tv3.lv

Vēro rudeni un prognozē, kāds būs laiks ziemā. Ticējumi un senču gudrības

Rudenī ir laiks atvadīties no siltās vasaras un sagatavoties ziemas aukstumam. Šogad, rudens sākums ir 23. septembrī pulksten 4.04. Esam apkopojuši interesantus faktus par rudeni, kā arī ticējumus, kurus novērojot pats varēsi prognozēt laiku.

23. septembrī 4:00

Interesanti fakti par rudeni: pieci gadalaiki, “čigānu” vasara un citi ticējumi

Rudens ne visur nāk septembrī. Piemēram, dienvidu puslodē tas sākas martā un beidzas maijā. Īrijā daži joprojām ievēro senās tradīcijas: viņiem rudens sākas 1. augustā un beidzas 1. novembrī. Pie ekvatora rudens nemaz nav.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rudens ir sadalīts piecos gadalaikos: sākums (no 1. līdz 23. septembrim), “zelta rudens” (līdz 14. oktobrim), dziļš (līdz 22. oktobrim) pirms ziemas (līdz 23. novembrim) un pirmā ziema (līdz 30. novembrim).

Senos laikos rudens tikās trīs reizes. Pirmā tikšanās notika Semjona Letoprovodtsa dienā (1. septembrī pēc vecā stila). Otrais – Jaunavas Piedzimšanas dienā (8. septembrī). Trešais ir Teodoras dienā (11. septembrī).

Protams, skaistākais un siltākais rudens laiks ir “Indijas vasara”. Tas notiek augusta beigās (28. augustā) un ilgst gandrīz visu septembri. Tiek uzskatīts, ka “Indijas vasaras” beigas iestājas 21. septembrī. Interesanti, ka viss “Indijas vasaras” periods ir sadalīts divās daļās: “jaunie” (līdz 11. septembrim) un “vecie” (līdz 21. septembrim).

Vāciski runājošajās valstīs šī ir “vecāku dāmu vasara”. Francijā tā ir “Sendenē vasara”, Itālijā – “Senmartēna vasara”. ASV un Kanādā – “indiāņu vasara”. Un visbeidzot, Bulgārijā – “čigānu vasara”.

Foto: ZANE BITERE/LETA

Astronomiskais rudens sākas rudens ekvinokcijas dienā, 2022. gadā 23. septembrī.

Fenoloģiskais kalendārs

Ja mēs koncentrējamies uz fenoloģisko kalendāru, tad rudens sākas brīdī, kad putni lido uz dienvidiem, lapas nokrīt no kokiem un nāk pirmās salnas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šajā kalendārā ir divi periodi:

 • pirmais – no sala līdz lapu kritiena beigām;
 • otrais – no lapu krišanas beigām līdz ziemas aukstuma sākumam.

Tiek uzskatīts, ka jo siltāks būs rudens, jo ilgāk ziema ilgs.

Kopumā pēc fenoloģiskā kalendāra rudens ilgst 93 dienas: no 27. augusta līdz 26. novembrim.

Ticējumi

Kāds ticējums saka, kad rudenī vilki kauc, – sācies veļu laiks. Lai arī vilkus vēl nedzird gaudojam, laiks ap Miķeļiem (29. septembris), citviet deviņas dienas pirms Miķeļiem, ir Veļu laika sākums. Tas ir laiks, kad nedarīja lielus darbus, piemēram, nekūla labību, jo veļu laikā kulta labība nedīgst.

Foto: ZANE BITERE/LETA

 • Ja dzērves rudenī lido prom nesteigdamās un “sarunādamās” – būs jauks rudens. Ja dzērves laižas zemu – būs silts un vēls rudens un vēla ziema. Ja dzērves lido augstu – būs auksts, agrs rudens un agra ziema.
 • Ja dzērves lidodamas jaucas, būs puteņaina ziema.
 • Ja pirmā sniega laikā vārna kārc, būs barga ziema.
 • Ja vēlā rudenī atkal parādās odi – būs mīksta, silta ziema.
 • Ja ozolam daudz zīļu, tad būs barga ziema. Ja ozolam daudz zīļu – pirms Ziemassvētkiem būs daudz sniega un pēc tiem – lielas salnas.
 • Ja rudenī daudz miglas, ziemā daudz sniega.
 • Ja rudenī kurmji rok augstus rakumus, ziemā būs liels sniegs.
 • Ja rudenī skursteņi slikti velk, nākošā vasarā gaidāmi pērkona negaisi.
 •  Ticējums par meža pīlādžiem vēsta, ja tiem daudz ogu, būs garš un lietains rudens.

Avots: ticejumi.lv

Mazā Māra, Miķeli, Dzelzs nedēļa 

Rudenāji jeb vecā Mazā Māra ir 21. septembrī. Ja diena jauka – būs skaists rudens. Dienu vēlāk, 22. septembrī, sākas Dzelzs nedēļa un turpinās līdz Miķeļiem (29. septembrim). Tā ir sējas aizlieguma nedēļa. Rudens sēju līdz Dzelzu nedēļai vajadzētu pabeigt.

Foto: SINTIJA ZANDERSONE/LETA

Ja Dzelzs nedēļā (no 22. – 29. septembri) vāc kāpostus – tie ir sūri un cieti. Ja vāc burkānus – tie būs cieti kā dzelzs. Dzelzs nedēļā vāc pīlādžogas un gatavo pīlādžu dzērienu.

29. septembrī ir Miķeļi. Sākas ziemas laiks, kas ilgst līdz Jurģim (23. aprīlis). Augiem beidzas augšanas laiks un tā ir pēdējā pļaujas diena. Miķeļi ir gada krājums un tos svin lepni. Kāva aitu vai cūku, skābēja kāpostus, cepa plāceņus, brūvēja alu, bet pirmos kumosus un pirmos malkus ziedoja Mājas kungam.

Ja Miķeļos zosis lido augstu – pavasarī būs lieli pali. Ja zemu – plūdu nebūs. Jo siltāka un sausāka Miķeļdiena, jo vēlāk iestāsies ziema un bez stipra sala.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Miķeļa dienas rītā vajaga pa mājām izstaigāt visus kaktus un paņemt maizes gabalu līdz, tad visas žurkas un peles aiziet no mājām projām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm