tv3.lv

Dārznieka padoms: kā pareizi izvēlēties un iestādīt hortenzijas

Rudens stādīšana ir tikpat veiksmīga, cik pavasara. Ja rudenī iestāda, jo īpaši šajā laikā, kad ir pietiekami daudz mitruma, stādiem ir vieglāk iesakņoties. Labākais ir tas, ka pēc rudens, ziemas, pavasarī stādiem ir jauda izdzīt jaunos dzinumus. Tas ir tas lielākais labums, tad stāds pavasarī var “ķerties” pie augšanas, nevis sakņoties.

22. septembrī 12:32

“Kamēr lāpstu var zemē iedurt, tikmēr var stādīt,” skaidro “Dreiliņu stādi” vadītāja Inguna Švāne-Podniece un piebilst: “Stādi rudenī un pavasari sagaidi bez raizēm.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viens no populārākajiem augiem šogad ir hortenzijas.

“Hortenzijas ir ļoti viegli audzēt. Tas ir viens no mazproblemātiskajiem augiem. Ja ir liellapu hortenzijas, tad tām svarīgākie ir kāti – tie nedrīkst apsalt atšķirībā no skarainajām hortenzijām. Liellapu hortenzijas stāds izdzīvos, bet tā kā šīs hortenzijas zied uz iepriekšējā gada dzinumiem, ja dzinums apsalt, tad tajā brīdi ziedpumpuru vairs nebūs”, stāsta Inguna.

Kā audzēt liellapu hortenzijas?

“Var aptīt ar agroplēvi vai aplikt niedru žodziņu. Tā kā hortenzijas salīdzinoši agri mostas, kad pavasarī ir siltā saulīte, tad, lai nepārkaltētu, nenosmacētu, plēvi ņemam nost, bet uz nakti liekam atpakaļ un noteikti negriežam zarus,” skaidro Ingūna.

Kā audzēt skarainās un kokveida hortenzijas?

“Skarainās un kokveida hortenziju šķirnes ir visdrošākā izvēle. Var apgriezt īsākus un izgriez smalkos zariņus, kas stādam atņem spēku, arī kokveida hortenzijām. Jūtami jau pēc dažām dienām stāds saņemas. Smalkie zari nav vajadzīgi,” skaidro Ingūna.

Kā pareizi iestādīt hortenziju?

  • Saulainā vietā
  • Skābā augsnē
  • Dziļā bedrē

“Hortenzijām ir vajadzīga skāba augsne. Mans padoms būtu sagatavot to pirmo zemīti tā, kā tas ir vajadzīgs. Ja rok, tad izrok kārtīgu bedri. Sākumā ieguldām vairāk laika, spēka, arī izvēlamies skābo zemi, ar ko piepildām bedri, bet pēc tam būs daudz mazāk jādara – jākopj, jāskābina zeme,” savā pieredzē dalās Ingūna.

“Ēnā hortenzijas negrib tik labi ziedēt un tāpēc tās nebūs tik stingriem kātiem, jo īpaši rozā, sarkanās. Hortenzijām ar skrajākiem ziediem nevajag tik daudz sauli. Viegli audzējama ir “Limeligt”, kas skaisti ziedēs arī ēnā, protams, arī skaisti ziedēs saulē. Hortenzijām patīk, ja tās dienas vidū var atpūsties no saules, tad ir labi, bet arī saulē augs tikai tad karstā laikā jālaista katru otro dienu uz saknēm, ne lapām,” teic Ingūna.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Hortenziju šķirnes, ko iesaka Ingūna no “Dreiliņu stādiem”:

Kokveida hortenzija “Annabelle”

Foto: PRIVĀTAIS ARHĪVS

Ziedi lielas, baltas bumbas 15-25 cm diametrā. Viena no vecākajām hortenziju šķirnēm. Tā tika atrasta savvaļā augot 1746. gadā, ASV Ohaijo štatā, ciematiņā Anna. Augstumā sasniedz 1-1,5 m, platumā – līdz 3 m. Lapas lielas, ovālas formas, var sasniegt 30cm garumu. Zied ļoti bagātīgi no jūnija līdz oktobrim. Vislabāk hortenzija dārza jūtas, ja tiek apspīdēta ar rīta sauli, karstajā pusdienas saulē tā ir ēnā, un uz vakara pusi tā atkal var būt saules apspīdēta. Pilnīgā saulē tai būs par karstu, zari stīdzēs, tāpat būs pilnīgā ēnā. Augsnei jābūt skābai, bagātīgai, ūdeni caurlaidošai. Noteikti ir jāveic papildus mēslošana gan agri pavasarī, gan pirms ziedēšanas un ziedēšanas laikā. Nemēslojot hortenzija var neziedēt vispār, vai ziedi būs necili.

Kokveida hortenzija “Candybelle Bubbkegum”

Foto: PRIVĀTAIS ARHĪVS

Kompakts krūms, izaug 1 m augstumā un tādā pašā platumā. Zari taisni, uz augšu vērsti. Ziedi apaļas bumbas 25 cm diametrā, rozā krāsā ar baltu vidu. Zied no jūnija līdz septembrim. Ideāli jutīsies nedaudz noēnotā vietā.

Liellapu hortenzija “Bouquet Rose”

Foto: PRIVĀTAIS ARHĪVS

Ziedi veidojas uz iepriekšējā gada dzinumiem. Labprāt augs saulainā, daļēji saulainā vietā, vidēji mitrā, vidēji skābā/kūdrainā augsnē.

Hortenzija “Wims Red”

Foto: PRIVĀTAIS ARHĪVS

Izaug līdz 1.5 m augstumā un 1,5 m platumā. Ziedi konusveida, ziedēšanas sākumā balti, vēlāk kļūst koši sarkani. Ļoti dekoratīva šķirne, rudenī labas krāsojas tumsi sarkanas. Zied bagātīgi no jūlija līdz oktobrim. Vislabāk hortenzija dārza jūtas, ja tiek apspīdēta ar rīta sauli, karstajā pusdienas saulē tā ir ēnā, un uz vakara pusi tā atkal var būt saules apspīdēta. Pilnīgā saulē tai būs par karstu, zari stīdzēs, tāpat būs pilnīgā ēnā. Augsnei jābūt skābai, bagātīgai, ūdeni caurlaidošai. Noteikti ir jāveic papildus mēslošana gan agri pavasarī, gan pirms ziedēšanas un ziedēšanas laikā. Nemēslojot hortenzija var neziedēt vispār, vai ziedi būs necili. Pie mums arī varat iegādāties hortenziju stādīšanai nepieciešamo augsnes maisījumu, kā arī papildmēslojumu.

Skarainā hortenzija “Early hary”

Foto: PRIVĀTAIS ARHĪVS

Visagrāk ziedošā skaraino hortenziju šķirne, uzzied jau jūnijā. Īpaši skaista krāsu palete- iesākumā ziedi ir koši balti, pēc tam krāsojas maigi lillīgos toņos. Lapotne gaiši zaļa, kas rudenī nokrāsojas medaini dzeltenos toņos, kāti tumši violeti. Stādīt saulē vai daļējā saulē. Augstums 1,5 m, platums 1 m. Patiks viegla, labi drenēta, trūdvielām bagāta, skāba vai viegli skāba augsne. Ļoti laba ziemcietība.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Hortenzija “Limelight”

Foto: PRIVĀTAIS ARHĪVS

Izaug līdz 2-2.5 m augstumam, kompakts vainags ar stingriem vertikāliem zariem. Zied no augusta līdz oktobrim, ziedi lieli 30 cm, ziedi sākumā maigi salātzaļi, vēlāk kļūst koši balti, līdz beidzot tie kļūst rozīgi. Zied no jūlija līdz oktobrim. Vislabāk hortenzija dārza jūtas, ja tiek apspīdēta ar rīta sauli, karstajā pusdienas saulē tā ir ēnā, un uz vakara pusi tā atkal var būt saules apspīdēta. Pilnīgā saulē tai būs par karstu, zari stīdzēs, tāpat būs pilnīgā ēnā. Augsnei jābūt skābai, bagātīgai, ūdeni caurlaidošai. Noteikti ir jāveic papildus mēslošana gan agri pavasarī, gan pirms ziedēšanas un ziedēšanas laikā. Nemēslojot hortenzija var neziedēt vispār, vai ziedi būs necili.

Vairāk par hortenziju šķirnēm atradīsi šeit.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm