tv3.lv

Valzirgs – ceļotājs: no Vācijas caur Poliju līdz Liepājai. Vai ceļojums turpināsies?

Dabas aizsardzības pārvaldes speciālists Valdis Pilāts sarunā portālam “tv3.lv” atklāja, ka šis varētu būt valzirgs ceļotājs, kas savu ceļojumu uzsācis jau martā no Dānijas krastiem, bet vairāk uzmanību šim “ceļotājam” sāka pievērst Vācijā, Štrālzundes Jūras muzeja speciālisti.

4. jūlijā 14:12

“Viņš aktīvi peld, tas nav, ka straume viņu kaut kur nestu. Starp cilvēkiem ir visādi klaidoņi, un arī starp dzīvniekiem ir klaidoņi. Ir atsevišķi dzīvnieki, kas kaut kur peld,” stāsta V. Pilāts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vai jums ir informācija, ka Liepājas pludmalē atrastais valzirgs varētu būt tas pats, kas ir redzēts Vācijas, Polijas krastos?

Pavisam nesen es saņēmu e-pasta ziņu no cilvēka, kas strādā Štrālzundes Jūras muzejā, salīdzinot fotogrāfijas, viņa komentārs bija, ka šobrīd dzīvnieks ir daudz bēdīgākā veselības jeb fizioloģijas stāvoklī, kā valzirgs redzēts Polijas un Vācijas piekrastē. Cik es saprotu, dzīvnieks ir novājējis. Acīmredzot, izbadējies, jo Baltijas jūra nav tā labāka vieta, kur viņiem baroties. Visticamāk, viņam te tā īsti nav ko ēst.

Ko šādā situācijā var darīt?

Neko!… Ja kāds ir ļoti, ļoti bagāts, var aizlidot uz polārajām jūrām saķert viņam vajadzīgās gliemenes un atvest. Bet viņš jau viņas arī krastā nemācēs apēst. Viņš māk viņas apēst tikai ūdenī.

Cik ilgi valzirgs jau ceļo pa Baltijas jūru?

Nav man informācijas acu priekšā, bet  Rīgenas salā valzirgs bija redzēts maijā. Pirms tam pat divi valzirgi ir redzēti Dānijas piekrastē un viens arī Zviedrijas. Iespējams, ka viens no viņiem ir tas pats. Tas bija kaut kad marta sākumā. Varētu būt, ka viņš ir sācis ceļojumu te uz Baltijas jūru.

(Kartē parādīts aptuvenais valzirga ceļš gar Baltijas krasta līniju, izmantojot zināmos tā novērošanas punktus, tomēr tas nav jāuzskata par precīzu maršrutu)

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja zinām, ka valzirgi dzīvo ziemeļos, kāpēc viņi uzsāka ceļojumu pa Baltijas jūru – straume, pārtika?

Vienkārši peldot. Valzirgi aktīvi peld. Tā jau nav pudele ar zīmīti, kas ir iemesta jūrā, un tad peld, kur to straume nes vai vējš pūš. Viņi jau aktīvi pārvietojas. Kāpēc viņš ir izvēlējies iepeldēt Baltijas jūrā? Pirmkārt, jau viņam diez vai ir kompjūters līdz ar Google maps, kur var paskatīties, uz kurieni tad viņš īsti peld. Dzīvniekam ir priekšā ūdens un viņš vienkārši peld. Kāpēc viņi dodas šādos tālos ceļojumos? Tas jāprasa viņiem pašiem. Neviens cits viņu vietā to nemācēs atbildēt. Cilvēks domā, ka tas ir saistīts ar klimata izmaiņām, bet tas ir tā, vienkārši hipotēzes.

Straumē nomaldījies un tāpēc ir atpeldējis?

Nē, nē, nē! Viņš aktīvi peld, tas nav, ka straume viņu kaut kur nestu. Starp cilvēkiem ir visādi klaidoņi un arī starp dzīvniekiem ir klaidoņi. Ir atsevišķi dzīvnieki, kas kaut kur peld. Pagājušajā vasara viens valzirgs ir, pēc visa spriežot, ļoti veiksmīgi apceļojis Eiropu. Sācis no polāriem apgabaliem, tad bijis Īrijā, Lielbritānijā, Francija, Spānija, Islande. Viņi tā dara. Varbūt tā ir pirmā reize, kad ir kāds iemaldījies tik tālu iekšā Baltijas jūrā. Jājautā valzirgam pašam, neviens nemācēs atbildēt, kāpēc viņš ir iemaldījies Baltijas jūrā.

Kā mums, cilvēkiem, uzvesties, pamanot tādu lielu dzīvnieku? Vai mēs kaut kā varam viņam palīdzēt?

Nē, nekādi.

Vienīgā rīcība ir tomēr neriskēt ar savu veselību, jo tas ir pietiekoši liels dzīvnieks. Ja viņš nebūtu novājējis, tad viņš acīm redzot neatrastos krastā un tik flegmatiski neizturētos pret cilvēkiem. Bet nekad jau neko nevar paredzēt. Labāk turēties no viņa pa gabalu, ja viņš joprojām ir krastā un, protams, lieki netraucēt. Arī tās bildes, ko es paspēju sameklēt internetā, kur viņš ir fotografēts, viņš jau no sākuma ir bijis, ja tā var teikt, flegmatisks un nav reaģējis uz cilvēka tuvumu. Var jau būt, ka viņam ir arī kādas citas veselības problēmas, ne tikai ēdamā trūkums. Grūti ir kaut ko tādu ļoti viennozīmīgu pateikt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vai valzirgs izdzīvos vai nē, tas ir tikai viņa paša rokās?

Mana prognozē ir, ka viņš neizdzīvos, ka viņš netiks atpakaļ uz saviem polārajiem apgabaliem. Tas, kā teikt, ir jāatstāj viņa paša ziņā, ko viņš darīs, ko nedarīs. Kā jau es teicu, pabarot viņu nav iespējams.

Un, ja notiek sliktākais gadījums, valzirgs nomirst, kur tad Latvijā ir jāziņo?

Tīri teorētisks pēc normatīvajiem aktiem tas ir jāziņo veterinārajam dienestam [Pārtikas un veterinārais dienests – red., bet šajā gadījumā tas ir jāprasa Dabas muzeja [Latvijas Nacionālais dabas muzejs – red.] cilvēkiem, vai viņi šāda dzīvnieka nāves gadījumā ņemtu un kaut ko ar viņu darītu. Pēc loģikas tas būtu jāizmanto un jāpapildina ekspozīcija Dabas muzejam, bet, vai viņi kaut ko tādu ir gatavi darīt. Tas ir jāprasa viņiem pašiem.

Tā ir līdzīga situācija, kā bija ar vali?

Tur toreiz skelets tika saglābts, un to izdarīja Latvijas Lauksaimniecības universitāte. Tā bija viņu iniciatīva. Cik es atceros, tas kādu laiku bija eksponēts zoodārzā [Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs – red.], kur ir pašlaik, ir vai nav eksponēts, es pat īsti nezinu. Katrā ziņā kā apskates objekts tas būtu ļoti vērtīgs. Katrā ziņā pārvaldei (Dabas aizsardzības pārvaldes – red.) nav iespējas ar tādām lietām nodarboties.

Šajā gadījumā labākais, ko varam darīt, ir netuvoties dzīvniekam klāt un skatīties, kā viņš pats rīkosies?

Jā, kā tas ir bijis iepriekšējos gadījumos. Viņš ir tā pat, ļoti līdzīgi uzvedies – pa dienu ir kaut kur gulējis smiltīs un pēc tam pats ir aizpeldējis. Jācer, ka viņš savu ceļojumu turpinās! Manas prognozes ir, ka tas visticamāk nebeigsies viņam labi.

Jūs to seciniet no tās informācijas, kas jums tika atsūtīta no Vācijas?  

Jā, jā, tas ir tāds kā netiešs apstiprinājums, ka ar viņu kļūst tikai sliktāk, nevis labāk.

Galerijā valzirgs šī gada 11. jūnijā pie Zviedrijas krastiem Arildas (Arild) Skēldervikenas līcī (Skälderviken):

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm