tv3.lv

Jebkurš dzīvnieks stresa situācijā var kļūt neprognozējams: Liepājas pludmalē atpūtnieki satiek valzirgu

Nedēļas nogalē Liepājas pludmalē ir izdevies nofilmēt neierastu jūras dzīvnieku – valzirgu.

4. jūlijā 11:48

Sazinājāmies ar Latvijas Nacionālā dabas muzeja Zooloģijas nodaļu, lai noskaidrotu, kā cilvēkiem rīkoties, ja pludmalē sastop valzirgu, un kas varētu būt par iemeslu, ka šis Ziemeļu ledus okeāna lielais dzīvnieks ir nokļuvis Baltijas jūras krastā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Es paskatījos sev pieejamo literatūru, ļoti reti valzirgi ieklīst Baltijas jūras dienvidu daļā. Šis nav pirmais gaidījums vēsturē,” stāsta muzejpedagoģe, zooloģe Una Bērziņa.

Runājot par novēroto cilvēku uzvedību video, U. Bērziņa teic: “Jebkurš dzīvnieks stresā var kļūt neprognozējams, un jo lielāks, jo bīstamāk cilvēkam. Es viņam klāt neietu. Pēc būtības valzirgi ir roņi un barojas ar gliemenēm, šie dzīvnieki cilvēkiem neskries kā barībai pakaļ, bet pat jebkura vismazākā pele stresa gadījumā kodīs.”

Uz jautājumu, kur cilvēkiem zvanīt un informēt par neparastajiem dzīvniekiem, U. Bērziņa teic, ka Latvijā ar savvaļas dzīvniekiem kopumā ir problēma nav tāda vienota telefona vai konkrētas institūcijas, kas par to atbildētu. “Ar savvaļas dzīvniekiem neparastās situācijās vispār tā ir problēma,” nosaka U. Bērziņa.

Arī Dabas aizsardzības pārvalde (DAP)  aicina un lūdz iedzīvotājus šim dzīvniekam, ja sastop to, netuvoties tuvāk par desmit metriem, jo tas var būt agresīvs un par spīti savam izskatam ir ļoti veikls, kā arī nedzīt dzīvnieku jūrā un ļaut atgūt spēkus. Ja dzīvnieks manīts citās piekrastes zonās, par to jāziņo, rakstot e-pastu [email protected]

DAP norāda – lai arī valzirgi dzīvo Ziemeļu ledus okeānā un tuvējās jūrās ziemeļu puslodē, kāds indivīds jau jūnija vidū tika manīts Vācijas piekrastē, bet Līgo dienā arī Polijas piekrastē. Iespējams, ka Liepājā krastā iznākušais valzirgs ir viens un tas pats dzīvnieks, ārvalstu eksperti izsaka minējumus, ka tā ir gados jauna valzirga dāma.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valdis Pilāts
Dabas aizsardzības pārvaldes zīdītāju eksperts

“Šis ir pirmais gadījums, kad Latvijas krastos ir sastopams tik neparasts jūras dzīvnieks. Viņa dabīgā vide ir auksti un ledaini ūdeņi. Līdz ar to Baltijas jūra valzirgam nav piemērota, jo šeit nav atrodama ierastā ēdienkarte – lielās gliemenes, garneles, krabji, mīkstie koraļļi, jūras gurķi un citas ziemeļu jūrām raksturīgās radības. Un visticamāk, ka šobrīd dzīvnieks jūtas izsalcis un novārdzis. Valzirgus var salīdzināt ar to tuvākajiem “radiniekiem” roņiem, kas lielāko dienas daļu uzturas ūdeņos un krastā, vai atpūšas uz ledus. Cilvēkus valzirgi, protams, neuztver kā barības objektu. Tomēr, ja cilvēks pienāk pārāk tuvu, aizskar dzīvnieku un stiepj savu roku tam pretim, dzīvnieks aizstāvoties var iekost. Tādēļ aicinām netuvoties dzīvniekam un ļaut tam atpūsties izvēlētajā vietā.”

Valzirgs zem ledaina ūdens var uzturēties līdz pusstundai, neelpojot svaigu gaisu. Tādēļ viņa zemādas tauku slānis var sasniegt pat 15 centimetrus. Un rodas priekšstats, ka dzīvnieka masa padara to lēnīgu. Tomēr mednieka instinkti ļauj tam sasniegt lielus ātrumus. Savukārt dzīvnieka ilkņi var sasniegt pat metra garumu. Tie lieti noder brīžos, kad jāizcērt āliņģis, nepieciešams izkāpt ledainā krastā vai cīņas laikā, atgādina DAP.

Pārvaldē arī atzīst, ka daudzas tautas ir medījušas valzirgus, izmantojot tā gaļu, taukus un ādu sadzīvē. Pēdējās desmitgadēs populācijas līdzsvaru izjauca profesionālie mednieki, kuri apdraudēja Atlantijas okeāna ziemeļos mītošo valzirgu populāciju un tuvināja tos izmiršanas robežai. Šis dzīvnieks joprojām tiek atzīts par apdraudētu. Šāda situācija izveidojusies tāpēc, ka valzirgs lēni vairojas un dzīvo teritorijās, kuras tiek piesārņotas ar naftu un ķīmiskiem atkritumiem.

“Savvaļas dzīvnieks nav cirkus izrāde. Neseko sliktajiem piemēriem internetā un netuvojies tam, jo tas var apdraudēt dzīvību,” uzsver DAP.

Valzirgi ir plēsēji, kas dzīvo Ziemeļu ledus okeānā un tuvējās jūrās ziemeļu puslodē: jūrās, kur Ziemeļu ledus okeāns robežojas ar Atlantijas okeānu, jūrās, kur Ziemeļu ledus okeāns robežojas ar Kluso okeānu un Laptevu jūrā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valzirgi ir sociāli dzīvnieki un dzīvo relatīvi garu mūžu. Tie dzīvo apmēram 50 gadus. Vasaras beigās un rudenī pēc mazuļu dzimšanas valzirgi migrē uz krastu, pametot ledu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm