tv3.lv

Pavasara saulgrieži daudzviet pasaulē ir oficiāla brīvdiena

Pavasara saulgrieži – šogad 20. martā – ir pavasara sākums, zemes mošanās no ziemas miega. Daba mostas, un mēs atkal varam priecāties par siltajiem saules stariem. Šajā dienā gaisma un tumsa ir vienāda garuma. 

2016. gada 19. martā 9:00

Kad nebija kalendāra, pavasara sākumu noteica pēc Saules stāvokļa. Ja jums dvēselē ir gaiši un mierīgi, tad ar Pavasara saulgriežu iestāšanos sajutīsiet spēku pieplūdumu, radīsies vēlme darboties, sasniegt mērķus un iet pretī sapņiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pavasara sākums parasti rosina mūs savest sevi kārtībā, daudzi cenšas zaudēt kādu lieku kilogramu, citi sāk aktīvi nodarboties ar sportu, sievietes biežāk sāk apmeklēt skaistuma salonus un apģērbu veikalus. Lai cik tas liktos dīvaini, šāda uzvedība balstās uz vēlmi zemapziņā sākt visu no jauna, pat – ja mūsu dzīvē viss rit veiksmīgi.

Pieaug arī seksuālā tieksme un radošā iedvesma. Šis ir iepazīšanās, romantisku piedzīvojumu, atzīšanās mīlestībā laiks. Viss dabā mostas, arī mīlestības un kaisles jūtas.

Kā šo dienu svin citās valstīs?

Daudzām tautām Pavasara saulgriežu dienā sākas Jaunais gads: Irānā, Afganistānā, Tadžikistānā, Kazahstānā, Kirgizstānā, Uzbekistānā. Praktiski visās Zīda ceļa valstīs jaunā gada sākumu saista ar šo dabas parādību.

Šajās valstīs šo dienu sauc par Novrūzu. To svin lielākajā daļā Centrālāzijas, Kaukāzā, Ķīnā un pat Balkānos. Ukrainā šos svētkus svin Krimas tatāri. Daudzās valstīs šos svētkus svin oficiāli – tā ir brīvdiena. Novrūzs – “jauna diena”.

Ļoti interesanti šie svētki ir Japānā. Japāņi pārsteidzoši skaisti izprot svētku nozīmi – visas dzīvās būtnes ir jālolo, bet daba – jācildina. Budistu kalendārā svētki saucas Higan, un tos sāk svinēt trīs dienas pirms Pavasara saulgriežiem un svin vēl arī trīs dienas pēc tiem. Jēdzienu “higan” var tulkot kā “pasaule, kur aizgājuši mūsu senči”. Šajās dienās atceras savus senčus, uz viņu altāriem liek ziedojumus – par visvērtīgākajiem uzskata traukus ar rīsiem. Rūpīgi tiek uzkoptas mājas un ģimenes kapličas – tās tiek rotātas ar ziediem. Japāņi lūdzas par saviem senčiem un gatavo dažādus veģetārus rituālu ēdienus: pupas, dārzeņus, sēnes, saldumus. Senā Teotihuakanas pilsēta, kas atrodas tagadējās Meksikas teritorijā, katru pavasari kļūst par Pavasara saulgriežu svinēšanas centru. Šī pilsēta, kuru cilvēki pameta jau 7. gadsimtā, slavena ar savām piramīdām, līdzeniem laukumiem un skaidri saplānotām ielām, kā arī ar cilvēku reliģiozitāti. Altāri tika atrasti katrā mājā. Pavasara saulgriežos šajā pilsētā ierodas tūkstošiem cilvēku, jo uzskata – ja saules lēktu sagaida Saules piramīdas virsotnē, tad viss gads būs veiksmīgs, svētīgs un labvēlīgs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ķelti – mūsdienu skotu, īru un dažu angļu senči, kā arī senie vācieši šo dienu uzskatīja par pirmo pavasara dienu un lauku darbu sezonas atklāšanas dienu. Cilvēki ticēja, ka šajā laikā no pazemes valstības atgriežas rīta ausmas un pavasara dieviete Ostara.

Saulgrieži un Lieldienas

Lieldienas pirms kristietības ienākšanas bija Pavasara saulgrieži, kad gaisma svin uzvaru pār tumsu. Mūsdienās pieņemtais Lieldienu datums ir pirmā svētdiena pēc pirmā Pilnmēness, pēc pavasara ekvinokcijas vai tās laikā. Tādejādi Rietumu kristīgajā baznīcā Lieldienu datums iekrīt starp 22. martu un 25. aprīli. Austrumu pareizticīgajās baznīcās, kuras lieto Jūlija kalendāru — starp 4. aprīli un 8. maiju pēc Gregora kalendāra. Lieldienu datums tika pieņemts Pirmajā Nīkajas koncilā 325. gadā. Šogad pasaulē Lieldienas tiks svinētas 27. un 28. martā.

Foto: kā Lieldienas svin Latvijā un pasaulē

Ticējumi

  • Kad Lieldienas rītā saule pacēlusies kādu asi virs apvāršņa, tad viņa šūpojoties trīs reizes uz vienu un trīs reizes uz otru pusi, no kā cēlusies ieraša Lieldienās šūpoties.
  • Kas olu ēd bez sāls, tas visu vasaru daudz melos.
  • Lieldienas rītā (pret Sauli tekošās) upēs ūdens ir svēts. Dzīvajā ūdenī jānomazgā mute, lai neviens nevar nekā ļauna padarīt. Ar to var svētīt ēkas, lai mošķi un kukaiņi nenāk iekšā.
  • Ja Lieldienu naktī ar pīlādža rungu ap māju apskrien – to māju noburt nevar.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm