tv3.lv

Ne tikai pret saaukstēšanos. Ko dod vērtīgie liepziedi?

Jūliju dēvē par liepu mēnesi. Īstais brīdis ievākt liepziedu tēju. “Liepziedi jau izsenis, kopš seniem, seniem laikiem ir viens no populārākiem ārstniecības augiem,” stāsta ārsts – fitoterapeits Artūrs Tereško.

5. jūlijā 14:39

Jau senajā Romā liepu ziedus izmantoja, lai sievietēm palīdzētu neauglības gadījumā.

Artūrs Tereško, ārsts-fitoterapeits

“Liepas ziedi ir ļoti vērtīgi ārstniecība. Kopš neatminamiem laikiem tos lieto tautas medicīnā. Tie palīdz saaukstēšanās gadījumos, kad cilvēkam ir temperatūra, iedzerot liepziedu tēju, tad ātri notiek svīšana, intensīva svīšana, kas pazemina temperatūru. Burtiski aspirīna vietā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Otra ļoti nozīmīga liepziedu īpašība ir tā, ka tiem ir spazmolītiska darbība.

“Ja ziedus vāc nevis dienas laikā, bet agri, agri no rīta, tad tiem būs spazmolītiska darbība. Tā ir pret kuņģa, zarnu kolikām. Arī zīdaiņiem. Ja mamma tādu tēju iedzer, tad mazinās spazmas arī bērniņiem,” skaidro A. Terešķo un piebilst: “Bez tam dziedniece Vanga ieteica dzert grūtniecēm pēdējā mēneša, nedēļu laikā pirms dzemdībām, lai mazinātu spazmas un lai būtu vieglākas dzemdības.”

Artūrs Tereško, ārsts-fitoterapeits

“Tā ir arī lieliska ikdienas tēja, varbūt ne katru dienu, bet ļoti smaržīga un garšīga tēja ziemā. Sasilda no iekšienes.”

Liepu ziedus ievāc pilnzieda periodā, kad lielākā daļa ziedu ir uzziedējusi. Ar dārza šķērēm vai speciālām zaru griežamām ierīcēm nogriež kokiem nelielus zarus ar ziediem, kurus noplūc kopā ar seglapu. Jāraugās, lai seglapas būtu veselas, bez kaitēkļu un rūsas sēņu bojājumiem. Pēc noplūkšanas ziedus izber plānā slānī žāvēšanai. Žāvējot ziedus saulē vai augstākā temperatūrā, iegūst nesmaržīgu drogu. Liepu ziedus nedrīkst arī pāržāvēt, jo tie ātri nobirst. Drogas iznākums ir apmēram 30% no svaigo ziedu svara. Drogas smarža patīkama, vāja; garša salda, gļotaina, mazliet savelkoša. Drogas uzglabāšanas ilgums divi gadi.

Artūrs Tereško, ārsts-fitoterapeits

“Liepu ziedi satur nedaudz ēteriskās eļļas, kuras sastāvā ir seskviterpēnspirts farnezols. Tajos atrasti ari saponīni, miecvielas, karotīns, C vitamīns, ilavonglikozīds hesperidms, glikozlds tiliacīns, relatīvi daudz gļotvielu u. c.”

Runājot par liepziedu pagatavošanu, A. Terešķo teic: “Vārot šis tas noārdās un šo to arī izvelk ārā. Var pirmo uzlējumu iedzert tāpat, kas paliek pāri, to nevajag mest ārā, bet aplej otrreiz ar ūdeni un pavāra, un tad ir viss pilns spektrs. Ēteriskā eļļa, kas ir liepziedos, tā vārot pazūd, bet toties flamoīdi izvārās ārā no lapiņām, no pielapītēm.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Liepu ziedu uzlējumiem piemīt sviedrējoša, baktericīda, temperatūru pazeminoša, diurētiska un sekretolītiska iedarbība. No drogas gatavo uzlējumus, tējas, kuras bieži vien kopa ar citām drogām un medu lieto kā sviedrējošu līdzekli augšējo elpošanas ceļu iekaisumu un saaukstēšanās ārstēšanai. Ārīgi lieto mutes dobuma skalošanai bieži vien kopā ar dzeramo sodu. Liepu ziedus bieži vien kopā ar citām drogām lieto arī aknu, kuņģa, zarnu, nieru un citu slimību ārstēšanai. Tautas medicīnā liepu ziedus izmanto reimatisma, klepus, vēdera sāpju, difterijas, krampju un nierakmeņu ārstēšanai. Sarīvētus liepu augļus ar etiķi ārīgi lieto brūču, mutes, deguna asiņošanas apturēšanai. Sarīvētus pumpurus un lapas liek uz augoņiem, uz pampumiem. Gremzdu kārtu ieteic apdegumu ārstēšanai, bet ziedus izmanto sautējošos apliekamos kā mīkstinošu līdzekli. Liepu koksnes ogli lieto pret atraugām, kā adsorbentu zarnu gāzēm, caurejas, saindēšanās ārstēšanai un zobu tīrīšanai. Liepu ziedus izmanto arī liķieru rūpniecībā. Tie ietilpst dažādu jaukto tēju sastāvā.

Latvijā parastā liepa (Tilia cordata) aug mežos, upju krastos, uz ezeru salām. To audze arī ceļmalas un apdzīvotu vietu tuvumā. Liepas sāk ziedēt no 20 gadu vecuma.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm