tv3.lv

Zināma filma, kuru no Latvijas izvirzīs Oskaram

Jau devīto reizi arī Latvija izvirza filmu, kas pretendēs uz nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars. Nacionālā Kino centra (NKC) izveidotā ekspertu komisija lēmusi, ka Latvijas pieteikums šogad ir režisores Lailas Pakalniņas spēlfilma Ausma, informē NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

2016. gada 23. septembrī 14:02

Šogad Latvijas filmu producenti komisijas izvērtējumam bija pieteikuši trīs spēlfilmas un vienu dokumentālo filmu – par izvirzīšanu Oskara balvas sacensībai konkurēja Renāra Vimbas spēlfilma Es esmu šeit (2016), Dāvja Sīmaņa spēlfilma Pelnu sanatorija (2016), Lailas Pakalniņas spēlfilma Ausma (2015) un Vitālija Manska dokumentālā filma Saules staros (2015). Intrigu kāpināja fakts, ka visas šīs filmas nominētas arī Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvām attiecīgajās labāko filmu kategorijās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lailas Pakalniņas piektā spēlfilma Ausma (Latvijas, Polijas un Igaunijas kopražojums ar Nacionālā Kino centra finansiālo atbalstu), kura pasaules pirmizrādi piedzīvoja 2015. gada 18. novembrī A klases festivāla konkursa skatē Tallinā, Latvijas pirmizrāde notika 2015. gada 23. novembrī. Tieši pirms mēneša tika publiskota ziņa, ka Ausma iekļauta Eiropas Kino akadēmijas (EFA) šāgada 50 labāko pilnmetrāžas spēlfilmu sarakstā, no kura tiks izvēlētas nominācijas Eiropas Kino akadēmijas balvām par gada labākajiem sasniegumiem kinomākslā.

Foto

Ausma ir melnbalts, vizuāli iespaidīgs stāsts par vērtībās apjukušu pasauli nesenā pagātnē, padomju laikā, kad ideoloģijas principu vārdā pieaugušie un arī bērni zaudēja orientierus; viens no filmas iedvesmas avotiem ir pasaules kino klasiķa Sergeja Eizenšteina 20. gadsimta 30. gados nerealizētā filma Tērču pļava.

Latvijas kinoprofesionāļi iesaistīti vairākās citu valstu filmās, kas jau izvirzītas Oskaru sacensībai. Lietuvas eksperti izvirzījuši režisora Kristijona Vildžūna Baltijas valstu kopražojuma spēlfilmu Senekas diena (Senekos diena), kuras līdzproducents ir Latvijas Studija Lokomotīve, savukārt Ukrainas pieteikums ir režisora Romana Bondarčuka dokumentālā filma Ukrainas šerifi (Украинские шерифы), kuras līdzproducents ir Vides Filmu studijas vadītājs Uldis Cekulis. Igaunija ASV Kino akadēmijas balvai virza režisores Kadri Kousāras filmu Māte (Ema), kas Latvijā būs skatāma Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) programmā, tāpat kā Ukrainas šerifi, bet Senekas diena Latvijas pirmizrādi piedzīvos Lielā Kristapa ietvaros.

NKC izveidotās ekspertu komisijas sastāvā bija Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja un kinomāksliniece Ieva Romanova, kinozinātnieks Viktors Freibergs, kinorežisors un teorētiķis Jānis Putniņš, Rīgas Kino muzeja vadītāja un kinozinātņu maģistre Zane Balčus, kino žurnāliste, portāla Kino Raksti galvenā redaktore un Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa, neklātienē savu viedokli darīja zināmu arī režisors un producents Juris Kursietis, kura filma Modris tika virzīta Oskara nominācijai 2014. gadā, pašam režisoram piedzīvojot lielu daļu no Oskaru sacensībā nepieciešamajiem procesiem Losandželosā, ASV.

89. Oskara balvas pasniegšanas ceremonija, kurā godinās labākos 2016. gada kinodarbus, notiks 2017. gada 26. februārī Losandželosā, nominantus paziņos 2017. gada 24. janvārī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm