Skandāls koru aprindās: Nacionālais kultūras centrs puses tuvākajā laikā aicinās pie sarunu galda

Skandāls koru aprindās, piedaloties dziesmu svētku skatē, viens no koriem ir izteicis aizdomas, ka žūrija, baidoties no konkurences, apzināti liegusi viņiem iespēju piedalīties “Koru karos”, kas ir vienas no nozīmīgākajām sacensībām Dziesmu svētku laikā. Žūrija pārmetumus noliedz, vēsta TV3 Ziņas.

Koru kari notiek katros dziesmu svētkos un tajos piedalās kolektīvi, kas pirmssvētku skatēs ieguva labākos rezultātus. Vienā no šādām skatēm nedēļas nogalē piedalījās un augstāko pakāpi saņēma arī “Rīgas projektu koris”, kuru vada Latvijā mītošais amerikāņu diriģents Kristofers Volšs Sinka. Taču pēc skates kolektīva vadītājam paziņots, ka viņus vērtēs ārpus konkursa – tātad ceļš uz koru kariem ir slēgts.

Maija Gredzena
“Rīgas projektu koris” producente

“Tālāk uz koru kariem mūs nevirza, jo mēs neatbilstam kaut kādām prasībām. ja godīgi, argumentācija līdz galam nebija saprotama, tas viss balstījās pieņēmumos kaut kādos un izskatot gan skašu nolikumu, gan koru karu nolikumu mēs neredzam nevienu argumentāciju kāpēc mēs nevarētu atbilst šim nolikumam.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Žūrijas priekšsēdētājs pārmetumus noraida, sakot – Nacionālais kultūras centrs žūriju esot informējis, ka koris pretendē tikai uz dalību svētkos, bet ne konkursā.

Romāns Vanags
žūrijas pārstāvis, diriģents

“Informācija, kas bija žūrijai ir ļoti vienkārša – ka kora diriģents ir vērsies stipri novēloti pie organizatoriem ar lūgumu iesaistīties dziesmu svētku procesā un ka viņi ne uz ko citu nepretendē, kā tikai būt svētku dalībnieki. Tā kā diriģenta kungam vajadzētu atcerēties, ko viņš pats ir teicis un, ja viņš kaut ko nav novadījis līdz saviem koristiem un viņi nezināja uz kādiem noteikumiem viņi ir piesaistīti šeit, tad diriģenta kungam ir sava atbildība jānes.”

Nacionālajā kultūras centrā atzīst, ka emocijas abās pusēs ir ļoti sakāpinātas, taču tīri juridiski koris esot izpildījis visas nolikuma prasības. Domstarpību pamatā, visticamāk, esot atšķirīgie viedokļi par kopējo dziesmu svētku tradīcijas garu.

Proti, dziesmu svētkos parasti piedalās tie kori, kuri ik nedēļu sanāk uz mēģinājumiem, piedalās starpsvētku pasākumos. Rīgas projektu kora darbības princips ir cits – tajā apvienojušies cilvēki, kuri ikdienas pienākumu dēļ ik nedēļu mēģinājumos piedalīties nevar. Viņi sanāk periodiski, piemēram, intensīvi mēģina sešas nedēļas, kam seko koncerti un atkal pauze.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Signe Pujāte
Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore

“Šis koris ar savu darbības veidu un mērķiem nav gluži tas pats, kas dziesmu un deju svētku tradīcijā esošs koris. Tāpēc šīs domstarpības ir radušās un mums kā LNKC, kas atbild par svētku tradīciju ilgtermiņā, mums šī situācija būs jārisina, nosēdinot pie viena galda domstarpībās iesaistītās puses.”

Turklāt šajā kolektīvā apvienojušies daudzi bijušie koristi, tādēļ nereti viņiem pārmet pārlieku lielu profesionalitāti un to, ka dalība dziesmu svētkos nav viņu darbības primārais iemesls.

“Es varētu ļoti lielisku vīru kori no saviem bijušajiem dziedātājiem noorganizēt, bet tad man jāsaka, ka diemžēl pārējie visi vīru kori droši vien justos apbēdināti par to, ka pēkšņi sanāk kopā jauniešu grupa ar spēcīgām balsīm 60-70 puiši un vinnē dziesmu svētku koru karus,” teica Vanags.

Maija Gredzena
“Rīgas projektu koris” producente

“Tad ir jautājums par to, kas tad ir tas dziesmu svētku augstākais mērķis – iekļaujoši svētki pilnīgi visiem vai tomēr “ekskludēt” kaut kādas sabiedrības dēļ, kuras personīgā laika, ģimenes stāvokļa dēļ nevar ņemt dalību šajos svētkos?”

Aicināt abas puses pie sarunu galda Nacionālais kultūras centrs sola jau tuvākajā laikā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm