tv3.lv

Idejas brīvdienām: kukaiņu nakts, kulinārais festivāls, Rāznas ezers vai dārza svētki

Šajā nedēļas nogalē varat doties naktī meklēt kukaiņus Slīterē. Ja esat gardēži, Zaubes savvaļas kulinārais festivāls būs īstais pasākums. Savukārt Rāznas Nacionālajā parkā varēsit iepazīt dabas un kultūras vērtības vai izbaudīt skaistus dārza svētkus Jaunmoku pilī.

8. jūlijā 10:06

“Slīteres Kukaiņu naktīs” meklēs gada kukaini – skujkoku dižkoksngrauzi

Slīteres Nacionālā parka dabas centrs projekta “LIFE FOR SPECIES” ietvaros sadarbībā ar Latvijas Entomoloģijas biedrību 8. un 9. jūlijā interesentus ielūdz uz “Slīteres Kukaiņu naktīm”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: MĀRTIŅŠ KALNIŅŠ/LETA

Piektdien, 8. jūlijā, pulksten 21.30 ikviens aicināts kopā ar pārvaldes vecāko ekspertu, entomologu Kristapu Vilku doties savdabīgā piecus kilometrus garā nakts pārgājienā “Skujkoku dižkoksngrauzi meklējot”, kas veltīts šīgada kukainim. Pārgājienā interesenti ne vien uzzinās vairāk par šīs retās vaboles dzīvesveidu, bet arī mācīsies dabā atpazīt tās dzīvotni un kopumā labāk izprast dabas daudzveidību mežā. Obligāta pieteikšanās pa tālruni 28611079, sūtot īsziņu ar dalībnieku vārdiem un uzvārdiem. Uz pārgājienu pulcējas Kolkasraga priežu dabas takas stāvlaukumā. Lai labāk orientētos tumsā, pārgājienā nepieciešams lukturis.

Slīteres kukaiņu naktis turpināsies sestdien, 9. jūlijā, ar tradicionālo kukaiņu gaismošanu pie Šlīteres bākas pulksten 22.00. Pasākuma pirmajā daļā interesentiem, īpaši ģimenēm ar bērniem, būs iespēja darboties radošajās darbnīcās un piedalīties kukaiņu izziņas aktivitātēs.

Romantisko vakara gaisotni, gaidot naktskukaiņu salidojumu, ar dziesmām papildinās dziedātāja Baiba Bite.

Pasākuma izzinošajā daļā gaidāmas arī entomologu Kristapa Vilka un Uģa Piterāna lekcijas par naktskukaiņiem un Slīteres Nacionālā parka kukaiņu daudzveidību. Vakara gaitā Šlīteres Ozola namiņā darbosies arī improvizēta kukaiņu laboratorija, tur kukaiņus varēs iepazīt pavisam tuvu – caur mikroskopa “acīm”.

Vakara noslēgumā, iestājoties tumsai, pie Šlīteres bākas un Šlīteres dabas takā īpaši spilgtu spuldžu gaismā sāksies skaistākais vasaras priekšnesums – kukaiņu gaismas šovs, galvenajās lomās iejūtoties tauriņiem, vabolēm, sienāžiem un citiem kukaiņiem.

Pasākuma dalībnieki varēs uzkāpt arī Šlīteres bākā, kas parastā dienā šajā laikā apmeklētājiem jau slēgta, un no tās augstumiem noraudzīties uz nacionālo parku nakts noskaņās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ņemt lukturi, lai labāk redzētu ceļu naksnīgajā Šlīteres dabas takā, segu, uz kuras apsēsties, klausoties vakara mūziku un entomologu stāstījumus, kā arī labu garastāvokli kukaiņu daudzveidības izzināšanai!

Zaubes savvaļas kulinārais festivāls

Šā gada 9. jūlijā pulksten 12.00 Zaubes Augšezera un Lejasezera krasti, un Muižas parks visas dienas garumā pārtaps garšu ceļojumā, kurā visdažādākajos veidos varēs izgaršot uz izzināt savvaļu un savvaļas garšas.

Foto: NORMUNDS KAŽOKS

Festivālā plašu ēdienu klāstu piedāvās nogaršot mednieku un makšķernieku kolektīvs “Zaube”. Festivālā būs arī Zaubes mājās cepta maize ar savvaļas meža ogu smēriņiem, veģetārie un vegānie ēdieni. Plašā klāstā būs nogaršojami un iegādājami mājražotāju gatavoti alkoholiski un atspirdzinoši dzērieni. Ar ukraiņu nacionālajiem ēdieniem, kam savvaļas piesitiens, piedalīsies Latvijā patvērumu radušas ukrainietes.

Savvaļas gatavošanas meistarklases vadīs Ingmārs Ladigs, “Re-chef” šefpavārs, Baiba Stepiņa, “Kārļu muižas” saimniece, Vaira Kārkliņa, dabas studijas “Skara” vadītāja. Uztura speciāliste Lizete Puga vadīs meistarklasi bērniem.

Kā mežā uzbūvēt virtuvi un pagatavot maltīti demonstrēs Andžejs Reiters. Kā izdzīvot dabā mācīs Jaunsardzes centra instruktori. Savukārt, lekcijā “Ko darīt, kad ir “pasaules gals”?” stāstīs Māris Olte. Uztura speciāliste Baiba Grīnberga vadīs lekciju “Dabas garšu daudzveidība un kvalitatīvas ilgmūžības potenciāls” un Maija Pohodneva “Ārstnieciskās piepes veselībai un garšai”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: NORMUNDS KAŽOKS

Mazie un lielie festivāla apmeklētāji varēs piedalīties dažādās radošās māla un dabas materiālu darbnīcās, dažādās aktivitātes šaut ar lokiem, izbraukt ar apaļo “Rupuču” laivu,  vizināties zirga pajūgā, varēs iznomāt riteņus, lai izbrauktu apkārtnes maršrutus, piemēram, apciemotu mākslinieka Vilhelma Purvīša dzimtās mājas.

Būs Zaļais tirdziņš. Par labu omu rūpēsies Dita Lūriņa un Karīna Tatarinova, duets “Mediante”, Cēsu pūtēju orķestris un pašdarbnieku kolektīvi. Festivāla izskaņā dejas vairāku stundu garumā lustīgā zaļumballē.

Šogad ieeja festivālā bez maksas. Aktuālākā informācija festivāla mājas lapā www.wildfoodfest.lv.

Rāznas Nacionālā parka “Ceļotāju dienās” aicina iepazīt dabas un kultūras vērtības

Jau sesto reizi 9. un 10. jūlijā notiks Rāznas Nacionālā parka Ceļotāju dienas. Pirmo reizi visi interesenti varēs baudīt divu dienu programmu, plašāk iepazīstot Rāznas Nacionālā parka ūdeņus.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Ikviens varēs sajust ezera vēju matos, dodoties izbraucienā pa Rāznas ezeru ar buru laivu “Sea Esta” vai airu laivām Ežezerā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Garo maršrutu gājējiem piedāvā iziet divus Ezertakas posmus kopā ar tūrisma un vides ekspertu Juri Smaļinski – 9. jūlijā 21 km garo taku no Andrupenes līdz Lipuškiem un 10. jūlijā 15 km garo posmu no Lipuškiem līdz Lūznavai.

10. jūlijā pulksten 5.00 no rīta Rāznas ezera piekrastes putnu balsīs Zosnā aicina ieklausīties putnu vērotājs Dagnis Vasiļevskis.

Ceļotājdienas neiztiks arī bez kulinārā matojuma baudīšanas – daudzveidīgu ēdienu klāstu piedāvās atpūtas vieta “Skaistā Rāzna”, zemnieku saimniecība “Itkaču mājas” un viesu māja “Rāznas Pērle”. Andrupenes lauku sētā varēs izgaršot pašceptu maizi ar medu, bet Ezerniekos pie Saietu nama – zivju zupu.

Rāznas māla pārvērtības abas dienas aicina vērot “Pūdnīku skūla” prasmes Akminīšu kalnā, piedāvājot keramikas izstrādājumu veidošanu, 9. jūlija vakarā cepļa kurināšanu un 10. jūlijā izgatavoto izstrādājumu izņemšanu.

Koka izstrādājumu meistars Ēriks Ruhmans rādīs, kādus izstrādājumus var izveidot no mežā atrastiem šķietami parastiem sprunguļiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Copes gids Jānis Kupra stāstīs par makšķerēšanas knifiem Rāznā, kā arī piedāvās ekskluzīvos pludiņus no Rāznas ezera niedrēm.

Latgales zirgu audzēšanas tradīcijas varēs iepazīt “Rudo kumeļu pauguros”, bet Latvijā lielāko zvaniņu privātkolekciju varēs apskatīt Lipuškos. Tāpat Latgales senatni varēs ieelpot Kroma kolna broulistes pilskalnā, bet latgaliešu sadzīvi iepazīt – Andrupenes lauku sētā.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Rāznas Nacionālais parks lepojas arī ar muižām un baznīcām, tādēļ Lūznavas muiža piedāvās ekskursiju muižkundzes pavadībā un 9. jūlijā atvērta apskatei būs arī Bukmuižas baznīca Ezerniekos, bet 10. jūlijā ikviens varēs apmeklēt baznīcas Svēto misi. Pēc Svētās mises pie Saietu nama notiks koncerts ar Džeinas Gavares, Arņa Slobožaņina un tautas deju ansambļa “Bukmuiža” piedalīšanos.

Pilna pasākumu programma skatāma www.daba.gov.lv/lv/raznas-nacionala-parka-celotaju-dienas, kur pieejama arī izsmeļoša informācija par visām aktivitātēm un pieteikšanās kārtību.

“Dārza svētki” Jaunmoku pilī

Jaunmoku pils 10. jūlijā no pulksten 11.00 visus aicina uz “Dārza svētkiem”. Apmeklētājus gaidīs Latvijas mākslinieki un daudzveidīgas izglītojošas un atpūtas aktivitātes visai ģimenei, kā arī  enerģiskās dziedātājas Būū un Kandavas Deju skolas pārsteigumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Darbosies mājražotāju un amatnieku tirdziņš, dārza spēles un ekskursijas. Būs iespēja iestaigāt jauno Mežaparka pastaigu taku.

Vakara programmā – pulksten 18.00 iespēja baudīt Valtera Pūces un Daiņa Teņa (“Dagamba”) koncertprogramma “Radīts Latvijā”. Koncerta īpašais viesis būs Patrisha. Koncertprogrammā iekļautas Latvijas dižāko komponistu skanīgāko dziesmu aranžijas čella un klavieru skanējumā, kā arī instrumentālās versijas tādām dziesmām kā Mārtiņa Brauna “Dvēselīte”, Imanta Kalniņa “Apvij rokas”, Jāzepa Vītola “Gaismas pils”, Raimonda Paula “Kerijas dziesma”, Zigmara Liepiņa “Kvazimodo dziedājums” un citas.

Vakara koncerta biļetes cena 15 eiro, savukārt dienas programma – bez maksas. Koncerta biļetes nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs, kā arī www.jaunmokupils.lv. Biļetes ir iespējams rezervēt un iegādāties arī uz vietas Jaunmoku pils Informācijas centrā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm