tv3.lv

Eiropas Savienībā tiks ieviests daļējs tetovējumu aizliegums: kas tev jāzina

Ja esi tetovēšanas cienītājs vai domā par sava ķermeņa izdaiļošanu ar “mūžīgo rakstu”, jāsteidzas. Drīzumā daži tetovēšanas veidi ES valstīs tiks aizliegti. Ne paši tetovējumi, bet gan tiem paredzētā krāsa.

21. septembrī 17:06

Sākot ar 2023. gadu, daži krāsu pigmenti vairs nebūs pieejami, raksta portāls dw.com. Aizliegums ir saistīts ar krāsu kaitīgumu veselībai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Daudzas tetovējumu tintes satur toksiskas vielas, kas ir kaitīgas ķermenim. Saskaņā ar ES regulu to izmantošana kosmētikā jau ir aizliegta. Juridiskais pamats tam ir tā sauktā Eiropas Kosmētikas regula.

2022. gada sākumā stājās spēkā jauna ES regula, kas noteica vairāk nekā 4000 vielu aizliegumu tetovēšanas tintēs, jo tās satur noteiktus konservantus un saistvielas. Ir parādījušies daudzu šo vielu aizstājēji vai analogi.

Taču no 2023. gada sākuma būs aizliegti arī “Green 7” (tumši zaļš) un “Blue 15” (spilgti zils) pigmenti. Tos satur divas trešdaļas no visām tetovējumu tintēm, un šiem pigmentiem vēl nav alternatīvas.

Foto: PIXABAY

Lēmuma pamatā ir grozījumi ES Ķimikāliju regulā jeb saīsināti REACH (Ķimikāliju reģistrācija, novērtēšana, licencēšana un ierobežošana). Attiecīgi “Zaļā 7” un “Zilā 15” tiek uzskatīta par neveselīgām un kancerogēnām. Šie pigmenti var izraisīt alerģiskas reakcijas un radīt citus veselības apdraudējumus, bet tām nav līdzvērtīga aizstājēja tetovējumu nozarē.

Tetovējumu tintes sastāv no vairāk nekā 100 vielu. Tie ietver konservantus un šķīdinātājus, saistvielas, pretputošanas līdzekļus, šķidrumus un krāsu pigmentus, kas nodrošina tetovējumiem spīdumu un izteiksmīgumu. No vienas puses, tie ir neorganiskie pigmenti, kas sastāv no ogļu vai metālu oksīdiem. Tas rada draudus ķermenim ar smagajiem metāliem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vēl viena krāsvielu grupa ir organiskie pigmenti, azo krāsvielas. Tie ietver arī noteiktus riskus.

Foto: PIXABAY

“Tie ir rūpnieciskie pigmenti. Tie bieži ir rūpnieciski piesārņoti. Sākotnēji tie netika ražoti lietošanai cilvēkiem,” skaidro tetovējumu eksperts Volfgangs Beumlers no Dermatoloģijas klīnikas Rēgensburgā.

Ir dzirdēts, ka tetovējumu tinte ir kancerogēna. Volfgangs Beumlers saka, ka to nevar droši apgalvot. Lai pārliecinātos, zinātniekiem ir jāveic ilgtermiņa novērojumi lielai cilvēku grupai ar tetovējumiem un jāsalīdzina rezultāti ar to cilvēku veselības rādītājiem, kuriem nav tetovējumu. Līdz šim šādi pētījumi nav veikti.

Skaidrs, ka ādā ievadītās krāsas ķermenis uztver kā svešķermeņus, no kuriem jāatbrīvojas. Imūnsistēma mēģina transportēt vielas no tetovētās ādas organismā.

tetovējumu eksperts Volfgangs Beumlers

“Pirmais redzamais izmaiņas ir blakus esošie limfmezgli, kur vispirms nonāk krāsa. Sarkans plecu tetovējums nozīmē, ka arī blakus esošie limfmezgli ir sarkani. Tādi viņi paliek visu mūžu. Ja jums ir krāsains tetovējums, tas nozīmē arī pastāvīgi iekrāsotus limfmezglus.”

Tā kā krāsu pigmenti nogulsnējas limfmezglos, tie ir ne tikai krāsoti, bet arī palielināti. Tomēr, pēc ekspertu domām, tas neietekmē viņu darbību. Limfmezgli ir daļa no mūsu imūnsistēmas un cita starpā ir atbildīgi par piesārņotāju filtrēšanu no mūsu ķermeņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

tetovējumu eksperts Volfgangs Beumlers

“Ir dokumentēta arī pigmentu pārvietošanās uz aknām. Šīs vielas, iespējams, nonāk arī nierēs, tas ir, izvadorgānos. Citiem vārdiem sakot: tetovējuma tintes dodas nelielā ceļojumā pa ķermeni.”

Veselībai absolūti droši tetovējumi nepastāv. Tomēr pārāk maz ir zināms par tetovējumu tintes ietekmi uz ķermeni. Svarīgi ir atrast pieredzējušus tetovētājus, kuri arī apzinās riskus un ir uzticami.

Tetovējumu veids, kas tiek uzklāts ar tinti, vienmēr ir atkarīgs no modes un laikmeta. Visbeidzot, tie arī dokumentē daļu no stāsta, jo modes motīvi gadu gaitā mainās. Daudzās valstīs tetovējumi atspoguļo kultūras, reliģisko un grupu piederību, piemēram, dažādas Āfrikas ciltis vai maori Jaunzēlandē.

Foto: PIXABAY

Dažās kultūrās tetovējumi dokumentē pieaugušo vecumu vai tiek uzskatīti par izturības un spēka pazīmi, un tie ir paredzēti, lai aizsargātu pret ievainojumiem un slimībām.

Tetovējumiem ir sena vēsture

Tetovējumi pastāv jau tūkstošiem gadu. Piemēram, 5000 gadus vecajai mūmijai Ötzi bija arī tetovējumi. Viņa jau sen tiek uzskatīta par vecāko tetovēto cilvēku. Vēlāk divas mūmijas no Ēģiptes nomainīja iepriekšējo rekordistu. Tie atrodas Britu muzejā Londonā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izmantojot infrasarkanās kameras, pētnieki noteica vecumu aptuveni 5350 gadus. Vērša un aitas tetovējums rotā vienas mūmijas plecu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm