tv3.lv

Kā sadraudzēties ar aristokrātisko puķi – fuksiju?

Fuksijas uzskata par grūti audzējamām un cimperlīgām puķēm. Fuksija apzinās savu skaistumu un vērtību, tāpēc vēlas, lai cilvēks to pienācīgi aprūpē un ik rītu apbrīno katru uzplaukušo ziedu.

10. jūnijā 14:01

“Fuksijas parasti uzskata par grūti audzējamām, cimperlīgām puķēm, bet viens no iemesliem ir tāpēc, ka tās nav nekādas sīkziedu puķes. Tās ir ļoti daudz veidu. To starp ar lieliem un pat milzīgi lieliem ziediem, kas kārtojas kā krellēs, līdz ar to fuksijas tāpēc asociē ar tādu mazliet aristokrātisku puķi,” skaidro stādaudzētavas “Zutiņi” saimniece Rūta Beirote.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Runājot par fuksiju audzēšanu, R. Beirote uzver, ka grūtākais ir pats sākums, kamēr fuksija ir kā maziņš spraudenis.

Rūta Beirote, stādaudzētavas “Zutiņi” saimniece

“Fuksiju ir ļoti viegli pārlaistīt, bet, kad mazajam stāda posmam ir tiks pāri, tad nākamais grūtākais, pat ne grūtākais, bet ko daudzi neizdara nezināšanas pēc, ir galotņošana. Fuksijas ir obligāti jāgalotņo vismaz trīs reizes, lai tie ceri augtu kupli un fuksija būtu nevis liela, gara, izstīdzējusi, bet maza, kompakta un būtu divreiz vairāk ziedu. Tie, kas audzē paši, galotņošanu izdara varbūt vienu, divas reizes, bet atsevišķām šķirnēm to vajag vairāk. Tāpēc veidojas gari, skraji krūmi un tāpēc ir biežāks risks, ka tie vējā aplūzīs.”

Ja esi izvēlējies fuksiju, tad atrodi tai skaistāko, saulaināko vietu savā dārzā.

Rūta Beirote, stādaudzētavas “Zutiņi” saimniece

“Fuksijām patīk saulīte varbūt vēl pusēna. Fuksijām noteikti patīk mazliet vējains, bet vējš ir tikai tik daudz, lai fuksijām būtu “vējš matos”, lai nožūtu viss, kas varētu tapt slapjš. Savukārt, ja vējš ir ļoti, ļoti liels un fuksijas nav laikus un pareizi nogalotņotas, tad tās mēdz arī aplūzt. Un lielāks risks aplūzt ir tieši lielziedu fuksijām, jo ziedi, kas karājās, ir ļoti lieli un smagi.”

Fuksijas var audzēt arī verandās un to arī dara. Fuksijas mēdz audzēt arī istabā. Piemēram, tie, kas nes fuksijas iekšā pa ziemu, apgriež un noliek gaišo pagrabos vai ziemina istabā.

Kuras ir populārās fuksiju šķirnes?

“Pirmās tiek izpirktas lielziedu fuksijas. Ir tradicionālās lielziedu fuksijas, kas ir ar zilo viducīti “Blue purple”, tad ir iecienītas visas rozīgās šķirnes, piemēram, “Pink marshmallow”. Ļoti bieži meklēta skaistule ir “White king”. Tā ir fuksija, kurai viss ziediņš ir balsts, jo parasti mazās ziedlapiņas ir vienā krāsā un viducītis citā krāsā, tad “White king” kā viens tā otrs ir balsts un ziedi ir milzīgi. Kad stādām ziedi izveidojas kā krelles, tad skats arī ir burvīgs,” smaidot stāsta R. Beirote un aicina visus, kas vēlas šo skaisto “Balto karali” arī savā dārzā, braukt uz stādaudzētavu “Zutiņi“.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī pats var izaudzēt fuksiju stādus un vienreiz nopirktu fuksiju pārziemināt un izaudzēt no spraudeņiem.

Rūta Beirote, stādaudzētavas “Zutiņi” saimniece

“Nav jābaidās no fuksiju pārziemināšanas. Tas nav nekas traks. Tā pat nav jābaidās no fuksiju pavairošanas. Tās ļoti labi var pavairot ar spraudeņiem. Ja fuksijas zariņš nolūzt, tad var iespraust tur pat blakus, ja zeme būs mitra un būs silts, tad katrs pats var sev iegūt nākamajam gadam daudz fuksiju stādu.”

Kā kopt fuksijas?

Fuksijās biežāk iemetas laputis un baltblusiņas. Tas arī ir iemesl, kāpēc cilvēki necenšas ar tām tik galā, bet met fuksijas ārā.

“Ja tās ir laputis, tad ir daudz tautas līdzekļi, sākot ar zaļajām ziepēm un beidzot ar “NeemAzal”, tā pat arī ar baltblusiņām, var izmantot bioloģisko smidzināmos, piemēram, “NeemAzal”,” atklāj. R. Beirote.

Fuksijas ir jāmēslo, lai ziedētu.

“Fuksija ir ēdelīgā. Jāmēslo ir vienmērīgi, lai nebūtu viļņveida ziedēšana. Vēl fuksija nemīl iekalst. Ja fuksiju vairākas reizes iekaltējam, tad pirmais, ko tā nomet, ir ziedi,” skaidro R. Beirote.

Fuksiju ārā nes tikai tad, kad stabili silts, kad ārā ir stabili 15, 16 grādi un naktī virs 10 grādiem.

Rūta Beirote, stādaudzētavas “Zutiņi” saimniece

“Ja fuksijai ir ilgstoši slapjš un vēss, tad veidojās dažādas puves. Met nost lapas un lēnītēm iet bojā. Vasaras vidū fuksijas var izstādīt dobēs, bet vajag skatīties, kuras fuksijas mēs stādām, jo fuksijas var iedalīt vismaz divās daļās – nokarenās un stāvās fuksijas. Stāvās fuksijas veido skaistu, kuplus krūmus ziediņi ir uz augšu, nekas uz zemes neguļ, tās var stādīt gan puķu kastēs, gan vasarā dobēs.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Fuksiju veidi

  • Stāvās, ko var stādīt arī dobēs.
  • Pusnokarenās, ļoti kompakti krūmi un nokarājas.
  • Ļoti nokarenās, kas visbiežāk ir lielziedu fuksijas, ziedu krelle var būt līdz pat metram.
  • Fuksiju koki jeb augstumbru fuksijas, kas ir uzpotētas uz stumbra, līdz ar to tas veidojas kā maziņš fuksijkoks. Parasti ir vismaz metrīgi un aug vēl augstāks.
Rūta Beirote, stādaudzētavas “Zutiņi” saimniece

“Ja mēs fuksiju pazīstam ar milzīgu princešu kleitu, ar ziedlapiņām uz augšu, tad šobrīd mums tiek piedāvātas fuksijas ar visu veidu citiem ziediem, piemēram, ziedi ir kā garas trubiņas, ar cita veida ziediem, kur sākumā pat nevar saprast vai tā ir fuksija.”

Vēl tikai šajā nedēļas nogalē, līdz 12. jūnijam, var droši braukt un iegādāties stādus stādaudzētavā “Zutiņi”, kur ir lielā stādu izpārdošana. Pēc tam būs iepriekš jāpiesakās

“Mums pārdošanā ir visu meklētā fuksija “White king”, kur vēl šajā nedēļas nogalē vari nopirkt stādaudzētavā “Zutiņi“,” aicina R. Beirote.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm