tv3.lv

Aleksandra Čaka muzejā skatāma izstāde "Čaka paradīze"

Aleksandra Čaka muzejā līdz 10. decembrim skatāma izstāde no muzeja krājuma bagātībām “Čaka paradīze”.

21. septembrī 16:08

Izstāde balstīta uz dzejnieka darbīgo un radoši piepildīto 1932. gadu. 2022. gads ir īpašs jubilejas gads dzejnieka Aleksandra Čaka daiļrades kontekstā – slavenajam dzejas krājumam “Mana paradīze” aprit 90, savukārt krājumam “Iedomu spoguļi” – 85.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

1932. gads dzejnieka dzīvē bija ļoti ražīgs, jo grāmatā tika izdota poēma “Umurkumurs”, pēc vairāku gadu darba savu iznākšanu piedzīvoja “Latvju modernās dzejas antoloģija”, luga “Nagla, Tomāts un Plūmīte” un dzejas krājums “Mana paradīze”.

Dzejas krājuma “Mana paradīze” dzejoļi tika rakstīti laika posmā no 1925. gada līdz 1931. gadam un liela daļa no tiem bija iekļauti A. Čaka pirmajos, mazajos dzejas krājumiņos. Grāmatā “Mana paradīze” kā izdošanas gads minēts 1932., bet patiesībā grāmata izdota 1931. gada Ziemassvētkos.

Poēmas “Umurkumurs” ilustrācijas veidojis mākslinieks Niklāvs Strunke. Trīsdesmit izdotajiem grāmatas eksemplāriem bija N. Strunkes pašrocīgi kolorēti zīmējumi. N. Strunki un A. Čaku vienoja Rīgas tēma – pilsēta un kolorītie tipāži.

Foto: PUBLICITĀTES ATTĒLS

Dailes teātra repertuāra vajadzībām pēc režisora Eduarda Smiļģa aicinājuma A. Čaks un E. Ādamsons kopā tulkoja Bertolta Brehta lugu “Trīsgrašu opera”. Apmierināts ar abu dzejnieku padarīto darbu, E. Smiļģis lūdza abiem uzrakstīt lugu bērniem. Tā tapa pasūtījuma darbs “Nagla, Tomāts un Plūmīte”, kas 1932. gada 20. novembrī piedzīvoja pirmizrādi Dailes teātrī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm