2 komentāri

Pēc ilgāka pārtraukuma ekrānos atkal skatāms, iespējams, objektīvākais dažādu profesiju padziļinātas izpētes raidījums “Oskars ēno”, kurā radio personība Oskars Lepers pārbauda savus spēkus, strādājot pilnu darba dienu visdažādākajos amatos. Šajā raidījumu ciklā viņš apņēmies iepazīt IKEA darbinieku ikdienu, iesākot savas darba gaitas uzņēmumā kā pārdevējs-konsultants.

Lieliska iepirkšanās pieredze ir tad, kad izdodas iegādāties tieši to, ko sirds kāro, par izdevīgu cenu, un kad viss process norit bez liekiem pārdzīvojumiem. Lai tā notiktu, neiztikt bez zinoša un laipna pārdevēja palīdzības, un tieši šīs īpašības vislabāk raksturo mēbeļu un interjera preču lielveikala IKEA pārdevējus-konsultantus.

Jau pirms ierašanās savā pirmajā darbavietā lielveikalā IKEA Oskars apzinās, ka pārdevējam – konsultantam ir jāgrib runāties un jāmīl cilvēki. Šīs abas īpašības Oskaram piemīt, tomēr labam konsultantam ir arī jāsaprot, ko klients vēlas un jāprot to piedāvāt. Vai tas Oskaram būs pa spēkam, noskaidrosim darba procesā.

Vēstnieks labākai dzīvei mājās

“IKEA pārdevējs-konsultants pāri visam ir IKEA vēstnieks labākai dzīvei mājās. Mājokļa labiekārtošana ir mūsu lielākā aizrautība – mēs vienmēr cenšamies atrast veidus, kā mājas dzīvi padarīt ērtāku, skaistāku un dzīves telpu – mājīgāku par cenu, kas ir pieņemama daudziem. Mūsu pārdevēji-konsultanti ir savas pārraugāmās nodaļas eksperti, piemēram, virtuves nodaļas konsultants zina visu par virtuves mēbelēm, kā arī visādus noderīgus knifus un to, kā pircējam saplānot savu ideālo virtuves iekārtu,” teikts IKEA pārdevēja-konsultanta amatā aprakstā.

Par amata apraksta atbilstību pārliecinās arī Oskars, kurš, strādājot IKEA virtuves mēbeļu nodaļā, uzzina, ka IKEA darbinieki ir ne vien pārdevēji-konsultanti, bet arī interjera dizaineri. Oskaram šajā amatā ir jāapgūst tas, ko lieliski prot viņa kolēģi, proti, jāspēj speciālā datorprogrammā izveidot klienta vēlmēm atbilstošu virtuves iekārtojumu, turklāt tas jāizdara vidēji 45 minūšu laikā.

Foto: IKEA

IKEA pārdevēji strādā konkrētā nodaļā un atbild par kādu noteiktu preču kategoriju, piemēram, virtuves nodaļas pārdevējs nepārdod guļamistabas preces, protams, izņemot gadījumus, kad darbinieks to īpaši vēlas. Šāds princips tiek ievērots tāpēc, lai pārdevējiem būtu padziļinātas zināšanas konkrētā preču grupā, lai viņi izpētītu jaunumus savā preču kategorijā un piedalītos atbilstošās mācībās.

Svarīgs fakts – mācības vienmēr notiek darba laikā, un darbiniekiem par mācībās pavadīto laiku maksā kā par standarta darba stundām.

IKEA ir svarīga darbinieku izaugsme

Lai sekmētu darbinieku izaugsmi un pilnveidotu viņu zināšanas, visiem darbiniekiem tiek nodrošinātas bezmaksas mācības, piemēram, par interjera dizainu, ilgtspēju, līderības prasmju attīstīšanu un pat veselīgu miegu.

Visas darbinieku izvēlētās vai vadītāju ieteiktās mācības notiek darba laikā un tiek apmaksātas kā standarta darba stundas. Jaunie darbinieki, sākot strādāt IKEA, piedalās mācībās par IKEA kultūru, vērtībām, IKEA starptautisko struktūru un uzņēmuma darbības principiem vietējā mērogā. Visi darbinieki apgūst arī interjera dizaina pamatus, darba drošības pamatprincipus un iepazīst IKEA preču klāstu.

Lai darbinieki pilnveidotu savas iemaņas, ar apmācībām vien nepietiek – IKEA iedrošina savus darbiniekus pamēģināt strādāt arī citās nodaļās, piemēram, Klientu apkalpošanas nodaļas darbiniekam pastrādāt kādā amatā Loģistikas nodaļā. Tiesa, Oskars gan pagaidām paliks pārdevēja-konsultanta amatā.

Īpaša loma darbā IKEA ir apģērbam – vienāda uniforma kā darbinieku vienlīdzības simbols

Ierodoties darbā, Oskars tiek pie dzeltenās IKEA uniformas un nozīmītes, uz kuras rakstīts tikai viņa vārds – “Oskars”.
Visi IKEA pārdevēji valkā dzeltenās IKEA uniformas, lai veikala apmeklētāji viņus pamanītu no liela attāluma. Dzeltenās uniformas ir arī IKEA biroja darbinieku un IKEA veikala vadītāja ikdienas darba apģērbs.

Izrādās, šo uniformu valkā visi IKEA darbinieki; arī augstākā līmeņa vadītāji, pārdevēji, loģistikas, ēdināšanas nodaļas darbinieki un biroja darbinieki. IKEA darbiniekiem uz apģērba ir jau pieminētās vārda nozīmītes, taču tajās nav norādīts amats, jo uzņēmumā ikviens pret kolēģiem izturas vienlīdzīgi un cieņpilni, neatkarīgi no ieņemamā amata.

Foto: IKEA

“Vienlīdzība ir viens no IKEA pamatprincipiem. Mēs pievēršam uzmanību tam, lai darbinieki par vienādu darbu saņemtu vienādu samaksu neatkarīgi no darbinieka dzimuma, vecuma vai citiem aspektiem. Mēs gādājam arī par to, lai par vadītāju amatu pēctečiem vienlīdzīgi tiktu izraudzīti un apmācīti abu dzimumu pārstāvji,” norāda IKEA pārstāvji.

Tā nu, saņēmis savu uniformu un noskaidrojis amata pienākumus, Oskars dodas savās pārdevēja-konsultanta darba gaitās un cenšas palīdzēt pircējiem tikt pie plānotajiem pirkumiem.

Draudzīgi kolēģi un kopības sajūta

Viena no IKEA vērtībām ir kopības sajūta. Tas nozīmē, ka visi kolēģi ir vienota komanda, un ikviens ir gatavs palīdzēt otram, ja tas ir nepieciešams. Darbinieki arī kopā pavada laiku darbinieku restorānā kafijas pauzēs jeb fika, kā to sauc zviedriski. Turp pēc labi padarīta darba dodas arī Oskars.

“Darbā mēs esam vairāk nekā tikai kolēģi – mēs ieguldām savu laiku un pūliņus, veidojot jēgpilnas savstarpējās attiecības, palīdzot viens otram un iepazīstot viens otru vairāk nekā tikai cilvēkus, kas strādā vienā uzņēmumā. IKEA nepastāv hierarhija, kāda novērota citos uzņēmumos – visi vadītāji un darbinieki strādā, pārģērbjas un ēd turpat, kur pārējie,” skaidro Oskara kolēģi, kuri, tāpat kā viņš, bauda kafiju darbinieku restorānā.

Oskars arī noskaidro, ka IKEA darbinieku restorānā piedāvā ne vien kvalitatīvu ēdienu par zemu cenu, bet jebkurā diennakts laikā arī bezmaksas augļus, dārzeņus, kafiju un tēju.

Konkurētspējīgs atalgojums, apdrošināšana un atlaides pirkumiem – tas viss pienākas ikvienam IKEA darbiniekam

Kā savās pārdevēja-konsultanta darba gaitās noskaidroja Oskars, bez izaugsmes iespējām un profesionālām apmācībām, ikviens IKEA darbinieks saņem vēl citus labumus.

Pirmkārt, jau, protams, atalgojumu. IKEA cenšas nodrošināt to, lai katrs darbinieks zinātu, cik tieši viņš vai viņa katru mēnesi nopelnīs. Tāpēc ir noteikta fiksēta darba stundu likme, un atalgojums nemainās atkarībā no uzņēmuma kopējiem darbības rezultātiem, apgrozījuma vai citiem aspektiem. Arī darbinieku virsstundas tiek pienācīgi apmaksātas.

Foto: IKEA

Tas vēl nav viss – sasniedzot uzņēmuma mērķus, prēmija tiek izmaksāta pilnīgi visiem darbiniekiem, kas nostrādājuši veselu gadu. Prēmiju saņem katrs darbinieks, neatkarīgi no tā, kurā nodaļā viņš vai viņa strādā.

IKEA rūpējas par savu darbinieku veselību, tāpēc pēc pārbaudes laika beigām veselības apdrošināšana tiek nodrošināta ikvienam darbiniekam.

Arī tas vēl nav viss – visi darbinieki IKEA var iepirkties veikalā ar atlaidi. Tā viņi mājokļa labiekārtošanas preces un interjera priekšmetus var iegādāties par vēl izdevīgāku cenu. Tā ir arī laba iespēja darbiniekiem pašiem izmēģināt jaunās preces un kolekcijas.

Kā Oskars pavadīja darba dienu IKEA pārdevēja-konsultanta amatā, skaties video!

Par projektu

Labsajūta tavā dzīves telpā – vārdi, kas globālās pandēmijas ietekmē kļuvuši nozīmīgāki nekā jebkad iepriekš. Pēc 12 izaicinošiem mēnešiem, 27% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu emocionālā veselība ir pasliktinājusies. Šobrīd cilvēki savā mājoklī pavada daudz vairāk laika, un tas rada būtisku ietekmi uz emocionālo un fizisko labsajūtu. IKEA katru gadu veic globālu pētījumu “Dzīve mājās”, šogad pētījuma centrā ir mūsu dzīves telpa un tās ietekme uz mūsu emocionālo veselību. Projekta “IKEA – iekšējais līdsvars sākas mājās” laikā tiks atklāts, kā uzlabot vidi sev apkārt tā, lai dzīve mājās raisītu pozitīvas emocijas un uzlabotos mūsu dzīves kvalitāte.