailgliemezi?

 • Ķermeņa garums 7–14 cm, tas ir masīvs un nedaudz saplacināts. Ķermeņa krāsa ir mainīga – oranžīga, brūngana, brūngani netīri pelēkzaļa, reti melna. Ķermeņa apakšējā daļa jeb pēda – gandrīz balta vai pelēcīga. Uz ķermeņa virsmas labi izteikti iegareni izciļņi. Priekšdaļā, salīdzinoši netālu no ragiem atrodas elpatvere.
 • Gliemeža olas – apaļas līdz 2 mm diametrā, baltā krāsā vai viegli caurspīdīgas, mīkstas.

Kad un kur atrodams?

 • Novērojams no pavasara līdz pat decembrim, ar aktivitātes kulmināciju no jūnija līdz septembrim. Augstākā kailgliemežu aktivitāte diennakts griezumā ir no krēslas līdz rītausmai, kā arī pēc lietus.
 • Spānijas kailgliemezis ir polifāgs (visēdājs), tomēr visbiežāk barojas ar augu valsts produktiem. Tāpēc to var atrast apstādījumos, dārzos, komposta tuvumā, parkos, ceļmalās, krūmājos, mitrājos, kā arī mežos, zālājos ūdenstilpju piekrastes u.c.

Infografika: Spānijas kailgliemeža raksturojums un ietekme

Kā pasargāt sevi no kailgliemežu invāzijas

 • Kailsakņu stādu iegāde/stādīšana
 • Stādu slīcināšana
 • Melnzemes/kūdras izvēle

Ko darīt un kā cīnīties ar Spānijas kailgliemežiem?

 • Spānijas gliemežus salasot un utilizējot. Vislabāk Spānijas kailgliemežus lasīt agri no rīta vai pievakarē, kad Spānijas kailgliemeži nāk ārā no slēptuvēm meklēt pārtiku. Arī pēc lietus Spānijas kailgliemeži iznāk no paslēptuvēm.
 • Ķerlamatas ar kailgliemežus pievilinošām vielām. Gliemežu lamatas ierok augsnē un lamatās ielej kailgliemežus pievilinošu šķidrumu, piemēram, kaut ko saldu – alu, kvasu, kefīru vai rūgstošu ievārījumu vai beigtus Spānijas kailgliemežus. Ķerlamatas jāpārbauda, noķertos Spānijas kailgliemežus jāiznīcina.
 • Spānijas kailgliemežus var ierobežot izmantojot vara vitriolu – vara vitriola šķīduma izsmidzināšana uz dārzā augošajiem augiem, it īpaši vietās, kur Spānijas kailgliemeži mitinās dienas laikā. Vajadzīgā šķīduma koncentrācija ir 1-3% šķīdums.
 • Mēslojums Perlka, kas satur kalcija cianamīdu, ļoti labi palīdz pret Spānijas kailgliemežiem un ar to iespējams būtiski samazināt kailgliemežu skaitu.
 • Spānijas kailgliemežu oliņas var iznīcināt regulāri rušinot dārza augsni, jo tā  tiek iznīcinātas olu dēšanas un ziemošanas vietas.
 • Spānijas kailgliemežu oliņas ēd augsnē dzīvojošas vaboles.

Infografika Spānijas kailgliemeža ierobežošanas un apkarošanas metodes

Kāds ir atbalsts no valsts?

Šogad projekta LIFE-IP LatViaNature ietvaros apstiprināti projekti Spānijas kailgliemeža ierobežošanai. Šis ir pirmais mazo grantu projekts invazīvo sugu apkarošanai.

Vieni no apstiprinātajiem projektiem ir Siguldas novada pašvaldībā, kura izbūvēs publisko kompostēšanas laukumu un jau šogad plāno uzsākt atkritumu pieņemšanu no dārziem un parkiem. Dažādu augu atlieku pārvietošana ir viens no veidiem, kā izplatās Spānijas kailgliemezis. Tāpēc kompostēšanas laukumam nepieciešams risinājums, lai nepieļautu gliemežu vairošanos, izdzīvošanu un pārvietošanos ārpus laukuma teritorijas. Projekta mērķis – nodrošināt, lai laukumā iegūtais komposts būtu brīvs no Spānijas kailgliemežiem un to oliņām, tādējādi būtu droši izmantojams labiekārtošanas darbos. Projekts noslēdzas 2024.gada 1.maijā.

Vēl Siguldas novadā būs mobilais pīļu ganāmpulks. Siguldas novada projekta īstenotāja noslēgusi līgumus kā ar privātpersonām, tā Siguldas pašvaldību par projekta īstenošanu viņu zemes gabalos, pīlēm drošu aploku izveidi, barību, ūdeni pietiekamā daudzumā. Kad norunātais termiņš beidzas, pīles ar visu inventāru tiek pārvietotas uz citu zemes gabalu. Projekts noslēgsies 2023.gada 1.novembrī.

Savukārt Jūrmalas pilsētas Lielupes palienēs projekta ietvaros trīs blakus esoši zemes īpašnieki ir gatavi sadarboties, lai samazinātu Spānijas kailgliemežu invāziju no blakus esošās dabiskās pļavas, tos pilnībā iznīcinot savos zemes gabalos. Projektā pieteiktā teritorija atrodas Jūrmalas pilsētā, Krastciemā, robežojoties ar Lielupes palieņu pļavām. Projekts noslēdzas 2022.gada 1.oktobrī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī Dorupē paredzēta Spānijas kailgliemežu izskaušana birzītē starp privātmājām, kurā tie vairojas un lien dārzos. Projektā kombinēs vairākas metodes, iesaistīs arī kaimiņus, lai visi kopā kailgliemežus iznīcinātu masveidā un regulāri kā birzītē, tā privātmāju dārzos, nepieļaujot sugas savairošanos un tālāku izplatību. Projekts noslēdzas 2023.gada 30.septembrī.

Projektu konkursu “Mazo grantu shēma invazīvo sugu pārvaldībai” īsteno Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP) un Daugavpils universitāti.

Izplatības karte Latvijā


Avots: Iveta Jakubāne, tiešsaistes seminārs 22. aprīlis 2022. gads

Aktuālā karte un vieta, kur vari ziņot par Spānijas kailgliemezi atradīsi atradīsi šeit.  

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm