Kinoteātros būs skatāma režisores Ināras Kolmanes filma "Mātes piens"

Režisores Ināras Kolmanes filma “Mātes piens”, kas veidota pēc rakstnieces Noras Ikstenas starptautiski atzītākās grāmatas “Mātes piens” motīviem, būs skatāma no 2. februāra visos lielākajos kinoteātros un kino izrādīšanas vietās visā Latvijā.

Filma ir dziļi cilvēciska rakstura atklāsme sadursmē ar padomju totalitāro režīmu, kur jauna un daudzsološa ārste, režīma sagrauta, liedz savai meitai mātes pienu, taču pieaugot meita uzņemas mātes lomu pār viņu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Filma “Mātes piens” stāsta par jaunu un daudzsološu padomju laika ārsti Astru, kuru atveido Maija Doveika, bet jaunības epizodēs – Elīna Vaska-Botere, kas konfliktē ar totalitāro padomju režīmu, zaudējot visu — karjeru, mīlestību pret dzīvi un pat mātes instinktu, liedzot savam bērnam mātes pienu. Viņa ir spiesta pamest zinātni un doties uz lauku ambulanci, līdzi ņemot arī savu meitu Noru, kuru atveido Rūta Kronberga, kas pazīstama kā galvenās lomas – Billes atveidotāja filmā “Bille”. Pieaugot, meita kļūst par viņas vienīgo atbalstu un cenšas palīdzēt mātei pārvarēt depresiju, gan arī pati mācās izdzīvot nomācošajā padomju režīmā.

Maija Doveika FOTO: JĀNIS DEINATS

Filma tapa divus gadus un sākotnēji bija plānots, ka skatītāji filmu uz ekrāna ieraudzīs 2022. gada 2. novembrī. Galvenajā Astras lomā, kas filmā ir Noras mamma, ir Maija Doveika, Noras lomā – Rūta Kronberga. Šī nav Rūtas un Maijas pirmā filma. Abas ir tikušās Ināras Kolmanes režisētajā filmā “Bille”, kurā Maija bija mazās Rūtas atveidotās Billes labā tante.

Maija Doveika (Astra) un Rūta Kronberga (Nora) filmā “Mātes piens”. FOTO: JĀNIS DEINATS

Rūtai šī ir otrā filma un otrā loma pie režisores Ināras Kolmanes. Par Billes lomu viņa 2008. gadā bija nominēta “Lielajā Kristapā” kā labākā aktrise. Rūta ir 9. klases skolniece.

Filma ir uzņemta pēc rakstnieces Noras Ikstenas romāna “Mātes piens” motīviem, par ko grāmatas autore saka, ka filma ir suverēns mākslas darbs, kas ir klusināts, dziļš, patiess, meistarīgi uzfilmēts īsts kino, ko vēl īpašāku padarot Raimonda Tigula mūzika.

Scenārija autors ir Arvis Kolmanis, kas atbildot uz jautājumu vai vienkāršāk ir uzrakstīt scenāriju no nulles vai no grāmatas neslēpj, ka tas ir sarežģīts jautājums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

 Arvis Kolmanis, scenārija autors

“Manuprāt tas ir jautājums par brīvību. Ja es rakstu scenāriju no nulles, es esmu brīvs. Ja es rakstu pirmavota ekranizāciju, es neesmu tik brīvs kā putns. Tas ir daudz grūtāk. Man ir jārespektē autors, autora ideja, autora sižetiskais lidojums. Man ir atbildība ne tikai filmēšanas grupas un režisores priekšā, bet arī autora priekšā. Ja es rakstu scenāriju no nulles, tas ir daudz vieglāk man.”

Režisore Ināra Kolmane iedzīvinājusi mātes un meitas stāstu trīs paaudzēs.

Nora Ikstena, grāmatas “Mātes piens” autore

“Man nebija nekādu pārdomu vai šaubu – uzticēt savas grāmatas pārtapšanu filmā režisorei Inārai Kolmanei – vienai no mūsu laika izcilākajām kino režisorēm, ar kuru man 25 gadu garumā bijis tas gods strādāt arī pie unikālā arhīva “Rakstnieks tuvplānā”. Ināra Kolmane grāmatu izlasījusi līdz tās dzīlēm, gandrīz tikpat dziļi, kā tās spēcīgo enerģētiku nācies izdzīvot man kā autorei, atstāstot, diskutējot, vēl un vēlreiz pārdzīvojot to visdažādākajās auditorijās Latvijā un ārvalstīs – no Ukrainas līdz Indonēzijai, no Fēru salām līdz Grieķijai.

“Stāsts joprojām ir par beznosacījumu mīlestību, par vilkmi dzīvot, kas ne vienmēr ir mūsu rokās. Par Latvijas vēstures posmu, kas diemžēl atkārtojas kara plosītajā Ukrainā. Par mātes pienu, kas jādabū ikvienam bērnam, lai pietiktu spēka doties un radīt tālāk,” skaidro Ikstena.

Grāmatas autore Nora Ikstena un filmas režisore Ināra Kolmane. FOTO: JĀNIS DEINATS

Režisore Ināra Kolmane atbildot uz jautājumu, kāpēc viņa izvēlējās ekranizēt Noras Ikstenas grāmatu “Mātes piens” neslēpj, ka jau pirmo reizi lasot grāmatu, grāmatas vidu viņai bija tas kliķšķis, ka viņa grāmatu redz konkrētās bildēs un viņai bija skaidrs, ka viņa vēlas pēc šīs grāmatas uzņemt filmu. Jau pirmajā tikšanās reizē gan Nora, gan Ināra bija vienisprātis par filmas uzņemšanu.

Ināra Kolmane, filmas režisore

“Filmas stāsts risinās uz kolorīti vēsturiskā fona, sākot no četrdesmitajiem gadiem līdz pat atmodai, taču galvenais, protams, ir cilvēku savstarpējās attiecības un attiecības ar pastāvošo padomju varu, tas ir stāsts par trīs paaudžu sievietēm, stāsts par māti un meitu, kas ļaus skatītājam rast sasauci arī ar mūsdienām, uzdodot jautājumu, ko nozīmē būt mātei, ko nozīmē būt meitai, kas rūpējas par savu māti, kas savulaik viņu bija pametusi. Tai pat laikā tas ir stāsts par sievietes pašrealizāciju un šo savu spēju zaudēšanu, salūstot dažādu apstākļu dēļ, kurus es šobrīd nevēlos atklāt, jo vēlos ļaut skatītājam to visu saskatīt un pārdomāt pašam.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aktrise Maija Doveika atveido ārsti Astru. Maijas vecāki ir ārsti. Mamma ir zobārste un tētis terapeits, mūsdienās ģimenes ārsts. Neapšaubāmi tas palīdzēja Maijai iejusties ārstes lomā. Jau lasot grāmatu, Maijai uzbūrās ainas no viņas bērnības, jo viņa daudz laika bērnībā pavadīja poliklīnikā, zobārsta kabinetā, tāpat terapeita kabinetā un viņa ciemojās vēl daudzos citos ārstu kabinetos. Maija ir 80. gadu bērns un šajā filmā medicīna ir tieši tāda, kāda tā bija tajā laikā. Tas viss Maiju iedvesmoja, jo atmiņas ir atstājušas nospiedumus.

Maija Doveika Astras lomā filmā “Mātes piens” FOTO: JĀNIS DEINATS
Aktrise Maija Doveika

“Man vienmēr ir radījuši drošības sajūtu ārstu baltie virsvalki. Medicīna man vienmēr biju sākot no apbrīnas objekta, līdz pat tēmai pie vakariņu galda, kad vecāki apsprieda to, kā viņiem ir gājis. Līdz ar to arī paralēli visi stāsti, ko es redzēju citu mediķu dzīvē. Ir tādi, kas ir brīnišķīgi profesionāļi, bet viņiem ir grūti tikt galā ar privāto dzīvi, ar atkarībām un grūtībām ikdienā. Savukārt citi ir ārkārtīgi centīgi, bet viņiem trūkst Dieva dzirksts profesijā. Īpašā saikne ar šo darbu, kāda nebūtu, ja es nebūtu uzaugusi šādā vidē. Pat tēva skolasbiedrenes bija tās, kas Limbažu slimnīcā man palīdzēja, kad man vajadzēja apgūt šo ginekoloģijas horeogrāfiju. Mani tas pavadīja cauri šai filmai.”

Video par filmu stāsta “Mātes piens” galveno lomu atveidotājas Maija Doveika (Astra, kas filmā ir Noras mamma) un Rūta Kronberga (Nora):

Rūta Kronberga, kas filmā ir Nora, ir jaunākā aktrise. Stāstot par savām visaizraujošākajām pieredzēm filmēšanas laukumā, kā pirmo atminas nepavisam ne priecīgu ainu garāžā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

aktrise Rūta Kronberga

“Es nekad tuvumā nebiju redzējusi kā aktieris, kas asociējas ar asarām, smiekliem un citām asām emocijām, var atveidot cilvēcīgu miesu, kurā vairs nav nekādu dzīvības pazīmju. Tas ir tas darba aspekts, par ko bieži netiek runāts. Es nekad neaizmirsīšu šo ainu. Un to vēl redzēt tik tuvu. Tādu aktiera darba daļu.”

Runājot par priecīgākiem notikumiem filmēšanas laukumā, Rūta neslēpj, ka viņai ļoti patika aina, kur viņa varēja iesist pļauku pa seju savam draugam. “Es ikdienā neesmu agresīva, tāpēc tas man bija diezgan grūti,” piebilst Rūta.

Rūta Kronberga Noras lomā filmā “Mātes piens” FOTO: JĀNIS DEINATS

Filmā Elīna Vaska-Botere atveido Astru jaunības epizodēs, kuru pēc tam atveido Maija Doveika. Cik viegli vai grūti spēlēt lomu, kuru filmas laika spēlē arī cita aktrise. Elīna atklāj, ka viņai bija iespēja ielūkoties filmas materiālā un pavērot Maiju Astras lomā.

Elīna Vaska-Botere, Astras lomā  FOTO: JĀNIS DEINATS
Aktrise Elīna Vaska-Botere

“Man jau tika pielaikota daļa no Maijas tērpiem, piemēram, bītlenīte un frizūra. Tādi ārējie atribūti. Tikpat svarīgas bija sarunas ar Ināru. Cik tas bija iespējams un sanāca, mēģināt arī ārēji līdzināties, tad laikam bija svarīgi kaut kā iesaistīties caur Astras iekšējo stāju.”

Filmas režisore Ināra Kolmane kopā ir sapulcējusi krāšņu aktieru ansambli: Maija Doveika, Elīna Vaska-Botere, Rūta Kronberga, Indra Briķe, Inga Tropa, Juris Lisners, Ģirts Krūmiņš, Jānis Znotiņš, Zane Bierande, Elīna Vāne, Oleksi Gorbunov un citi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Filmas scenāriju veidojis Arvis Kolmanis. Filmas tapšanā ir piedalījusies starptautiska komanda – operators Rolandas Leonavičius (Lietuva), mākslinieks Algirdas Garbačiauskas (Lietuva), aktieru atlases režisore Evita Bērziņa, kostīmu māksliniece Evija Džonsone, grima māksliniece Gunda Zvirbule, montāžas režisors Michal Lansky (Čehija), komponists Raimonds Tiguls, skaņu režisors Arturas Pugačiauskas (Lietuva), producenti Jānis Juhņēvičs un Marta Romanova-Jēkabsone, izpildproducente Ieva Majore, filmas patroni Ieva un Robin Hull u.c.

Filma veidota kā Latvijas un Beļģijas kopprodukcija, Filmu studijai “Deviņi” sadarbojoties ar Latvijas tehnoloģiju uzņēmumu “Tet” un Beļģijas kompāniju “UMEDIA”. Filmas projekts saņēmis finansiālo atbalstu Nacionālajā Kino centrā, ES programmā “Radošā Eiropa MEDIA”, ģenerālsponsors ir veikalu tīkls DEPO.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm