Pievienot komentāru

Kad tev šķiet, ka dzīvē zini daudz, tad pie realitātes notur kolēģis, kurš tev parāda, ka neproti pat pareizi mazgāt grīdas. Pie šāda secinājuma nonāca Oskars Lepers pēc tam, kad raidījuma “Oskars ēno” ietvaros radio personība dienu pastrādāja IKEA uzkopšanas nodaļas darbinieku rindās.

Šī ir pēc kārtas ceturtā īpašā “Oskars ēno” raidījuma epizode, kas veltīts IKEA darbinieku ikdienas izzināšanai. Ja nepaguvi noskatīties iepriekšējās, tad te tās ir:

Bet tagad atgriežamies pie uzkopšanas tēmas, kas IKEA ir ļoti svarīga

Oskaram sākot darbadienu IKEA apkopēja amatā, viņš saņem izsmeļošu informāciju par IKEA un saviem darba pienākumiem. “Par kārtību veikalā ir atbildīgs ikviens darbinieks. Vai zini, kurus darbiniekus, iespējams, ikdienā pat neredzam, taču uzreiz pamanām, ja viņi savu darbu nav kārtīgi izdarījuši? Tie ir Uzkopšanas nodaļas darbinieki,” Oskaram norāda nodaļas vadītājs Ģirts.

Viņš arī Oskaram paskaidro, ka, lai gan šis darbs varētu šķist vienkāršs, IKEA tas ir ļoti svarīgs. Šajā nodaļā pieņem darbiniekus, kam piemīt augsta atbildības sajūta, kā arī skrupulozus cilvēkus un tādus, kas saprot, cik klientu apkalpošanas nozarē šis darbs ir svarīgs.

Sākot darba gaitas, drīz vien Oskars novēro, ka katrs IKEA darbinieks ir atbildīgs par to, lai veikals būtu tīrs un lai tajā būtu patīkami uzturēties. Redzot atkritumus uz grīdas, tos paceļ un izmet atkritumu tvertnē jebkurš veikala darbinieks.

Katrai virsmai savs tīrīšanas “ierocis”

Ja sākotnēji varētu šķist, ka apkopēja darbarīku arsenālā ir tikai birste, švamme un lupata, tad, uzzinot, kā uzkopšanas darbi tiek veikti IKEA veikalā, var secināt, ka tā ne būt nav. Piemēram, lai notīrītu putekļus no kādas virsmas, ir jāzina, kas tā ir par virsmu un kādu tīrīšanas darbarīku izmantot.

Foto: IKEA

Ar tīrīšanas līdzekļu un priekšmetu arsenālu Oskaru iepazīstina viņa kolēģe Ilze. Viņa atver Oskaram acis un iemāca iepriekš minēto būtisko atziņu. Proti, ka putekļi un netīrumi visi ir vienādi, atšķiras vien virsmas, uz kurām tie atrodas.

Bez dažādiem tīrīšanas līdzekļiem un rīkiem IKEA Uzkopšanas nodaļas rīcībā ir arī īpašie grīdu tīrītāji, kas atgādina nelielus traktorus. Protams, šis agregāts arī Oskaram tīk visvairāk.

Darbi norit gan iekšā, gan ārā, un mērķis visiem šiem darbiem ir viens – laimīgs veikala apmeklētājs

Šīs nodaļas darbinieki ir atbildīgi ne vien par veikala, bet arī par IKEA apkārtējās teritorijas uzturēšanu kārtībā: autostāvvietu, apstādījumiem un atpūtas zonām pie veikala.

IKEA veikala apmeklētāji atzinīgi novērtē šīs nodaļas darbu. To IKEA uzzina no apmeklētāju aizpildītajām anketām, kurās ir arī jautājums par veikala tīrību.

“Uzkopšanas komanda strādā ar kvalitatīvu uzkopšanas aprīkojumu, lai atvieglotu šo tik ļoti svarīgo darbu un lai panāktu labāku rezultātu. Daži Uzkopšanas nodaļas darbinieki strādā ar grīdu mazgāšanas mašīnām, kas ļoti atvieglo darbu. Mēs apmācām darbiniekus vadīt šīs tīrīšanas mašīnas. Daži sākumā par to ļoti satraucas, taču, apgūstot to, darbinieki ar to ļoti lepojas,” skaidro IKEA Uzkopšanas nodaļas darbiniece Ilze.

Elastīgs darba laiks un dažādi bonusi

Runājot par labumiem, kādus gūst IKEA Uzkopšanas nodaļas darbinieki tad galvenie ir fiksēts atalgojums, elastīgs darba laiks un bonusi ikvienam no komandas. IKEA katrs amats ir vienlīdz svarīgs, un cienīts un novērtēts tiek ikviens darbinieks. Tāpēc, ja IKEA izpilda izvirzītos mērķus, bonusu saņem arī Uzkopšanas nodaļas darbinieki un pārējie uzņēmuma darbinieki.
Šīs nodaļas darbinieki saņem arī veselības apdrošināšanu un citus finansiālus un ne tikai finansiālus bonusus.

Veselības apdrošināšanas pilnais komplekts tiek nodrošināts arī nepilnas slodzes darbiniekiem.

Kā zināms, visiem IKEA darbiniekiem maltītes IKEA darbinieku restorānā ir pieejamas par ļoti zemu cenu. Darbiniekiem pasniedz brokastis, pusdienas, launagu un ir iespēja arī doties kafijas pauzēs. Darbiniekiem ir pieejami arī bezmaksas augļi, dārzeņi un karstie dzērieni.

Ja vēlies ieturēties ar savu no mājām līdzi paņemto ēdienu, tad visu IKEA darbinieku ērtībām ir pieejama arī virtuve ar visu nepieciešamo aprīkojumu.

Veidojot darbinieku restorāna ēdienkarti, tiek ņemti vērā tas, ka darbiniekiem ir dažādi ēšanas paradumi, un ir padomāts gan par veģetāriešiem, gan par gaļas cienītājiem.

Attiecības ar vadītāju un kolēģiem

Kā Oskaram skaidro viņa šīs darbadienas vadītājs Ģirts, tad viena no IKEA vērtībām, kas tiek iedzīvināta ikdienas darbā, ir kopības sajūta. Jaunie darbinieki parasti ir izbrīnīti par to, ka pārējie nāk palīgā, ja kādam ir nepieciešama palīdzība. Vadītāji strādā veikalā uz vietas un jebkurā brīdī ir pieejami darbiniekiem.

“Piemēram, valstī noteiktās karantīnas laikā IKEA vadības komanda uz maiņām strādāja veikalā, lai veikalā katru dienu būtu kāds no vadītājiem, lai varētu palīdzēt darbiniekiem un lai būtu līdzās šajā īpašajā laikā,” atceras Ģirts.

Cieņa, pozitīva atmosfēra un jautra kopā būšana – tā īsumā var raksturot darbu IKEA

Foto: IKEA

Darbojoties kopumā četros amatos IKEA veikalā, Oskars ir pārliecinājies, ka IKEA darbības pamatā ir uzskats, ka ikviens cilvēks ir svarīgs. Savstarpējā cieņa un atzinība ir ikdienas darba neatņemama daļa. Obligāta prasība darbiniekiem ir pieklājīgs runas veids un draudzīgums.

Arī IKEA vadītājiem ir līderības apmācības, kurās māca novērtēt savus komandas biedrus un pārējos kolēģus, lai veidotu attiecības, kuru pamatā ir savstarpējā uzticība.

Kopības sajūta veidojas ne vien nodaļas, bet visa uzņēmuma ietvaros. IKEA darbiniekiem regulāri rīko vasaras ballītes, pasākumus, zviedru tradicionālo ēdienu dienas un svin uzņēmuma panākumus. Šajās svinībās piedalās visu nodaļu darbinieki.

Viens no šādiem saliedējošiem pasākumiem ir labo ziņu brokastis, kad darba dienas rītā darbinieki pavada kopā laiku IKEA restorānā, noklausoties uzņēmuma jaunumus, kā arī informāciju par izmaiņām uzņēmumā, ja tādas gaidāmas.

Ja vēlies redzēt, kā Oskars vienlaikus strādā un izklaidējas, vizinoties ar IKEA grīdas mazgājamo tehniku, kā arī to, ka kolēģe Ilze ievada Oskaru uzkopšanas profesijas visnotaļ plašajā pasaule, skaties video!

Par projektu

Labsajūta tavā dzīves telpā – vārdi, kas globālās pandēmijas ietekmē kļuvuši nozīmīgāki nekā jebkad iepriekš. Pēc 12 izaicinošiem mēnešiem, 27% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu emocionālā veselība ir pasliktinājusies. Šobrīd cilvēki savā mājoklī pavada daudz vairāk laika, un tas rada būtisku ietekmi uz emocionālo un fizisko labsajūtu. IKEA katru gadu veic globālu pētījumu “Dzīve mājās”, šogad pētījuma centrā ir mūsu dzīves telpa un tās ietekme uz mūsu emocionālo veselību. Projekta “IKEA – iekšējais līdsvars sākas mājās” laikā tiks atklāts, kā uzlabot vidi sev apkārt tā, lai dzīve mājās raisītu pozitīvas emocijas un uzlabotos mūsu dzīves kvalitāte.