tv3.lv

Vēsturiskā drāma Melānijas hronika pirmizrādi piedzīvos novembrī

Pabeigts vairāku gadu garumā ilgušais darbs pie režisora Viestura Kairiša vēsturiskās spēlfilmas Melānijas hronika. Filmas pirmizrāde gaidāma 1. novembrī, informē filmas producente Inese Boka-Grūbe.

2016. gada 14. jūnijā 9:45

Pirms 75 gadiem padomju vara uz Sibīriju deportēja Latvijas eliti, arī 7168 sievietes un vairāk nekā 2000 bērnus vecumā līdz 10 gadiem. Juriste, žurnāliste, rakstniece Melānija Vanaga un viņas dēls Alnis kā sociāli bīstami noziedznieki tika izsūtīti uz Tjuhtetu Sibīrijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vanagas autobiogrāfija Veļupes krastā ir spilgtākais šī laika notikumu apraksts latviešu literatūrā. Tas bija autores pirmais darbs, ko viņa bez tiesībām to padomju apstākļos publicēt sarakstījusi kā izsūtījuma gadu dienasgrāmatu.

Filmas pirmizrāde visā Latvijā notiks 1. novembrī, bet jau šobrīd filmas veidotāji vēlas sākt plašāku dialogu par deportācijas atstāto iespaidu uz nākamajām paaudzēm, kā arī par izdzīvošanas brīnumu, kas, neraugoties uz šiem traģiskajiem vēstures notikumiem, ļāvis latviešu nācijai saglabāt un atjaunot savu valsti.

Foto

“Filma ir uzņemta. Daudz domāju par deportāciju nozīmi mūsdienu latviešu identitātei. Skaidrs, ka tām ir svarīga un izšķiroša nozīme. Taču filmas sakarā man liekas būtiski jēdziena “upuris” aizstāšana ar jēdzieniem “neiznīcināms” un “nesalaužams”. Tas man ir svarīgi – parādīt cilvēku, kas man pašam var palīdzēt izdzīvot jebkuros apstākļos. Tai skaitā mūsdienu Latvijā un mūsdienu pasaulē. Izdzīvot nevis pateicoties supervaroņa īpašībām, bet balstoties neizsmeļajamā personiskajā civēciskumā. Tā arī sanācis – neskatoties uz to, ka filmējām vēsturisku filmu, uzfilmējām filmu par mūsdienām,” stāsta filmas režisors Viesturs Kairišs.

Video

Filma Melānijas hronika ir stāsts par Latvijas sievietēm, kuras izdzīvoja, neraugoties uz padomju varas atņemtajiem jaunības sapņiem, dzīves labākajiem gadiem, mājām, vīriem, bērniem, savu zemi un veselību. Tas ir stāsts par sievietēm, kuras izdzīvoja, lai piedzīvoto pierakstītu, un lai arī nākamās paaudzes neaizmirstu pieredzi, kurā ar varu tikām ierauti mēs visi.

Režisora Viestura Kairiša filma Melānijas hronika ir ne vien nozīmīga Latvijas vēstures posma un latviešu autobiogrāfiskās literatūras ekranizējums, bet arī būtisks darbs Latvijas kino, jo kā liela mēroga darbs tas var potenciāli piesaistīt jauniešus un izraisīt starptautisku interesi par mazizzinātu Eiropas vēstures posmu – staļinisma represijām un Baltijas tautu deportācijām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: filmas uzņemšana

Filmas režisors un scenārija autors ir Viesturs Kairišs; galvenajai lomai izvēlēta viena no mūsdienu labākajām savas paaudzes šveiciešu aktrisēm – Sabīne Timoteo; filmā lomas atveido aktieri Maija Doveika, Guna Zariņa, Lilita Ozoliņa, Baiba Broka, Ivars Krasts, Jana Čivžele, aktieris Viktors Ņemecs, austriešu aktieris Ervīns Leders. Melānijas dēlu atveido Edvīns Mekšs no Ludzas. Filmas operators – Gints Bērziņš, māksliniece – Ieva Jurjāne, producenti – Inese Boka-Grūbe, Gints Grūbe, līdzproducente – Elīna Gediņa-Ducena, ražošanas vadītāja – Elīna Zazerska.

Filma ir Latvijas, Čehijas un Somijas kopprodukcija.

Vairāk informāciju par filmu meklē melanijashronika.lv un facebook.com/MelanijasHronika!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm