tv3.lv

Rīgas zoodārzā šonedēļ sāksies vasara

Par ierastu tradīciju Latvijā kļuvusi pavasara sagaidīšana ar dažādiem derīgiem darbiem savas apkārtnes labā. Par to liecina ne tikai cilvēku rosīšanās savos dārziņos, bet arī neskaitāmie zvani uz zoodārzu ar jautājumu: kad būs Putnu dienas Zoodārzā un kad varēsim gatavot putnu būrīšus?

2016. gada 30. martā 10:18

Putnu dienas Zoodārzā būs jau šajā nedēļas nogalē, 2. un 3. aprīlī, informē Zooloģiskā dārza informācijas dienests.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Abas dienas no plkst. 12.00-15.00 Dzeņa darbnīcā skanīgi klaudzēs āmuri un pieredzējušu speciālistu pavadībā ikvienam dārza apmeklētājam būs iespēja pašrocīgi uzmeistarot pareizu mākslīgo ligzdvietu pierastākajiem dobumperētājiem strazdiem, kā arī zīlītēm, zvirbuļiem un mušķērājiem. Turklāt pašu pagatavoto putnu būri netiks liegts nest līdzi un piekārt putniem tīkamā vietā savu māju apkaimē. “Esam sagatavojuši materiālus 300 zīlīšu mājvietām un 300 strazdu mājokļiem, kā arī 100 īpašajiem būriem meža susuriem. Tā kā interese par darbošanos Dzeņa darbnīcā ir liela un izgatavojamo mākslīgo ligzdvietu skaits ierobežots, zoodārza ieejas biļete negarantē putnu būra detaļu komplekta saņemšanu,” stāsta Rīgas zoodārza pārstāve Laura Līdaka.

Īpašā būra statusā – mākslīgā ligzdvieta meža susurim

Pērn sadarbībā ar Latvijas Vides aizsardzības fondu un Daugavpils Universitātes dabas izpētes un vides izglītības centru (DU DIVIC) tika uzsākta meža susuru mākslīgo ligzdvietu gatavošana. Šogad tas tiks turpināts. 100 mājvietas tiks nogādātas un izvietotas Daugavpils novadā dabas parkā Silene.

Gadu gaitā Dzeņa darbnīcā demonstrēta visdažādāko putnu mākslīgo ligzdvietu izgatavošana – gan ligzdas pamatne stārķiem, gan ligzdas kastes pīlēm un lauka piekūniem, gan būri garastes pūcēm, meža pūcēm un mazākajām pūcītēm – apodziņiem, gan mūsu zemes krāšņākajiem putniem zaļajai vārnai un pupuķim, gan sarežģītākas konstrukcijas būri erickiņiem, kuros labprāt olas dēj arī dzeguzes. Tāpat ir būvētas slēptuves sikspārņiem.

Foto

Putnu dienas Cīruļos

Zoodārza Putnu dienas notiks arī Rīgas Zooloģiskā dārza filiālē Cīruļi. Tur tās gaidāmas nedēļu vēlāk – 9. un 10. aprīlī. Tāpēc visi tie, kuri nepaspēs zīlīšu un strazdu mājvietas vai susuru būri izgatavot šajā nedēļas nogalē Rīgā, laipni aicināti uz Kalveni.

Zoodārzā sākas vasara

1. aprīlī Zoodārza filiāle Cīruļi sāk strādāt vasaras darba režīmā, kad ieeja ir no plkst. 10.00-18.00. “Galvenais dispečers brūnais lācis Toms apsolījies visu vasaru rūpēties, lai viss uzraudzīts un ievērots kā nākas,” saka zoodārza pārstāvji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rīgas Zoodārzs uz vasaras darba laiku pāriet 2. aprīlī. Kases strādā 10.00-18.00, bet pa zoodārza takām, vērojot dzīvniekus, var klejot līdz plkst. 19.00. Tādēļ pavasarīgi noskaņotu pāvu, dziedošu dzērvju un norūpējušos pūču izdarības būs iespējams vērot krietni ilgāk.

Melnie grifi jau perē

Kamēr citi tikai vīkšās uz olu dēšanu un sildīšanu, tikmēr melnie grifi jau pilnā sparā perē olas. Pērn zoodārzā izšķīlās un sekmīgi izauga divi mazuļi – viens Rīgā, bet otrs – Zoodārza filiālē Cīruļi. Abi putni rudenī devās uz jauno grifu iepazīšanās centru Ouvehandas zoodārzā Nīderlandē, lai laikus noskatītu sev tīkamu pretējā dzimuma pārstāvi turpmākajai dzīvei. Melno grifu mazuļu šķilšanās ir liels retums pasaules zoodārzos, savukārt izaugšana par lielu putnu ir uzskatāma par izcilu panākumu. Ne velti pērn zoodārzos lieli izauga tikai astoņi putni, un no tiem divi bija Rīgas Zoodārza panākums. Uz veiksmīgu iznākumu tiek cerēts arī šogad, bet tā kā grifi šajā laikā ļoti uztraucas, eja gar šo putnu voljeriem patlaban ir aizvērta.

Par meža susuri

Meža susuris ir reti sastopams un iekļauts Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstā. Tas dzīvo Latvijas dienvidaustrumos Daugavpils novadā dabas parkā Silene. Šis naktī aktīvais grauzējs apdzīvo jauktus skujkoku mežus ar lapu koku piejaukumu un attīstītu krūmu stāvu. Susuru apdzīvotos mežos neatņemama sastāvdaļa ir lazdas un ozoli. Pērn DU DIVIC paspārnē tika izstrādāts meža susura dabas aizsardzības plāns un projekta ietvaros šim zvēriņam piemērotās vietās tika izvietotas 100 mākslīgās ligzdvietas, kas speciāli pielāgotas iemītnieku kontrolēšanai pētnieciskos nolūkos. Veicot pētījumus par apdzīvotību, pētnieki secināja, ka aizņemtas ir apmēram puse no pērn izvietotajām mākslīgajām ligzdvietām – ceturto daļu no mājvietām aizņēmušas zīlītes un mušķērāji, desmito daļu – susuri, bet 4 būros iemitinājušās lapsenes.

Izgatavojot būri susurim Putnu dienās Zoodārzā, ikviens apmeklētājs sniegs savu ieguldījumu šīs sugas izpētē un saglabāšanā. Un, kad aprīļa beigās šie zvēriņi modīsies no ziemas miega, tos sagaidīs jauni un labiekārtoti mājokļi. Plašāk par meža susuri var palasīt šeit.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm