tv3.lv

Kā sadraudzēties ar dārza dīvu peoniju?

Peonija nav kaprīza kopšanā, tā ir krāšņa ne tikai ziedēšanas laikā, bet ar lapu krāsaino gammu priecē līdz pat vēlam rudenim. Kaut arī peonija ir mazprasīga puķe, tomēr ir aspekti, kuriem jāpievērš uzmanība.

24. jūnijā 10:46

Latvijas valsts mežu Kalsnavas arborētuma peoniju kolekcijas ideja dzimusi  Puķu draugu saietā 2006. gadā. Domu par iespējamu peoniju dārzu izteicis toreizējais žurnāla  “Dārzs un Drava” redaktors, izcilais peoniju selekcionārs, Latvijas peoniju krusttēvs Aldonis Vēriņš.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Peonijas Kalsnavā aug un priecē apmeklētājus jau 16 gadus. Šobrīd kolekcijā apskatāmas vairāk nekā 300 dažādu šķirņu peonijas – gan gados jaunas, gan  pat 150 gadus vecas šķirnes pārstāve. Kolekcija veidota tā, lai tā būtu bagātīgi ziedoša visu jūnija mēnesi – ziedot agrām, vidēji agrām un vēlām peonijām. Tādēļ uz jautājumu “Vai peonijas jau zied?”, varam atbildēt, ka jā, zied un ziedēs vēl visu jūniju.

LVM Kalsnavas arborētuma speciālisti dalās padomos, lai peonijas priecētu bagātīgiem ziediem:

  • Pievērs uzmanību vietas izvēlei. Peonijām patiks augt atklātā, saulainā dobē, ar pietiekamu vēja plūsmu. Dobi veido lielākā attālumā no lieliem kokiem un krūmiem. Piemērotākā augsne ir ar trūdvielām ielabots smilšmāls, kas ir ūdens un gaisa caurlaidīgs.
  • Laiku pa laikam arī mūsu peonijas maina savu atrašanās vietu un tiek pārstādītas. Peonijas stādām un pārstādām septembrī. Galvenais noteikums ir neiestādīt peoniju par seklu vai par dziļu. Stāda atjaunojošais pumpurs nedrīkst būt dziļāk par 5 cm no dobes līmeņa. Papildmēslojumu ar minerālmēsliem veģetācijas periodā ieteicams iestrādāt vismaz 4 reizes. Pirmās divas līdz trīs reizes no 10. maija līdz Jāņiem, atlikušās divas reizes jūlijā un augustā.
  • Dažādi kaitēkļi – skudras, laputis, kuras var pārnēsāt arī slimības, nereti traucē peonijām to ziedēšanas laikā. Tos var apkarot,  pielietojot dažādus insekticīdus. Peoniju pelēkā puve ir slimība, kas ir jāizskauž. Lai to apkarotu, var izmantot fungicītu – Switch 62,5 vai lapu koku pelnus, kā arī ogles.
  • Peonijām patiks skaistas dobes, bez nezālēm. Arborētumā nezāles ierobežojam ar mulčētām dobēm.
  • Pirmajā gadā pēc peonijas iestādīšanas nevajag ļaut tai ziedēt, lai zieds neatņem spēku sakņu sistēmas izveidē. Lai ziedneši spētu noturēt smagos ziedus, daļai šķirņu nepieciešami balsti. Tie jāpaspēj uzlikt pirms peonijas ir sakuplojušas. Lai peonijas pamatzieds izplauktu varens un skaists, jāizkniebj sānpumpuri. Ja vēlaties ilgstošu peoniju ziedēšanu, tos var atstāt, bet tad ziedi nebūs tik lieli un vareni.
  • Pēc peoniju noziedēšanas nogriež tikai noziedējušo ziedu. Ziednešu (lakstu) nogriešana jāveic pēc rudens salnām.

Jūnijs arborētumā ir maģisks. Bez ziedošām un zaļojošām kokaugu dažādībām dārzā ieskanas arī kultūras pasākumi. Tā ir iespēja dārzā organizēt skaistus satikšanās brīžus un svētkus. Ekskursantu, darba kolēģu un draugu grupas dodas izzinošās ekskursijās ar gidu. Bērni kopā ar vecākiem dodas spēlē “Ģimenes rallijs”, parastās egles ‘Inversa’ zaļajā zoodārzā spēlē paslēpes, bet tūju labirinta atpūtas zonas šūpolēs un šūpuļtīklos ļaujas putnu un sienāžu skanīgajai simfonijai.

Dārza dzīvība ir tā viesi. Tiekamies, lai notvertu mirkļu burvību un ieraudzītu brīnumaino LVM Kalsnavas arborētuma zaļo pagalmu, kur neiespējamais kļūst iespējams.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm