tv3.lv

Foto: nepieradināti un spilgti atklāts Jaunās mūzikas festivāls "Arēna"

Ar “Koncertceļojumu ar trolejbusu” pagājušās nedēļas nogalē Rīgā tika atklāts laikmetīgās mūzikas festivāls “Arēna”. “Pie tā stūres” bija komponists Andris Dzenīts, kurš klausītājus aizveda uz trim koncertiem.

2019. gada 22. oktobrī 10:30

Pirmais no koncertiem bija Elizabetes Balčus (flauta, balss, elektronika) performance “Aizliegtais auglis” klubā “The Mill”, kurai sekoja improvizācijas un meditācijas stunda “Sapņu skaņu darbnīca” ar neparasto skaņu ekspertu Jēkabu Nīmani, komponisti Marinu Gribinčiku un skaņu arhitektu Maksimu Šenteļevu Žaņa Lipkes muzejā un mūsdienu džeza trio “Auziņš, Čudars & Arutyunyan” pirmatskaņotais Krista Auznieka jaundarbs “Sirds katedrāle” elektriskajai ģitārai, saksofonam un perkusijām Rīgas Reformātu baznīcā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jaunās mūzikas festivāla “Arēna” turpinājumā trešdien, 23. oktobrī, plkst. 19.00 Kalnciema kvartālā gaidāms koncerts “Dzeja un džezs. Klausies. Слушай. Listen.”. Tajā Aleksandras Lines dzeju improvizētas džeza mūzikas pavadījumā izpildīs džeza mūziķi ar starptautisku pieredzi: Artis Orubs (sitaminstrumenti, perkusijas) Toms Mikāls (taustiņinstrumenti, efekti) un Dominiks Višņauskis (Dominykas Vyšniauskas, pūšaminstrumenti, Lietuva).

Projekta “Klausies. Слушай. Listen” nosaukums ir tiešs un vienkāršs aicinājums ieklausīties gan mūzikā, gan runātajā vārdā – dzejā, ko oriģināli trijās valodās (latviešu, krievu un angļu) sacerējusi Aleksandra Line. Projekta unikalitāte slēpjas faktā, ka katrā uzstāšanās reizē rezultāts ir cits, nav divu vienādu koncertu, un programmu var klausīties atkal un atkal.

https://www.youtube.com/watch?v=mBP123ak7vw&feature=youtu.be

“Klausies. Слушай. Listen.” programmas pirmatskaņojums notika 2016. gadā. Kopš tā laika jau vairāk nekā trīs gadu garumā projekta mūzika ir vairākkārt skanējusi džeza festivālos un klubos Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un citur. 2018. gadā grupai iznāca debijas albums “17”, kas tika nominēts Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvai “Zelta Mikrofons 2019” kategorijā “Labākais džeza, blūza vai soul mūzikas albums”.

2018. gadā albuma kompozīcijas un intervijas ar tā mūziķiem izskanēja Vācijas “Baltische Stunde” un Beļģijas “Radio Centraal” ēterā, savukārt viena no albuma kompozīcijām, Jazz Musician, tika iekļauta izlasē “Jazz in Latvia 2018”, kas tika prezentēta plašai auditorijai lielākajā Eiropas džezam veltītajā notikumā — “Jazzahead!” gadatirgū Brēmenē.

Kompozīcijai atsauksmi ir uzrakstījis Krievijas žurnālists un kritiķis, grāmatu autors un JAZZ.RU galvenais redaktors Kirils Moškovs: “Melodeklamācija — vai, drīzāk, vienkārši deklamācija — pie atturīgas saksofona un bungu saspēles, kas imitē frīdžezu. Imitē — jo tie tik ideāli iekļaujas pauzēs starp vārdiem un rindām vecmodīgi sillabiskajam dzejolim angļu valodā, ka var iedomāties: tā nevar būt brīva improvizācija — pat ja saksofonistam Tomam Rudzinskim nestāv priekšā nošu partitūra, viņam priekšā pavisam noteikti stāv Aleksandras Lines rakstītā dzejoļa teksts, un viņš precīzi sasaista sevis spēlēto ar tajā brīdī skanošo vārdu. Tas ļoti atšķir projektu no tā, kā dzeja tika izmantota 1960.to gadu agrīnajā frīdžezā: laikā, kad jauns Lerojs Džounss (vēl pirms pieņēmis Amiri Baraka vārdu) vienkārši lasīja savu “Melno dada-nihilismu” pa virsu Ņujorkas Art-kvarteta niknajam frīdžezam. Te muzikāls audums ir sajusts kā brīvais džezs, bet tāds “cerebrāls”: disciplinēts, pārdomāts, atturīgs” .

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Arēna” ir laikmetīgās mūzikas festivāls, kas kopš 2002. gada ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no daudzām pasaules valstīm. Festivāla moto “Saklausi nākotni!” ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu.

“Arēna” neapšaubāmi ir viens no novatoriskākajiem kultūras notikumiem Latvijā un bez tā nav iedomājama mūsdienu mūzikas kultūras sistemātiska un loģiska attīstība Latvijā.

Koncerta biļetes “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un bilesuparadize.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm