Pievienot komentāru

Ir daudz runāts par darba vietas ergonomiku, tomēr reti ņemts vērā, ka daudzos mājokļos vietas, ko šim nolūkam var atvēlēt, ir pavisam maz, un ar šo mazumiņu ir jāiztiek nevis vienam, bet vairākiem cilvēkiem. IKEA interjera dizainere Dagne Bērziņa zina – ar īsto pieeju iespējams ir viss! Viņa dalās ieteikumos, kā iekārtot darba un hobiju stūrīti diviem cilvēkiem kompaktā nišā.

Celties pēdējā brīdī, strādāt padilušajās, taču tik ērtajās treniņbiksēs… skaidrs kā diena, ka attālinātam darbam ir savas priekšrocības! Tomēr, lai sapnis par strādāšanu mājās nepārvērstos murgā, ir nepieciešama ērta un funkcionāli iekārtota vieta. Turklāt katram vajadzīga arī vieta vaļaspriekam… Grūtības var rasties, ja vietas ir maz, un ērti jāiekārtojas vairākiem cilvēkiem.

Īpaši telpai pielāgotas mēbeles pašu spēkiem

Dagne skaidro, ka nelielu telpu iekārtošanai ir jāpieiet radoši un jāmēģina paraudzīties uz lietām no cita skatupunkta. Kāpēc lai, piemēram, virtuves darba virsma nekļūtu par rakstāmgalda virsmu? Šādi, kombinējot virsmu ar atvilktņu skapīšiem vai plauktiem, ir iespējams precīzi pielāgot izmēru telpai, nezaudējot ne centimetru vitāli svarīgās vietas, turklāt nepaliek arī spraugas, kurās varētu iekrist sīkumi. Ja vietas ir mazliet vairāk, šādi ir iespējams izveidot galdu, kas ir garāks par standarta rakstāmgaldiem, lai blakus novietotu divas darba vietas.

Netradicionāli var risināt arī dažādu hobija piederumu glabāšanu – piemēram, ja vaļasprieks ir pērļošana vai kas cits, kur ir daudz sīku priekšmetu, kuriem tomēr visiem jāglabājas pārskatāmi, izcils risinājums ir caurspīdīgi trauciņi. Lai neiztērētu lielu naudu par specializētiem risinājumiem, var izmantot pavisam parastas burciņas vai, teiksim, garšvielu trauciņus – to priekšrocība ir tāda, ka tie ideāli der garšvielu plauktiņam, kurus var pēc vajadzības likt vairākus blakus.

Vēl viens darba un hobiju telpām īpaši praktisks risinājums ir perforētie dēļi. Dagnesprāt, tiem ir liels potenciāls, jo personalizācijas iespējas ir teju neierobežotas. Šādus dēļus, papildinot ar nepieciešamajiem piederumiem, var pārvērst gan par iedvesmojošu materiālu kolāžu, gan par lielformāta plānotāju, kur stiprināt kalendāru un darāmo darbu sarakstus. Galu galā, tie var kļūt arī par tādu kā miniatūru zaļo sienu, ja tos papildina ar zaļajiem augiem un ziediem! Perforētos dēļus var ērti izmantot vietās, kur parastam plauktam varbūt būtu par maz dziļuma – virs dīvāna, virs klavierēm vai kā cita, un katram, kas darbojas telpā, var būt savs risinājums. Augstāk, virs perforētajiem dēļiem, var likt plauktus – līdz pat griestiem, lai optimāli izmantotu sienas platību mantu glabāšanai.

Funkcionāls apgaismojums

Sen pagājuši ir laiki, kad darbus darīja skala gaismā. Mūsdienās darba telpās ir iespējami visdažādākie risinājumi. Dagne iesaka nelielām telpām izmantot LED apgaismojuma sloksnes – tās ir garas, šauras LED lampas, ko var stiprināt tieši zem plaukta, lai nebūtu jāsamazina rakstāmgalda platība ar tur novietotu galda lampu. Šādas lampas nodrošina labu, acīm tīkamu apgaismojumu, tās var ieslēgt un izslēgt ar tālvadības pulti, turklāt LED apgaismojums var patērēt pat nieka 15 % no elektroenerģijas, kas būtu nepieciešama klasiskajām kvēlspuldzēm. Vēl viena priekšrocība ir tā, ka šādas lampas ir pieejamas arī ar baterijām, kas ir īpaši noderīgi gadījumā, ja tuvumā nav kontaktligzdas.

Skaņas izolācija mājas apstākļos

Ne vienmēr ir iespējams atvēlēt darbam un vaļaspriekam atsevišķu telpu, turklāt ne visi darbi un vaļasprieki ir klusi. Ja ir jāiekārto tikai neliela telpas daļa un hobijs ir mūzika, viss kļūst pat ļoti sarežģīti. Skaidrs, ka mājas apstākļiem ne vienmēr būs piemēroti profesionāli trokšņu slāpēšanas risinājumi, turklāt tie var arī izmaksāt krietni dārgi. Dagne iesaka maciņam daudz draudzīgāku risinājumu – troksni slāpējošus paneļus, ko stiprina kopā kā puzli – gabaliņu pa gabaliņam, līdz izveidota vajadzīgā forma un izmērs. No šādiem paneļiem var izveidot pat veselu sienu, ko Dagne rosina papildināt ar aizkariem – tie dos vēl papildu efektu skaņu klusināšanā, kā arī radīs mājīgu iespaidu.

Funkcionāls, ērts darba vietas iekārtojums balstās uz trim galvenajiem vaļiem – parocīgu darba virsmu un glabāšanas risinājumiem, labu un pārdomātu apgaismojumu un akustisko traucējumu novēršanu. Ja šiem trim ir veltīta pienācīga uzmanība, tad darbi ies no rokas, un sirdslieta sagādās vēl vairāk prieka!

Skaties raidījuma “Manas mājas ar IKEA” 4. sezonas 4. epizodi!

Par projektu

Labsajūta tavā dzīves telpā – vārdi, kas globālās pandēmijas ietekmē kļuvuši nozīmīgāki nekā jebkad iepriekš. Pēc 12 izaicinošiem mēnešiem, 27% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu emocionālā veselība ir pasliktinājusies. Šobrīd cilvēki savā mājoklī pavada daudz vairāk laika, un tas rada būtisku ietekmi uz emocionālo un fizisko labsajūtu. IKEA katru gadu veic globālu pētījumu “Dzīve mājās”, šogad pētījuma centrā ir mūsu dzīves telpa un tās ietekme uz mūsu emocionālo veselību. Projekta “IKEA – iekšējais līdsvars sākas mājās” laikā tiks atklāts, kā uzlabot vidi sev apkārt tā, lai dzīve mājās raisītu pozitīvas emocijas un uzlabotos mūsu dzīves kvalitāte.