tv3.lv

Šis gads pasludināts par Jāņa Streiča kinogadu

Izcilais latviešu kinorežisors, scenārists, aktieris, rakstnieks un gleznotājs Jānis Streičs šogad svin 80 gadu jubileju, un tas ir iemesls, lai Rīgas Kino muzejs un Nacionālais Kino centrs (NKC) 2016. gadu pasludinātu par Jāņa Streiča kinogadu. Tā programmā iecerēti daudzi un dažādi notikumi jubilāra godināšanai, viņa radošā darba izpētei un iedzīvināšanai mūsdienu kultūras kontekstā, un pirmais gaidāms jau trešdien, 13. aprīlī, – Jāņa Streiča meistarklases kinoteātrī Splendid Palace, informē Jāņa Streiča kinogada kuratore Agnese Zeltiņa.

2016. gada 12. aprīlī 13:50

Jāņa Streiča kinogada ietvaros šomēnes kinoteātrī Splendid Palace notiks režisora Jāņa Streiča vadītas meistarklases. Trīs vakaros – 13., 20., 27. aprīlī – režisors stāstīs par savām filmām, tiks demonstrēti filmu fragmenti ar režisora komentāriem, ļaujot arī auditorijai iesaistīties ar jautājumiem. Publikas ārkārtīgās intereses dēļ pirmā meistarklase 13. aprīlī jau pārcelta no iepriekš plānotās Mazās zāles uz Lielo zāli, un skatītāji tiek lūgti uz seansu ierasties laikus, lai katrs varētu atrast sev vietu zālē. Līdz ar meistarklases sākumu Lielās zāles durvis tiks slēgtas, lai kavētāji netraucētu meistara sarunu ar auditoriju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pirmās meistarklases tēma ir Streičs un aktieri, piedalīties sarunā solījuši arī vairāki Jāņa Streiča filmu tēlotāji, piemēram, Jānis Paukštello.

Meistarklašu moderatore būs kinokritiķe Daira Āboliņa, kura saka: “Kamēr mums vēl nav Jāņa Streiča vārdā nosauktās kino augstskolas, varam baudīt mūsu kino vecmeistara profesijas smalkumus “dzīvajā” un ieiet viņa radošajos labirintos kopā. Jāņa Streiča meistarklases tik plašai auditorijai ir nebijis notikums Latvijā.

Foto

Nez vai eksistē tāds jēdziens kā “Streiča aktieris”, taču režisors spēj atklāt personības spēku un starojumu, ne tikai dodot pirmo vai otro elpu jau atzītiem profesionāļiem, bet arī atklāt kino gēnu jaunos talantos – vienalga, vai tas ir bērns, vai arī gadu gadiem kinostudijas gaiteņos satikts kolēģis. Vai Streičam ir sava metode? Vai viņš paļaujas uz intuīciju?

Kā uz ekrāna izpaužas viņa gleznotāja talants, iekārtojot mazā Boņuka mājas pagalmu vai Džūlijas Lambertas ekspresīvo teātra pasauli? Jānis Streičs ļoti lielu nozīmi filmās piešķir tēla biogrāfijai šī vārda visdetalizētākajā nozīmē, sākot ar tukšu šķīstošās kafijas bundžiņu un beidzot ar strīdā paplūdušu skropstu tušu.

Un vēl režisors, kuram piemīt spilgts autorrokraksts, ne tikai “pa jaunam”, bet bieži vien līdz nepazīšanai “citādi” izlasa literatūru un pārvērš to Streiča neatkārtojamajās filmās, kuras kļūst par hitiem ne tikai laikabiedriem, bet arī viņu bērniem un bērnu bērniem. Režisors Jānis Streičs, kura filmas tautā folklorizējušās, pirmo reizi publiski dalīsies savos profesionālajos noslēpumos.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Meistarklases paredzētas visiem interesentiem, taču īpaši aicināti studenti. Ieeja bez maksas. Interesenti aicināti pieteikties, rakstot uz adresi [email protected] Vairāk informācijas: kinomuzejs.lv, splendidpalace.lv, norises vieta – kinoteātris Splendid Palace, Rīga, Elizabetes iela 61.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm