tv3.lv

Vai vienmēr būs apsārtums? Laimas slimības simptomi, diagnostika un ārstēšana

Skaitļi no Latvijas laboratorijām, kurās ir pārbaudītas ērces, ir satraucoši, piemēram, 21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība. Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Latvijas Infektoloģijas centrā 50% testēto ērču ir konstatēta šī slimība. Kā sevi pasargāt, kādi ir simptomi un kad nekavējoties jādodas pie ārsta?

Ērču encefalīts šogad vēl nav konstatēts nevienā no “Centrālās laboratorijas” (CL) veiktajiem testiem, savukārt Laimas slimība ir noteikta 82 jeb 21% ērču, vēl viena mazāk zināma ērču izraisīta slimība – ērlihioze – noteikta 9 jeb 2% ērču, liecina “Centrālās laboratorijas” dati.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāros noņemtas 234 ērces, informēja Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) Statistikas daļā.

Šogad līdz 5. jūnijam LIC laboratorijās ērču encefalīts izmeklēts 35 ērcēs, no kurām neviena nav bijusi inficēta, savukārt no 44 ērcēm, kurās izmeklēta Laimas slimība, inficētas bija 22 jeb 50%.

Kas ir Laimas slimība?

Laimas slimība jeb Laimas borelioze (B. burgdorferi ) ir infekciju slimība, ko izraisa spirohetas baktērijas –  borēlijas (borrelia), kuras pārnēsā ērces. Tās sastopamas ne tikai mežā un pļavā, bet arī piemājas dārzos, pilsētu parkos, pludmalēs un citur. Ērces, kas pārnēsā borēlijas, ir sastopamas visos pasaules kontinentos, raksta Laimas slimības slimnieku biedrības mājaslapā laimasslimiba.lv.

Laimas slimības slimnieku biedrības dibinātāja un valdes locekle Elīna Prikule.

“Vienmēr lūdziet padomu ārstam vai citam kvalificētam veselības aprūpes speciālistam. Nekad neaizstājiet profesionālu medicīnisko palīdzībai vai neatliekat tās saņemšanu!”

Kādi ir Laimas slimības simptomi?

Maldīgi pieņems uzskatīt, ka Laimas slimības izplatītākais simptoms ir ādas apsārtums – erythema migrans, kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc 1-4 nedēļām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Laimas slimības slimnieku biedrības dibinātāja un valdes locekle Elīna Prikule

“Laimas slimības slimnieku biedrības apkopotā informācija un ārvalstu speciālistu publikācijas liecina, ka apmēram pusei saslimušo ādas apsārtums nav novērots, tāpat ir gadījumi, kad tas parādījies pat pēc vairākiem mēnešiem vai izskatījies pavisam netipiski. Laimas slimības simptomi ir nespecifiski, tādēļ daudzos gadījumos slimība netiek diagnosticēta laikus.”

Iespējamie Laimas slimības simptomi:

  • paaugstināta temperatūra,
  • svīšana,
  • galvas sāpes,
  • locītavu sāpes u.c.

Avots: Laimas slimības slimnieku biedrība

Divi vadošie Laimas slimības un citu ērču pārnēsāto slimību speciālisti Josefs Buraskano  (Joseph Burrascano) un Ričards Horovics (Richard I. Horowitz)  izstrādājuši simptomu anketu, kas var palīdzēt noskaidrot, vai ir pamats domāt par Laimas slimību:

1)https://lymediseaseassociation.org/wp-content/uploads/2009/11/DrB_SymptomList2005Pdf.pdf

2) https://www.lymedisease.org.au/horowitz-msids-38-point-symptom-checklist/

(Informācija angļu valodā)

Kā diagnosticē un ārstē Laimas slimību?

Zinātnē, medicīnā un sabiedriskajā politikā pasaulē jau ilgāku laiku noris spraigas diskusijas par Laimas slimību. Dominē divas medicīnas organizācijas ar ļoti atšķirīgiem uzskatiem par labāko pieeju Laima slimības diagnosticēšanā un ārstēšanā. Viena medicīnas organizācija, Amerikas Infekcijas slimību biedrība (IDSA), Laimas slimību uzskata par “grūti noķeramu un viegli izārstējamu” ar īsu antibiotiku kursu. IDSA apgalvo, ka borēlija nesaglabājas organismā pēc īsa antibiotiku kursa, kā arī noliedz hroniskas Laima slimības esamību. Turpretī Starptautiskā Laima un asociēto slimību asociācija (ILADS) Laimas slimību uzskata par grūti diagnosticējamu un ārstējamu, kā rezultātā daudziem pacientiem Laimas slimība kļūst hroniska. ILADS iesaka individualizētu ārstēšanu, pamatojoties uz simptomu nopietnību, ērču izraisītu koinfekciju klātbūtni un pacienta reakciju uz ārstēšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Laimas slimības slimnieku biedrības dibinātāja un valdes locekle Elīna Prikule.

“Mēs uzskatām, ka pacientiem un viņu ārstiem lēmumi par Laimas slimības ārstēšanu jāpieņem kopā. Pacientiem jāsaņem informācija par dažādu ārstēšanas iespēju riskiem un ieguvumiem. Pēc tam pacients un veselības aprūpes sniedzējs var sadarboties, lai pieņemtu apzinātu lēmumu. Mēs atbalstām ILADS vadlīnijas, kas sniedz pacientiem vairāk ārstēšanas iespēju.”

Diagnostika

Lai gan Laimas slimība ir klīniska slimība un tās diagnosticēšanā izšķirošiem ir jābūt simptomiem, diemžēl praksē, diagnosticējot Laimas slimību, lielākoties ņem vērā tieši laboratoriskos testus par spīti tam, ka ārvalstu Laimas speciālisti norāda un to neprecizitāti un pat Eiropas Parlamenta rezolūcijā par Laimas slimību (boreliozi) (2018/2774(RSP)) teikts, ka   ir grūtības ar diagnostiku, jo nav piemērotu diagnostisko testu un skrīninga testi, ko izmanto Laimas slimībai, ne vienmēr sniedz precīzu rezultātu.

ILADS norāda uz praksē pielietoto laboratorisko testu neprecizitāti un uzsver, ka borēlijas baktērija var inficēt jebkuru orgānu vai audus. Reimatoloģisko un neiroloģisko stāvokļu diferenciāldiagnožu, hroniska noguruma sindroma, fibromialģijas, somatizācijas traucējumu un visos grūti diagnosticējamos daudzsistēmu gadījumos būtu jāapsver Laimas slimības esamība. Vairāk lasi šeit.

Laimas slimības slimnieku biedrības dibinātāja un valdes locekle Elīna Prikule.

“Laboratorijas rezultāti var apstiprināt diagnozi, bet atsevišķi nevar noteikt vai izslēgt Laimas slimības diagnozi.”

Ārstēšana

Esošajā praksē galvenais Laimas slimības pielietotais ārstēšanas veids ir antibiotikas (orālā vai intravenozā veidā). Daudzi pacienti, ārstējot agrīnu Laimas slimību ar īsiem antibiotiku kursiem (<20 dienas) atveseļojas, tomēr gan praksē, gan zinātniskajā literatūrā ir novērots, ka ievērojamam skaitam pacientu neizdodas atveseļoties, piemērojot šādu terapiju. Pasaulē valda dažādi uzskati par Laimas slimības ārstēšanai nepieciešamo terapiju. Pamatojoties uz cilvēku pieredzes stāstiem, Latvijā ierastā prakse Laimas slimības ārstēšanai ir 10 – 28 dienas antibiotiku kurss.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

ILADS, pārskatot pieejamos pētījumus, ir izstrādājusi diagnosticēšanas un ārstēšanas vadlīnijas, kuras diemžēl Latvijā šobrīd netiek ņemtas vērā. Tās atradīsi šeit.   

Laimas slimības slimnieku biedrības dibinātāja un valdes locekle Elīna Prikule.

“Jebkuras slimības ārstēšanas rezultātus ietekmē vairāki faktori – ne tikai atbilstoša medikamentu terapija, bet arī dzīvesveids – pietiekami daudz miega, atbilstošs uzturs, fiziskās aktivitātes, emocionālais līdzsvars u.c. Hroniskas Laimas slimības ārstēšana var būt izaicinoša. Cilvēku pieredze liecina, ka uzņemoties atbildību par savu veselību, meklējot un atrodot zinošu speciālistu, kam uzticas un piemērojot atbilstošus terapijas veidus, izdodas uzlabot savu veselības stāvokli un dzīves kvalitāti!”

Kādas vēl ir ērču pārnēsātās infekcijas?

Starptautiskā Laimas slimības un ar to saistīto slimību asociācija (ILADS) norāda, ka to pacientu gadījumā, kuriem ir nepārejoši simptomi pēc Laimas slimības ārstēšanas, ir svarīgi apsvērt arī tādu patogēnu kā Babēzija (Babesia), Anaplazma (Anaplasma), Ērlihija (Ehrlichia) un Bartonella (Bartonella) esamību, jo tie var ietekmēt terapeitisko reakciju.

Interesants fakts

Slimības nosaukums ir cēlies no pilsētas Laimas (Lyme), Konektikutas štatā, kur slimība pirmo reizi tika aprakstīta 1975. gadā. Lai turpinātu pētīt slimību sastopamību tās iedzīvotāju vidū, Konektikuta no 1984. gada 1. jūlija līdz 1986. gada 1. martam veica Laimas slimības novērošanas programmu, kas balstīta uz laboratoriskiem izmeklējumiem.

Raksts tapis sadarbība ar Laimas slimības slimnieku biedrību.

Vienmēr lūdziet padomu ārstam vai citam kvalificētam veselības aprūpes speciālistam. Nekad neaizstājiet profesionālu medicīnisko palīdzībai vai neatlieciet tās saņemšanu!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm