tv3.lv

Šodien sākas Marka Rotko 111. dzimšanas dienas svinības

No pirmdienas, 15. septembra, ar izstādes ”Digitālais un drukātais fenomens” atklāšanu ES mājā sākas plaša notikumu programma, kurā ar kino, mūziku un mākslu tiks svinēta Daugavpilī dzimušā mākslinieka Marka Rotko 111. dzimšanas diena.

2014. gada 15. septembrī 8:00

Programmas kulminācija gaidāma no 23. līdz 25. septembrim, kad Rīgā un Daugavpilī norisināsies augsta līmeņa starptautisko konference un no Rīgas uz Daugavpili dosies īpašs Rotko vilciens. Šis ir viens no Eiropas kultūras galvaspilsētas projektiem, kas plašāk iepazīstina ar Latvijā dzimušām pasaules zvaigznēm, stāsta nodibinājuma Rīga 2014 Mārtiņš Drēģeris.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

18. septembrī plkst.16.00 un 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Imanta Ziedoņa zālē bezmaksas notiks kinolektorijs par Marku Rotko un viņa radošo mantojumu. Savukārt bibliotēkas mākslas lasītavā no 18. līdz 27. septembrim pirmo reizi Latvijā vienkopus būs skatāms tik liels grāmatu skaits par Rotko.

23. septembra vakarā Latvijas Nacionālās bibliotēkas Imanta Ziedoņa zālē notiks angļu komponista Džeimsa Klārka (James Clarke) mūzikas koncerts, kurā diriģenta Mārtiņa Ozoliņa īpaši šim projektam izveidots Latvijas labāko mūziķu kamersastāvs atskaņos divus komponista opusus – ”Untitled No.1” un jaundarbu ”2014-N”, kas rakstīts īpaši šim notikumam.

23. un 25. septembrī Rīgā un Daugavpilī notiks starptautiska konference ”Abstraktais ekspresionisms: emociju valoda”, kurā piedalīsies pasaulē pazīstami mākslas zinātnieki un Rotko iedvesmoti mākslinieki no Parīzes, Ņujorkas, Londonas, Madrides, Sanpaulu un Maskavas. Viņu vidū būs vadošais Marka Rotko pētnieks, britu mākslas vēsturnieks Dr. Deivids Anfams (Dr. David Anfam), 360 grādu abstrakto gleznu meistars un krāsu uztveres psiholoģijas pētnieks Senfords Vurmfelds no Ņujorkas (Sanford Wurmfeld), krievu mākslas kurators un kritiķis Viktors Miziano (Victor Misiano), arhitektūras profesors no Ārhusas Valters Unterainers (Walter Unterrainer), franču akadēmiķe Annija Koena Solala (Annie CohenSolal), kura prezentēs grāmatas par Marku Rotko izdevumu latviešu valodā, kā arī abi mākslinieka bērni Kristofers Rotko (Christopher Rothko) un Keita Rotko Praizela (Kate Rothko Prizel).

24. septembrī no Rīgas uz Daugavpili dosies Rotko vilciens ”Klusuma laboratorija”, kurā būs iespēja piedzīvot multimediālu Rotko drāmu, sajūtot klusumu, sataustot skaņu, notverot mirkli. Tās pašas dienas vakarā Daugavpilī notiks multimediju performances ”Rotko iedvesmo” ar laikmetīgās mākslas, mūzikas un multimediju simbiozi, kas kulminēs pusnaktī.

25. septembrī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā tupināsies konference ”Abstraktais ekspresionisms: emociju valoda”. Tiks atklātas arī jaunās rudens sezonas izstādes. Skatītājiem tiks piedāvāts unikāls projekts – izstāde ”Latvijas laikmetīgā glezniecība”, vienkopus parādot atšķirīgo un kopīgo šābrīža Latvijas glezniecībā septiņu Latvijas gleznotāju – Sigitas Daugules, Jāņa Dukāta, Andra Eglīša, Daigas Krūzes, Viktorijas Valujevas, Andra Vītoliņa un Otto Zitmaņa – skatījumā. Līdzās būs apskatāmi Īrijas gleznotājas Kristīnas Hakslijas (Kristina Huxly) darbi, kā arī tiks atklāta Lielbritānijas mākslinieka Pītera Grifina (Peter Griffin) darbu izstāde un starptautiskās rezidences ”Mark Rothko 2014” skate.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šis ir viens no Rīga 2014 notikumu programmas tematiskās līnijas ”Okeāna alkas” projektiem ar nosaukumu ”No Rīgas uz Daugavpili Rotko vilcienā”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm