tv3.lv

Miris Sēnas upē nejauši iepeldējis baltvalis. Eksperts skaidro dzīvnieku “apmaldīšanos”

Drīz vien pēc nomaldīšanās un iepeldēšanas Sēnas upē baltvalis tika veiksmīgi izcelts no Francijas ūdensceļa, un tika uzsākta gatavošanās tā pārvietošanai uz sālsbaseinu Normandijā, cerībā tā glābt viņa dzīvību.

Nezināmu iemeslu dēļ valim nebija nekādas gremošanas sistēmas aktivitātes, mikroblogošanas vietnē “Twitter” skaidrojusi pasaules okeānu un jūras dzīvnieku aizsardzības grupa “Sea Shepherd France”. Tā arī norādījusi, ka valim pēc izcelšanas no ūdens veiktas veselības pārbaudes.

Infekciju slimības baltvaļu tēviņam neuzrādījās, tāpēc veterinārārsti centušies mākslīgi stimulēt viņa gremošanas sistēmu. Taču kopš aizvadītās piektdienas centieni vali piebarot ar zivīm beigušies neveiksmīgi.

Veterinārā komanda bija iecerējusi četrus metrus garo un aptuveni 800 kilogramus smago vaļveidīgo nogādāt Francijas ziemeļaustrumu ostas pilsētā Ouistrehamā uz “aprūpes periodu”. Iecere paredzēja zīdītāju divas līdz trīs dienas izmitināt pagaidu sālsūdens mītnē, lai to uzraudzītu un ārstētu pirms atgriešanas jūrā.

Tomēr glābšanas operācijas laikā bīstami tievajam baltajam valim parādījušās elpošanas problēmas, tāpēc eksperti lēmuši par labu dzīvnieka iemidzināšanai.

“Glābšanas operācijas laikā veterinārārsti pamanīja vaļa [veselības] stāvokļa pasliktināšanos, īpaši elpošanas aktivitātēs, kā arī pamanīja, ka dzīvnieks cieš no anoksijas [skābekļa trūkuma], nepietiekami elpojot. Dzīvniekam bija acīmredzamas ciešanas, tāpēc nolēmām, ka nav prātīgi viņu atbrīvot un vislabāk būtu viņu eitanazēt,” sacījusi Esonas reģiona ugunsdzēsēju brigādes veterinārārste Florence Oliveta Kurtuā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nomaldās dzīvnieki-ceļotāji

Jāatgādina, ka šis šovasar nav pirmais gadījums, kad kāds jūras dzīvnieks nokļuvis sev neraksturīgos ūdeņos. Arī Liepājas pludmalē un vēlāk Slīteres Nacionālā parka piekrastē jūlija sākumā tika manīta valzirga mātīte, kuras stāsts arī diemžēl noslēdzās traģiski – viņas mirstīgās atliekas tika atrastas kādā dārzā Somijā.

Dabas aizsardzības pārvaldes speciālists Valdis Pilāts “tv3.lv” pastāsta, ka valzirgi ir polāro apgabalu iemītnieki, kuri neveic relatīvi garas migrācijas – parasti dodas dažu simtu kilometru tālos peldējumos. Kāpēc šis konkrētais valzirgs bija nomaldījies un atpeldējis līdz pat Latvijai? Pilāts teic, – tas būtu jājautā pašam valzirgam.

“Vēl neesmu redzējis nevienu interviju ar šī zīdītāja pazinēju, kurš prastu izskaidrot, kāpēc kāds kaut kur aizmaldās, līdz ar to šeit iespējams tikai izteikt minējumus. Mans cilvēciskais būtu – šis konkrētais valzirgs bija kundze cienījamos gados, un, kā zināms, arī pensionāriem patīk ceļot, tad nu viņa bija izdomājusi paceļot,” stāsta speciālists.

Pilāts norāda, ka viņa hipotēze ir – visi tie, kas kaut kur ir aizmaldījušies, pieder pie ceļotājiem. Šāda “mode” pārsvarā piemīt jauniem dzīvniekiem, jo tas ir nosacīts dabas likums, ka jaunie īpatņi meklē sev dzīvesvietu un bieži vien, ja iespējams, veic klejojumus, iepazīst pasauli. Lielākoties gan viņi atgriežas savā dzimtenē, it īpaši mātītes.

Taujāts, vai šādi “ceļotāji” sastopami bieži, Pilāts paskaidro, ka ik gadu dzirdam pa kādam šādam gadījumam. Tas, vai tas ir bieži vai reti, ir relatīvi vērtējams.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm