Pievienot komentāru

Klāt raidījuma “Oskars ēno IKEA” otrā epizode, kurā Oskars Lepers kļūst par IKEA loģistikas darbinieku. IKEA loģistikas centrs ir liels, un tajā darāmo darbu ir daudz. Labā ziņa, ka šie darbi iet no rokas ikvienam, kuram piemīt divu īpašību komplekts – apķērība un precizitāte. Vai šīs īpašības sev var piedēvēt arī Oskars, skatieties jaunākajā “Oskars ēno IKEA” epizodē!

Ierodoties darbā, Oskaram vairs netiek izsniegta dzeltenā uniforma, kuru viņš valkāja, kad ēnoja IKEA pārdevējus-konsultantus. Šoreiz viņam tiek zila uniforma ar atstarojošiem elementiem, kā arī īpaši darba apavi, kuri pasargās kājas no triecieniem, ja nu tādi gadās. Visā IKEA ēkā darbiniekiem ir divu veidu formas – dzeltenās, kas ir pārdošanas nodaļā, un zilās, kas ir loģistikas darbiniekiem. Turklāt, loģistikas darbinieki saņem arī aizsargbrilles un troksni izolējošas austiņas.

Labākai dzīvei mājās

IKEA darbības pamatprincips ir pēc iespējas labāk nodrošināt pēc iespējas vairāk cilvēku vajadzību. Mazumtirdzniecības loģistikas uzdevums, tātad arī Oskara, ir nogādāt IKEA preces no ražotāja līdz pircējam. Lai attaisnotu pircēju gaidas, kvalitatīvas preces un pakalpojumi jānodrošina par pēc iespējas zemāku cenu.

IKEA loģistikas nodaļa darbā ņem vērā citu valstu IKEA pieredzi un labākos piemērus un pielāgo tos atbilstoši vietējam tirgum un vajadzībām.

Foto: IKEA

Tā ir starptautiska prakse. Proti, katrs jaunais IKEA veikals (piemēram, IKEA Latvija ir jaunākais IKEA veikals Baltijas valstīs), restorāns un noliktava veidota, izmantojot citu valstu IKEA veikalu pieredzi un jaunākās metodes. Tāpēc Latvijas Loģistikas nodaļas darbinieki strādā ar jaunākajiem, citās valstīs jau pārbaudītiem instrumentiem un iekārtām.

Drošība pirmajā vietā

IKEA loģistikas centrā ir daudz dažādu iekārtu, un Oskars ļoti labprāt būtu vēlējies izmēģināt ikkatru no tām, tomēr nekā – lai darbinieks sāktu darbu ar kādu no speciālajām iekārtām, ir nepieciešams apmeklēt apmācības. To vienā dienā izdarīt nevar, tāpēc Oskaram šoreiz atliek vien noskatīties, kā ar pacēlājiem un citiem agregātiem darbojas viņa kolēģi.
Bet Oskars nav vienīgais, kurš pirmajā dienā netiek pie agregātiem, jo ikvienam loģistikas darbiniekam pirmās trīs dienas “jāēno” kāds no jau pieredzējušajiem kolēģiem. Tikai pēc tam var sākties īstais darbs. Ja darbiniekam paredzēts strādāt, piemēram, uz pacēlāja, tad jāiziet vēl tam paredzētās mācības.

“Drošība ir svarīgākais it visā, ko darām. Tiek veikti dažādi pasākumi, lai gādātu par loģistikas procesu un darbinieku drošību, piemēram, ikgadējas un atkārtotas mācības loģistikas nodaļas darbiniekiem, iekārtu izvēle, aparatūras ergonomika, drošības standartu regulāra izvērtēšana, lai garantētu augstākā līmeņa drošību,” norāda IKEA pārstāvji.

Drošības dēļ Loģistikas nodaļas darbinieki galvenokārt strādā tad, kad veikals ir slēgts apmeklētājiem. Tad darbinieki pārvietojas ar autokrāvējiem, jo tuvumā nav pircēju, – tas ir drošāk visiem.

Kā uzzina Oskars, IKEA loģistikas darbiniekiem regulāri notiek speciālas mācības un mācību trauksmes situācijas, lai viņi zinātu, kā rīkoties ārkārtas situācijā. Tās ir, piemēram, evakuācijas un ugunsdzēsības mācības vai mācības pirmās palīdzības sniedzēju komandai. Tie ir īpaši mācīti IKEA darbinieki, kas nepieciešamības gadījumā spēj sniegt pirmo palīdzību veikala apmeklētājiem.

Ērta darba vide un pielāgojams darba laiks

Foto: IKEA

Viena no IKEA Loģistikas nodaļas prioritātēm ir darbinieku apmierinātība un iesaiste. Loģistikas komandas skatījumā IKEA ir labs darba devējs, un tas ir panākts ar unikālo IKEA uzņēmuma kultūru, iespēju darbiniekiem vienoties par sev ērtu darba laiku, kvalitatīvi darba instrumenti un ergonomiskas darba iekārtas. Loģistikas nodaļa un tās darbinieki ir vieni no IKEA darbības stūrakmeņiem. Kā saka IKEA pārstāvji, katrs loģistikas darbinieks palīdz radīt labāku dzīvi mājās līdz ar katru pārvietoto kasti.

Daudz tiek darīts, lai loģistikas darbiniekiem nodrošinātu ērtus darba apstākļus, piemēram, noliktavas un loģistikas telpu apsildi, atpūtas pauzes un ēdināšanu. Gan loģistikas, gan citu nodaļu darbiniekiem ir iespēja vienoties par viņiem ērtu darba grafiku. Tas ir svarīgi, lai darbinieki varētu apvienot darbu un ģimenes dzīvi.

IKEA speciālisti: “Lai IKEA spētu pircējiem piedāvāt preces par draudzīgu cenu, ikdienas procesiem ir jābūt efektīviem, tāpēc IKEA būtiska loma ir gan digitalizācijai, gan aprīkojuma modernizācijai. Mēs ņemam vērā gan vietējo darbinieku vajadzības, gan citu valstu IKEA pieredzi un ieviešam vietējiem apstākļiem atbilstošākos risinājumus.”

Savā darbadienā IKEA loģistikas centrā Oskars noskaidroja, ka IKEA uzstādījums ir strādāt tā, lai uzņēmuma darbība pozitīvi ietekmētu gan cilvēkus, gan planētu. Šī apņemšanās lielā mērā ietekmē loģistikas nodaļas un citu nodaļu darbu, jo jāizvēlas dabai draudzīgs aprīkojums un iekārtas. Piemēram, IKEA izmanto ar litija akumulatoriem darbināmus autokrāvējus, jo tie dabai rada daudz mazāku kaitējumu nekā standarta akumulatori. Noliktavās ir kustības sensori, tāpēc apgaismojums izslēdzas, ja noliktavā neviena nav. IKEA šķiro arī visus ar loģistikas darbu saistītos atkritumus: kartonu, plastmasu, metālu un koku un nodod tos pārstrādei.

Foto: IKEA

IKEA novērtē savus darbiniekus

Šo gan Oskars pats nepieredzēja, taču uzzināja, ka atbilstoši IKEA vērtībām katru gadu darbiniekiem ir izaugsmes un darba novērtējuma saruna ar savu tiešo vadītāju par darbinieka izturēšanos darbā un atbilstību uzņēmuma vērtībām. Ikdienas darbā ievērojot IKEA vērtības, kas ir arī pašu darbinieku personiskās vērtības, IKEA darbinieki jūtas cienīti un novērtēti. Vadītājs vairākas reizes gadā ar katru darbinieku tiekas individuālā sarunā.

Pandēmijas laikā šīs sarunas galvenais temats bija darbinieku pašsajūta šajā laikā.

Darbiniekiem pašiem savs restorāns ar ļoti draudzīgām cenām

“Mēs kā darba devējs darām visu iespējamo, lai darbiniekiem nodrošinātu restorāna cienīgu ēdienu par patiešām zemu cenu. IKEA darbinieki satiekas parunāties kafijas pauzē, ko zviedriski saucam FIKA, regulāri notiek arī tā dēvētās Labo ziņu brokastis, kurās piedalās visi darbinieki, un ikdienā maltītes tiek ieturētas darbinieku restorānā, kur par neticami zemu cenu var paēst brokastis, pusdienas vai uzkodas,” Oskaram norāda IKEA pārstāvji.

Oskars novēroja, ka IKEA darbinieki piekopj dažādus ikdienas rituālus, lai uzturētu kopības sajūtu un veidotu ciešākas savstarpējās attiecības. Viens no šiem rituāliem ir kopīga maltīte. Kā pienākas pēc vislabākajām zviedru tradīcijām.
Vai Oskars tika galā ar saviem pienākumiem, būdams IKEA loģistikas centra darbinieks, skaties pievienotajā video!

Uzzini, kā Oskaram veicās darbs IKEA loģistikas nodaļā, noskatoties video!

Par projektu

Labsajūta tavā dzīves telpā – vārdi, kas globālās pandēmijas ietekmē kļuvuši nozīmīgāki nekā jebkad iepriekš. Pēc 12 izaicinošiem mēnešiem, 27% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu emocionālā veselība ir pasliktinājusies. Šobrīd cilvēki savā mājoklī pavada daudz vairāk laika, un tas rada būtisku ietekmi uz emocionālo un fizisko labsajūtu. IKEA katru gadu veic globālu pētījumu “Dzīve mājās”, šogad pētījuma centrā ir mūsu dzīves telpa un tās ietekme uz mūsu emocionālo veselību. Projekta “IKEA – iekšējais līdsvars sākas mājās” laikā tiks atklāts, kā uzlabot vidi sev apkārt tā, lai dzīve mājās raisītu pozitīvas emocijas un uzlabotos mūsu dzīves kvalitāte.