tv3.lv

Vācijā Lieldienās ar likumu aizliegts dejot jeb 10 savdabīgi fakti par Lieldienām, kurus Tu nezināji

Lieldienas tiek uzskatītas par vienu no pavasara vēstnešiem (pēc tā, kas notiek aiz loga, tā uzreiz nepateiksi, vai ne!?), un šos svētkus Latvijā atzīmē katru gadu. Bet vai zini, kā šos svētkus svin citur pasaulē? Kā arī kādi interesanti rekordi veikti, saistībā ar Lieldienām? To un daudz ko citu uzzini portāla Skaties.lv apkopojumā par šiem svētkiem.

2018. gada 31. martā 10:46

10 fakti par Lieldienām

  • Garākais šokolādes Lieldienu ola fiksēta 2011. gadā Itālijā, “Le Acciaierie” iepirkšanās centrā. Tās garums bija 10,39 metri un svēra – 7,200 kilogramu! Šis rekords fiksēts arī Ginesa Pasaules rekordu grāmatā.
  • Vai Tu esi ausu, astes vai kāju cienītājs? Pētījumi atšķiras, bet pēc Nacionālās konditoru asociācijas datiem 89% (!) amerikāņu pirmo kož ausi, un tikai pieci procenti – kāju, bet vēl mazāk – četri – procenti sāk ar asti.

  • Ideja par Lieldienu zaķi, kas bērniem dod konfektes un olas, radusies Vācijā jau viduslaikos – noslēpumaina būtne saukta par Lieldienu Zaķi (Oschter Haws) naktī apciemoja bērnus un apbalvoja viņus par labu uzvedību.

  • Datumos, kurās tiek svinētas Lieldienas, atšķiras Austrumu un Rietumu pasaules kristiešiem. Tas tādēļ, ka Austrumu kristieši dzīvo pēc Jūlija kalendāra.
  • Lieldienās lielākajā daļā Vācijas aizliegts dejot! Šis likums eksistē jau no Viduslaikiem, un ir ļoti nepopulārs nereliģiozu cilvēku un ateistu vidū. Tiek pat rīkotas īpašas deju protestu akcijas visā valstī. Bet ar to jābūt izmanīgiem, jo sods par dejošanu Lieldienu laikā var pārsniegt 1000 eiro.
  • Angliskais Lieldienu nosaukums “Easter” cēlies no Estres, anglosakšu dievietes, kas simbolizē zaķus un olas.
  • ASV Lieldienas ir populārākais saldumu laiks uzreiz aiz Visu Svēto dienas jeb Helovīniem.
  • Viduslaikos baznīcās norisinājās olu mešanas festivāls. Priesteris cieti vārītu olu meta vienam no kora zēnam, un tad tā turpināja ceļot no apkārt baznīcas zēnu korim. Kad pulkstenis sita 12:00, uzvarētājs ir tas, pie kura ola apstājas. Tas arī varēja paturēt olu.
  • Ortodoksālo kristiešu komūnās Irākā, Turcijā un Kuveitā sarkanas Lieldienu olas simbolizē Jēzus asinis.
  • Kristieši visā pasaulē tic, ka Lieldienu olas simbolizē prieku un svētkus, kā arī jaunu dzīvību un augšāmcelšanos.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm