"Viens likums, lai mīlestība ilgtu mūžīgi." Bijušais mūks grāmatas prezentācijā Londonā pulcē tūkstošus

Londonietis Džejs Šetijs reiz pameta ierasto dzīvi un draugus, lai trīs gadus Indijā un Eiropā dzīvotu kā mūks, tomēr izvēlējās kalpot cilvēcei citā veidā. Šobrīd – Šetijs ir viens no zināmākajiem raidierakstu veidotājiem, kas ap sevi un savu filozofiju pulcē miljoniem cilvēku visā pasaulē. Uz Šetija jaunās grāmatas “8 mīlestības likumi” (8 Rules of Love) prezentāciju un tikšanos ar autoru Londonā devās TV3 žurnāliste un “900 sekundes” reportiere Kristīne Spure.

Iztēlojoties, kāda varētu izskatīties tipiska grāmatas prezentācija, ierasts, ka lielākoties prātā nāk ainas ar autoru grāmatnīcā vai bibliotēkā, pāris galdiem, kur uzstutēti nule kā izdotās grāmatas eksemplāri, un nelielu pulciņu atbalstītāju, kas ieskauj autoru, cerot uz autogrāfu. Džeja Šetija jaunās grāmatas “8 mīlestības likumi” prezentācija ir pilnīgs pretstats (ja neskaita fanu cerības uz parakstu). Šetija grāmatas prezentācija ir pasaules mēroga tūre ar pasākumiem Londonā, Ņujorkā, Parīzē, Singapūrā, Sidnejā un citviet, kurai ir sava mājaslapa un tēmturis ar divējādu nozīmi – “Love Rules”, kas var akcentēt gan “mīlestības likumus”, gan to, ka “mīlestība valda pār visu”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pasaules līmeņa šovs, ne grāmatas prezentācija

Ir pulksten četri pēcpusdienā, un pie ieejas vēsturiskajā “The London Palladium” teātrī Londonas sirdī pulcējusies rinda atbalstītāju. Šī ir pirmā tūre, kurā jebkad devies Džejs Šetijs, un šie cilvēki visi kā viens gaida uz ekskluzīvu iespēju vēl pirms oficiālā pasākuma tikties ar pašu autoru intīmākā gaisotnē un pat ar viņu kopā meditēt. Viņu starpā arī šī žurnāliste no Latvijas.

Džejs Šetijs ir grāmatu autors, uzņēmumu konsultants, koučs un nu jau bijušais mūks, kas šobrīd drīzāk izskatās pēc modīga hipstera nekā austrumu garīdznieka. Pēc augstskolas absolvēšanās divdesmit divus gadus vecais uzvedības zinātņu students izvēlējās doties uz Indiju un Eiropu, kur apgūtās zināšanas veiksmīgi iestrādājis savā filozofijā un grāmatās. Džejs ir arī populārs raidierakstu veidotājs, kas intervējis sabiedrības dāmu un uzņēmēju Kimu Kardašjanu, leģendāro basketbolistu Kobi Braiantu, aktierus Metjū Makonahiju, Drū Berimoru, F1 autosportistu Lūisu Hamiltonu un daudzus citus. “Instagram” un “YouTube” vien Šetijam ir vairāk nekā 15 miljoni sekotāju. 2018. gadā vienu no Džeja video noskatījās 360 miljonus reižu, un tas kļuva par tā gada skatītāko “Facebook” video.

FOTO: TV3.LV/Kristīne Spure

Džeja grāmatas prezentācija noris divās daļās. Pirms 90 minūšu garā oficiālā pasākuma saujiņai atnācēju paredzēta tikšanās (meet-and-greet), kur Džeju iespējams iepazīt nepiespiestā atmosfērā. Organizatori katram uzdāvina dāvanu somiņu ar dažādiem labumiem, tostarp Džeja parakstītu jaunās grāmatas eksmeplāru cietajos vākos. Katram jāuzraksta viens jautājums, ko uzdot Džejam. Uzrakstu savu un parakstos kā Kristīne no Rīgas.

Dodamies dziļāk teātra telpās, līdz attopamies skaistā uzgaidāmā zālē. Pēkšņi mums pievienojas smaidīgs Džejs. “Sveiki, visi!” viņš mūs angļu valodā sveicina savā draudzīgajā tembrā, un atnākušie sajūsmā noelšas. Tikšanās ar Džeju sākas ar fotografēšanos. Viņš mani sirsnīgi apskauj, it kā mēs būtu seni draugi, un uzreiz pamana savas jaunās grāmatas eksemplāru manās rokās. “Kas tā par valodu?” viņš man vaicā, un, kad atbildu, ka tā ir viņa grāmata latviešu valodā, viņš pamana arī dzeltenās līmlapiņas, ar ko esmu atzīmējusi mīļākās vietas. “Izskatās, ka tu esi ļoti liela lasītāja,” un pat šajā īsajā interakcijā Džejs ir patiesi cilvēcīgs un draudzīgs. Tālāk seko jautājumu un atbilžu sesija un meditācija. Sasēžamies pie skatuves teātra plašajā zālē, un uz tās uznāk Džejs, nosēžoties mums priekšā rokas stiepiena attālumā.

FOTO: TV3.LV/Kristīne Spure

No apmeklētāju iepriekš sarakstītajiem jautājumiem Džeja asistente izvēlas čupiņu, un tie, kas atpazīst savu, tiek aicināti jautājumu nolasīt skaļi. Kāda francūziete kautrējas lasīt akcenta dēļ, taču Džejs un apkārtējie viņu iedrošina. “Kas būtu viena lieta, ko praktizēt, lai mīlestība ilgtu mūžīgi?” viņa vaicā, un pirms atbildes sniegšanas Džejs viņu kārtīgi uzslavē, sakot, ka viņa izklausās fantastiski. Tad, lai apdomātu atbildi, Džejs ieslīgst teju minūti ilgā klusuma pauzē, un kopā ar viņu pacietīgi gaida arī sanākušie. “Man ļoti patīk kāda līdzība ar ziedu,” viņš atsāk. “Ja tev zieds patīk, tu to noplūc. Ja ziedu mīli, tu to laistīsi un kopsi regulāri. Vissvarīgākā prasme attiecībās, lai mīlestība ilgtu mūžīgi, ir apzināties, ka nekas neilgs mūžīgi, ja vien par to nerūpēsies katru dienu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jautājumu, ko uzrakstījusi Kristīne no Rīgas, asistente neizvēlas, taču ļoti uzrunā atbilde uz jautājumu par viltvārža sindromu. “Kā viltvārdis esmu juties neskaitāmas reizes – katru reizi, kad uzsāku ko jaunu,” viņš stāsta. “Atslēga ir turpināt darīt un krāt pieredzi, un ar laiku jutīsieties ērti, brīvi un nepiespiesti. Tad sāksiet no jauna citā jomā, un atkal pārņems sajūta, ka esi viltvārdis. Ir pilnīgi normāli ikvienā jaunā procesā tā justies, jo, sākot kaut ko no jauna, mums vienkārši vēl jāiegūst pieredze.” Tikšanās ar Džeju noslēdzas ar viņa vadītu meditāciju. Džeja balss ir mierīga, tai piemīt teju hipnotizējošas spējas, bet ko gan citu var gaidīt no izbijuša mūka.

Sirds izkratīšana tūkstošiem cilvēku priekšā

Tad pienāk laiks oficiālajai pasākuma daļai. Teātra zāle pamazām piepildās, līdz vairāk nekā divi tūkstoši cilvēku nepacietīgi gaida, kamēr daži dejo un dzied fona mūzikas pavadībā. Nodziest gaisma, uz skatuves atgriežas Džejs, un pūlis skaļi viņam uzgavilē.

Šoreiz Džejs ir pilnībā pārvērties. Viņš nomainījis ne tikai sūnzaļo apģērbu, kādā redzējām viņu iepriekš, bet arī mierīgo, kluso balss toni uz skanīgu un pārliecinātu. Uz skatuves stāv šovmenis, nevis mūks, un viņš bez problēmām notur mūsu uzmanību pusotras stundas garumā.

FOTO: TV3.LV/Kristīne Spure

Džeja pasākums nav vienkārši prezentācija, kurā autors sēž nelielas skatuves vidū, šķirsta grāmatu un lasa mīļākos citātus ar brillēm uz deguna un dzērienu rokās. Tas ir šovs, kas drīzāk līdzinās pasaulslavena komiķa stāvizrādei ar jokiem un aktivitātēm. Džejs atklāj pasākumu ar deklamāciju par mīlestību, kas drīzāk izklausās kā reps, kuram fonā uz liela ekrāna redzamas filmu un seriālu ainas par mīlestību. Viscaur prezentācijai Džejs iesaista skatītājus, ik pa laikam ar mikrofonu dodas starp tiem un aicina pievienoties uz skatuves. Viņš izspēlē spēles un uzmundrina skatītājus dalīties savos stāstos.

FOTO: TV3.LV/Kristīne Spure

Sākotnēji aizdomīgais latvietis manī sliecas domāt, ka šīs situācijas ir iestudētas un cilvēki – iepriekš sarunāti. Taču tad Džejs uz skatuves aicina arī Eiju Ūsu (Eia Uus), igauņu rakstnieci un žurnālisti, ar ko kopā apmeklējam pasākumu. Viņa stāsta par šķiršanos no attiecībām, kurās pavadījusi 13 gadus. Eija nav vienīgā, kas uzdrīkstas izkratīt savu sirdi Džeja un vairāku tūkstošu cilvēku priekšā. Uz skatuves nonāk arī kāds muskuļots puisis no Vācijas. Viņš stāsta, ka atsvešinājies no mammas, taču labprāt pateiktu, cik ļoti viņu mīl. “Kādēļ gan nepiezvanīt viņai pašai un to nepateikt?” Džejs iedrošina, un jau pēc mirkļa jaunietis zvana mammai turpat no skatuves. Viņa nepaceļ, un viņš vācu valodā atstāj ierunātu balss ziņu un atzīstas, ka to gribējis izdarīt jau ilgi, taču bez Džeja atbalsta nebūtu saņēmis drosmi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

FOTO: TV3.LV/Kristīne Spure

Pasākuma izskaņā skeptiskā žurnāliste no Latvijas apskauj vakara gaitā satiktos blakus sēdētājus un iziet no zāles piepildīta ar dzīvesprieku. Pasākuma apmeklētāji turpina pulcēties ārpus teātra uz ielas, daloties iespaidos. Iepazīstos ar poļu izcelsmes skaistumsalona īpašnieci un mūzikas producentu no Lielbritānijas: abi ir sajūsmā par tikko pieredzēto. Redzu jaunus cilvēkus un cilvēkus gados, kas mudina domāt – kādēļ viņiem rūp tieši Džejs?

Kur slēpjas Šetija fenomens?

Džejs Šetijs nav vienīgais tā sauktais “dzīvesstila guru”. Interneta laikmetā tādu nudien ir daudz, tostarp paša Šetija sieva – Radi Devlukija-Šeti (Radhi Devlukia-Shetty), kas arī apmeklēja vīra grāmatas prezentāciju un radīja tik pat lielu rindu pēc autogrāfa kā Džejs.

Guru piesātinājums 21. gadsimtā rosina pret jebkuru no tiem raudzīties ar skepsi. Tad kas ir tas, kas piesaista Džejā? Precēts pāris no Francijas pasākumā atzinās, ka apprecējušies tieši Džeja dēļ, jo satikušies viņa veidotajā koučinga un zināšanu platformā “Genius”. Sieviete no Beļģijas man atklāja, ka būtu braukusi uz jebkuru vietu pasaulē, lai satiktu Džeju, – Londona vienkārši bijusi vistuvākā.

FOTO: TV3.LV/Kristīne Spure

Protams, ka piebilde “cilvēks, kas reiz bijis mūks” liek viņa vēstījumam ticēt ar papildus jaudu. Taču Džejā viegli redzēt ne tikai bijušo mūku – viņš atstāj patiesa un laba cilvēka iespaidu. Džejs ir enerģisks uzņēmējs ar vērienu, spēcīgu personības zīmolu un prasmi cilvēkus iedvesmot un noticēt labajam. Turklāt viņš spējis saglabāt pazemību un laipnību, neraugoties uz savu popularitāti, kas mūsdienu pasaulē un arī Latvijā diemžēl nav pašsaprotami.

Latvijā iepriekš iznākusi un par dižpārdokli kļuvusi Šetija pirmā grāmata “Domā kā mūks” (Think Like a Monk), kas izdota izdevniecības “Helios” paspārnē. Džeja Šetija jaunā grāmata “8 mīlestības likumi” latviešu valodā gaidāma 2023. gada vasarā, un to tulko valodniece, valodas konsultante Aiga Veckalne.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm