Stūra mājā tiks atklāta izstāde "Rožu iela"

Stūra mājā 5. decembrī pulksten 18.00 tiks atklāta politiski represētajām sievietēm veltīta izstāde “Rožu iela”. Sieviešu ieguldījums pretošanās padomju režīmam ir nozīmīgs, tomēr mazāk pētīts un zināms. Izstāde stāstīs par sievietēm, kuras pašaizliedzīgi veltīja savu dzīvi pretošanās kustībai Latvijā un par to izcieta sodu.  Izstādes kuratore ir vēsturniece Viktorija Pivena, bēgle no Ukrainas, kura šobrīd strādā Latvijas Okupācijas muzejā.

2022. gada 4. decembrī 9:00

Padomju okupācijas laikā Stūra mājā ieslodzītās sievietes tika turētas atsevišķā izolatora gaitenī, ko vietējā žargonā sauca par “Rožu ielu”. Latvijas Okupācijas muzeja rīkotā izstāde “Rožu iela” ir stāsts par  padomju režīma salauztajiem sieviešu likteņiem, dzīvēm un cerībām, kas nekad nav pametušas to sirdis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izstādē izmantoti Latvijas Okupācijas muzeja krājuma materiāli – oriģinālie dokumenti, fotogrāfijas, personīgās mantas. Stūra mājas apmeklētāji autentiskajā vidē varēs iepazīt dažādos sieviešu likteņu stāstus, kas veidojušies, ejot cauri šausminošajām cietuma kamerām, GULAGa sistēmas nometnēm un nometinājuma vietām. GULAG — (krievu val. Главное управление исправительно-трудовых лагерей и колоний — Labošanas-darba nometņu un koloniju galvenā pārvalde) bija NKVD apakšnodaļa, kura 1930.–1960. gadā pārvaldīja koncentrācijas un “labošanas darba” nometnes PSRS teritorijā.

Apmeklētāji varēs arī apskatīt ieslodzītajām sievietēm piederējušos priekšmetus, noklausīties izteiktās apsūdzības un spriedumus un iepazīties ar oriģinālajiem 1941. gada dokumentiem, kurus saglabāja un muzejam deviņdesmitajos gados nodeva jaunatnes pretošanās organizācijas “Nacionālā sardze” dalībnieki.

Izstāde “Rožu iela” Stūra mājā Rīgā, Brīvības ielā 61, plašākai publikai būs pieejama no 6.decembra katru dienu no 10.30 līdz 17.30 par ziedojumu.

Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Par Stūra māju: 

  • 1912. gada uzcelto īres namu projektējis arhitekts Aleksandrs Vanags.
  • 1919. gadā ēkā atradās Latvijas Revolucionārā kara komiteja.
  • 1940.–1941. gadā un no 1946. gada 28. janvāra ēkā atradās Iekšlietu Tautas komisariāts un Latvijas PSR Valsts Drošības komiteja.
  • Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas līdz 2008. gadam ēkā darbojās Valsts policija.
  • Kopš 2014. gada daļu ēkas savai ekspozīcijai nomā Latvijas Okupācijas muzejs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm