tv3.lv

Zinātnieki ir noskaidrojuši, kā odi “saož” cilvēkus

Zinātnieki noskaidrojuši, kā odi “saož” cilvēkus. Pētījums parādīja, ka šie kukaiņi var uztvert smakas vairākos veidos, raksta portāls cell.com.

19. augustā 14:09

Neatkarīgi no tā kādus pretodu līdzekļus izmantosim vai būsim apģērbā ar garām piedurknēm, odi tāpat atradīs ceļu pie cilvēka. Kāpēc tas notiek? Pētnieki apgalvo, ka ir atraduši mehānismu, kas nosaka kukaiņu spēju atrast cilvēkus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ķermeņa smarža, siltums un oglekļa dioksīds, ko izdala cilvēks, rada unikālu “kokteili”. Tas atšķiras cilvēkam no cilvēka, bet tieši tā odi atrod savu upuri. Lai gan lielākajai daļai dzīvnieku un kukaiņu ir īpašs neironu kopums, kas nosaka katra veida smakas, odi var uztvert smakas vairākos dažādos veidos, liecina pētījums.

“Atklājām, ka pastāv reāla atšķirība tajā, kā odi “kodē” smakas, ar kurām tie saskaras, salīdzinot ar to, ko mēs zinām par citiem dzīvniekiem,” sacīja Bostonas Universitātes bioloģijas docente un viena no pētījuma vadošajām autorēm Mega Jandžere (Meg Younger).

Eksperimenta laikā pētnieki bija neizpratnē. Proteīni, kas ir jutīgi pret cilvēka smakām, ir izņemti no moskītu genoma, bet arī pēc tam odi kaut kādā veidā spēja atrast cilvēkus, lai tiem iekostu.

Pēc tam komanda pārbaudīja smakas receptorus moskītu taustekļos, kas pārraida signālus smadzenēm caur neironiem. “Mēs redzējām, ka dažādi receptori var reaģēt uz dažādām smaržām vienā un tajā pašā neironā,” sacīja zinātniece.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tas nozīmē, ka viena vai vairāku receptoru zudums neietekmē odu spēju noteikt cilvēka smakas. Pētnieki saka, ka šī funkcija varētu būt attīstījusies kā izdzīvošanas mehānisms.

Šo mehānismu izpratni varētu izmantot, lai novērstu kodumus. Tā samazinot tādu odu pārnēsātu slimību izplatību kā malārija, tropu drudzis un dzeltenais drudzis.

“Ja mēs varētu izmantot šīs zināšanas, lai saprastu, kā cilvēka smarža ir “attēlota” odu taustekļos un smadzenēs, tas ļautu mums izstrādāt maisījumus, kas odiem ir pievilcīgāki nekā mēs. Varētu arī izstrādāt tādus pretdodu līdzekļus, kas ir vērsti uz tiem receptoriem un neironiem, kas nosaka cilvēka smaržu,” sacīja zinātniece.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm