tv3.lv

Šodien visā pasaulē svin Trekno otrdienu

Marta sākumā visā pasaulē tiek svinēta starptautiskā Pankūku diena jeb Treknā otrdiena, un šogad tā iekrīt 5. martā. Pankūku diena izveidojusies par tradicionālu ikgadēju pavasara pasākumu visā pasaulē, un tā ir pēdējā diena pirms gavēņa. 

2019. gada 5. martā 9:47

Latvijas iedzīvotājiem pankūkas ir brīvdienu maltīte, kas īpaši saistās bērnību. Tas varētu būt skaidrojams ar faktu, ka aptuveni pusei bērnībā šis ir bijis iecienītākais ēdiens un ģimenē bijusi tradīcija brīvdienās mieloties ar pankūkām. Pankūkas populārākas ir jaunāku cilvēku brīvdienu ēdienkartē, kā arī Latgalē un Zemgalē dzīvojošajiem, pretstatam kūtrāki pankūku ēdāji ir Vidzemes un Kurzemes iedzīvotāji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr pasaulē par tradīsciju kļuvis īpašais Pankūku dienas skrējiens, kad dalībnieki sacenšas, savā starpā veicot iezīmētu trasi ar pannu rokās, kurā atrodas karsta pankūka, kas skrējiena laikā vairākkārtīgi jāapmet uz pannas.

Bez tradicionālā Pankūku dienas skrējiena un kopīgas pankūku ēšanas, katrai valstij ir savas tradīcijas. Piemēram, Francijā, Nicā notiek karnevāls, kurā piedalās visi pilsētas iedzīvotāji un viesi, Anglijā pankūku diena tiek svinēta, aicinot piedalīties dažādās sporta spēlēs – virves vilkšanā, jūdzes futbolā u.c. Kanādā pankūkās tiek ieceptas dažādas lietas ar simbolisku nozīmi – monētas, laulību gredzeni, uzpirksteņi u.c. Savukārt Krievijā šos svētkus svin veselu nedēļu ar krāšņām dejām, izpriecām, košiem tērpiem un pats galvenais – pankūkām, kas ir saules simbols.

AS “Dobeles dzirnavnieks” piedāvā interesantus faktus, ko, iespējams, vēl nezināji par šo gardumu.

Augstākā un platākā. Pasaulē augstākais pankūku tornis ir radīts 2016. gada 8. februārī un tas sastāvēja no 213 pankūkām, un bija 101,8 cm augsts. Savukārt platākā pankūka pasaulē tika izcepta 1994. gadā Lielbritānijā. Pankūkas diametrs bija 15,01 m, tā bija 2,5 cm bieza, svēra 3000 kg un saturēja aptuveni 2 miljonus kaloriju.

Aizrautīgākais pankūku ēdājs. Austrālijas rekords pankūku ēšanā pieder Haidenam Vilsonam, kurš 2013. gadā starptautiskajā pankūku dienā 17 minūtēs un 26 sekundēs pieveica 80 pankūkas.

Augstākais metiens. Dominiks Kuzakrejs 2010. gada novembrī Čītovagā, Ņujorkas štatā, ASV veica augstāko pankūkas apmešanu, pankūku uzmetot 9,47 m augstumā. Interesanti, ka citās sacensībās fiksēts arī lielākais apmetienu skaits – tie bijuši 349 apmetieni 2 minūtēs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pankūku tradīcijas – gadsimtiem senas! Viena no senākajām pankūku tradīcijām – Olnijas pankūku skrējiens – jau kopš 1445. gada notiek Bekingemšīrā, Lielbritānijā. Pankūku dienā pēc baznīcas zvana vietējās mājsaimnieces ar savu pannu un pankūku skrien uz baznīcu. Sacensību uzvarētājai tiek baznīcas zvaniķa “miera skūpsts”, kas nesot veiksmi visam gadam.

Pirmās receptes – Elizabetes laikmetā. Pati pirmā pankūku recepte ir atrasta angļu pavārgrāmatā, kas sastādīta ap 16. gadsimtu.

Atbrīvošanās no saldiem un trekniem produktiem. Pankūku dienu jeb “Trekno otrdienu” (Shrove Tuesday) Lielbritānijā svin pirms Lielā gavēņa. Kādreiz cilvēki šo dienu atzīmēja, lai iztukšotu skapīšus no cukura, taukiem, olām un citiem produktiem, kas varētu sabojāties vai lieki kārdināt gavēņa laikā.

Pankūka, kas piepilda vēlēšanos. Francijas iedzīvotāji nereti pirms pankūku apmešanas ievēlas vēlēšanos, otrā rokā turot monētu. Ja izdodas apmest pankūku, tad vēlēšanās piepildoties.

Pankūkas vai mūza? Viljamam Šekspīram ļoti garšojušas tieši pankūkas. Starp citu, viņš tās bieži pieminējis arī savās lugās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Īpašā sastāvdaļa – sniegs. Pirms rauga un sodas pufīgāku pankūku cepšanai kā slepeno sastāvdaļu esot lietojuši sniegu, jo tas pankūkas esot padarījis gaisīgas un mīkstas.

Kā laiku mēra pankūkās? Pankūkas otras puses cepšana aizņem pusi no laika, kas patērēts, cepot pirmo pusi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm