tv3.lv

Rojā atgriežas kino, mākslas un mūzikas festivāls "RojaL"

Gadu iepauzējis, ar plašu kultūras programmu Ziemeļkurzemes pilsētā Rojā atgriežas kino, mākslas un mūzikas festivāls “RojaL”. Devītais “RojaL” norisināsies no 28. līdz 30. jūlijam, un, tāpat kā citus gadus, arī šogad visus pasākumus varēs apmeklēt bez maksas.

26. jūlijā 13:28

Festivāls sāksies Rojas pludmalē 28. jūlijs pulksten 15.00 ar Envijas skulptūras “Morandi: Gods būt” atklāšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

māksliniece Envija

“Lai interpretētu Džordžio Morandi, es izvēlos izstādīt simbolus, kuri manā daiļradē ir iesakņojušies paralēli glezniecībai – aprakstītas, apgleznotas, ar tam neparedzētām vielām piepildītas taras pudeles un citi ready-made objekti.”

Viņa ir gleznotāja ar spēcīgu rokrakstu, bet paralēli tam izpaužas arī citos medijos un mākslās – instalācijas, hepeningi, māksla sociālajos medijos, tekstrade, aktiermeistarība. 2021. gadā absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju glezniecības apakšnozarē, piedalījusies vairākās grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Polijā, kā arī sarīkojusi piecas personālizstādes.

Rojas Kultūras centrs pulksten 18.00 Daiņa Kārkluvalka fotoizstādes “Ārzemes” atklāšana.

Daiņa Kārkluvalka izstādes “Ārzemes” koncepcijas ierosinātāji ir fotogrāfs Anrī Kartjē Bresons un dzejnieks Jānis Sudrabkalns.

fotogrāfs Dainis Kārkluvalks

“Bresons tāpēc, ka viņš ceļoja pa pasauli un fotografēja cilvēkus pilsētās. Mani fascinē tas, cik vienkārši var tvert ielu skatus un situācijas. Savukārt Sudrabkalns tāpēc, ka viņam ir dzejolis “Dzimtene”, kurā ir šādas rindas:

“Es eju pār robežām paceltu galvu,

Man nokusīs kājas,

tik Dzimtene liela.

Izstāde ir mans veltījums Latvijai. Mums nevajag kaut kādu lielo dzimteni – viss, kas atrodas otrpus Latvijas robežām, ir ārzemes.”

Rojas Kultūras centrā pulksten 19.00 filma “Pilnīgi svešinieki”.

Režisora Paolo Dženovēzes komiskajā drāmā septiņi sirdsdraugi, sanākuši uz kopīgām vakariņām, jokojoties sāk spēli – lasīt visas īsziņas skaļi un uz zvaniem atbildēt skaļajā režīmā. Vakars solās būt interesants un patīkams. Neviens nenojauš, cik tas izvērtīsies neparedzams visiem klātesošajiem. Aizraujošā spēle pārvēršas par diezgan negaidītu notikumu un atklājumu virkni. Piemēram, nevainīga īsziņa no kolēģa vai telefona zvans, kas atskanējis nepareizajā laikā un vietā. Tikai daži vārdi, un jūsu laulība sairst lupatās, un kopš bērnības pazīstamais cilvēks izrādās pavisam ne tāds, kādu jūs viņu iztēlojaties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rojas muzejā pulksten 22.00 filma “Es piedzimu Rosellīni”.

Roberto Rosellīni ir viens no zināmākajiem itāļu režisoriem, neoreālisma pionieris un kosmopolītas ģimenes patriarhs. Pat pēc nāves viņa personība turpina mest ēnu uz ģimeni. Vairāku viņa laulību dēļ dzimtas atzaros var sastapt gan Holivudas aktrises Ingrīdu Bergmani un Izabellu Rosellīni, indiešu scenāristi, modeļu industrijas darboņus, gan arī itāļu literatūras profesori un vientuļnieku Danholmenas salā. Arī Roberto Rosellīni vecāko mazdēlu Alesandro. Viņam šī dokumentālā filma ir terapeitisks mēģinājums sarunāties ar savu ģimeni un tikt skaidrībā ar dzimtas “lāstu”.

Strimalā pulksten 22.00 filma “Uz neredzīti, Brasa!”.

1905. gadā celtais Brasas cietums tagad tiek slēgts kā novecojis un modernajām prasībām neatbilstošs. Ieslodzītie tiek pārcelti citur. Kas valstij viens lēmums, indivīdiem dzīves pavērsiens. “No mājām braucu prom,” saka kāds, kurš Brasā pavadījis pusi sava mūža. Pašu rokām viņi iznīcina savu veco sadzīvi, spriež par agrākiem laikiem, iepazīstina ar cietuma dzīvi un likumiem. Tam visam būtu jāmainās – “hodku”, “zeku” un “šmonu” pasaulē tagad ienāks tādi vārdi kā intergrācija, adapcija, modernizācija. Taču tam līdz galam netic pat darbinieki. Filmas varoņi savā dzīvē atkal ir robežas priekšā – kurš no vecā uz jauno, kurš no ieslodzījuma uz brīvību. Režisors Ivars Zviedris

Savukārt, Kinokrānā pulksten 22.15 filma “Tikmēr Lucavsalā”.

Aktrise Elza Gauja debitē kā režisore un ar vieglu humora devu aplūko Eiropas mērogā unikālo Lucavsalas mazdārziņu vidi. Šajā oāzē, kas atrodas pašā pilsētas sirdī, satiekas izteikti atšķirīgi un kolorīti cilvēki. Lucavsalas atpūtnieku vidū ir jauni ekoaktīvisti, copētāji, kundzītes gados ar lakatiņiem galvās, daudzbērnu ģimenes, svētdienas grilētāji, garīgo festivālu rīkotāji; arī alkoholiķi-dedzinātāji, bezpajumtnieki, ballīšu rīkotāji, arheologu kluba entuziasti un puslegāli uzceltu būdiņu iemītnieki. No tām dažas izmēru ziņā līdzinās kārtīgām privātmājām. Un šī krāšņā buķete atrodas tikai 10 minūšu autobraucienā no Vecrīgas, apslēpta nevērīgu garāmbraucēju skatam. Lucavsalas tālākais liktenis ir neskaidrs — tas izšķirsies cīņā starp zaļi domājošajiem ekoideālistiem un pragmatiskiem biznesmeņiem.

Pirmā diena festivālā noslēgsies Otrā pusē ar jauno režisoru īsfilmu konkursa. 1. daļu.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Jauno režisoru īsfilmu konkurss ik gadu pulcē astoņus režisorus no Baltijas valstu filmu skolām un Lodzas Filmu skolas Polijā. Viņu filmas tiek izrādītas divu vakarus un nodotas žūrijas – trīs kino jomā strādājošu profesionāļu – vērtēšanai, šogad filmas vērtēs kino zinātniece Zane Balčus, režisors Aiks Karapetjans un poļu aktieris un kinoindustrijas pārstāvis Bogdans Graciks (Bohdan Graczyk). Pēc katras filmas noskatīšanās seko klātienes vai tiešsaistes diskusija starp žūriju un režisoru vai filmas pārstāvi, lai padziļinātāk izprastu filmā slēptās domas un mākslinieciskos paņēmienus. Arī skatītāji var iejusties žūrijas lomā, atdodot savu balsi “Skatītāju balvai”. To – tāpat kā “Grand Prix” un “Žūrijas īpašo balvu” – festivālu noslēdzošajā vakarā pasniedz labākajiem jaunajiem režisoriem.

Festivāla otrā diena, 29. jūlijā, pulksten 10.00 sāksies Rojas Kultūras centrā ar animācijas īsfilmu programma vismazākajiem skatītājiem. Savukārt pulksten 12.00 būs animācijas filmu režisores Daces Rīdūzes kinolektorijs par leļļu filmu veidošanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Dusmukule”, režisore Dace Rīdūze. Divi zēni atrod kādu neparastu plastmasas maisiņu ar norautu rokturi. Izrādās, tas ir dzīvs, kustīgs un pikts, jo kļuvis nevienam nederīgs. Dusmukule kopā ar abiem puišiem cenšas atrast jaunu dzīves jēgu un pielietojumu daudziem citiem cilvēku izlietotajiem plastmasas maisiņiem, kas aiz bezdarbības kļuvuši par īstiem huligāniem.

Foto: PUBLICITĀTES ATTĒLS

“Eži un lielpilsēta”, režisors Ēvalds Lācis. Kādā pavasara rītā zvēri pamostas no ziemas miega un atklāj, ka meža vietā ir uzcelta pilsēta. Ikviens saprot, ka jāmeklē jaunas izdzīvošanas iespējas, un eži izdomā, kā zvēri var nopelnīt naudu no cilvēkiem. Taču vajadzīgs arī plāns, kā atgūt mežu.

“Cūkas laime”, režisore Dace Rīdūze. Ir saulains rīts pie meža dīķa zvēru ciematā. Jauko meža idilli iztraucē neparasts troksnis – pēkšņi mežā iebrauc neredzēts auto. Savu atvaļinājumu laukos ieradusies pavadīt mājas cūku ģimene. Mežacūcēns ierauga skaisto sivēnmeitenīti un viņā mostas romantiskas jūtas, bet mietpilsoniskie meitenes vecāki liek šķēršļus abu draudzībai. Cūku ģimenes nelāgie ieradumi mudina zvērus viņus pārmācīt, un vadību uzņemas aizvainotais Mežacūcēns.

“Meža sargi”, režisors Māris Brinkmanis. Kārtējā apgaitā Mežsargs atrod kaudzi atkritumu, kas izmesti mežā. Arī viņa mājdzīvnieki – suns, kaķis un pele – ir par to nepatīkami pārsteigti. Nākamajā reizē Mežsargam izdodas pieķert nejauko pilsētnieku meža piemēslošanas brīdī. Tomēr neko nevar darīt, jo Mežsargs ir vecs vīrs un viņa bise ir pielādēta tikai ar korķi. Ļaundaris tikai pasmejas un turpina savas nelāgās izdarības. Mājas zvēriem nākas apvienoties ar meža zvēriem, lai palīdzētu Medniekam un attīrītu mežu. Viņi to dara tik asprātīgi, ka ne tikai mežs kļūst tīrs, bet arī nelāgais pilsētnieks nonāk cietumā.

Rojas tūrisma informācijas centrā pulksten 15.00 Skuja & Braden izstādes “Vizionāra aprūpe” atklāšana.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Skuja & Braden ir starptautisks mākslinieku kopdarbs, kas dzimis 1999. gadā starp Ingūnu Skuju no Latvijas un Melisu Breidenu no Kalifornijas. Viņu darbi ir dekoratīvu stilu saplūsme, kas skar literārās un mākslas vēstures tēmas, kas balstīta mūsdienu politikā un pilnībā interpretēta caur viņu kopīgās eksistences pieredzi, kas stilistiski izpaužas kā karikatūras reālisms, kas peld porcelānā. Kopā viņas ir izveidojušas 49 personālizstādes, viņu darbi ir iekļauti vairāk nekā 140 starptautiskajās un nacionālajās grupu izstādēs.

Skuja&Braden piedalās šā gada Venēcijas biennālē ar instalāciju “Tirgot ūdeni upes malā”, kas sastāv no vairāk nekā 300 porcelāna darbiem. Venēcijā izstāde apskatāma līdz 27. novembrim.

Rojas estrādē pulksten 22.00 Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra stīgu kvintets un akordeonists Artūrs Noviks koncertā “Kopā ar tango”.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Koncertā piedalās: LNSO I vijoļu koncertmeistars Sandis Šteinbergs, II vijoļu grupas mūziķis Raimonds Melderis, altu grupas koncertmeistars Arigo Štrāls, čellu grupas mūziķis Ainārs Paukšēns, kontrabasu grupas koncertmeistara vietas izpildītājs Raivo Ozols, akordeonists Artūrs Noviks.

LNSO aicina iejusties karstasinīgos tango ritmos Lielajā ģildē. Koncertā “LNSO kamermūzika. Tango II” dzirdēsim tango klasiķa Astora Pjacollas skaņdarbus “Četri gadalaiki” un “Tango vēsture”, kurus papildinās itāļu džeza akordeonista Fausto Bekalosi opuss “Tangamente”. F. Bekalosi ļoti agrā vecumā sāka studēt klasisko mūziku un akordeona spēli Brešas konservatorijā, vēlāk pievērsās džezam. Šobrīd Bekalosi ir kļuvis par vienu no labākajiem akordeonistiem ne tikai Itālijā, bet arī pasaulē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rojas muzejā pulksten 22.00 filma “Ūdens garša”

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Matīsa Kažas komēdijā Katrīna ir žurnāliste, kas pēta noslēpumainu organizāciju, kuru vada plašu popularitāti ieguvušais Meistars. Kad Katrīna uzzina par shēmām, kas stāv aiz Meistara biedrības “Ūdens mājas”, viņa nolemj to izmeklēt un sabiedrību informēt par patiesībā notiekošo, kas slēpjas aiz miljonu eiro vērtā Meistara projekta, kur cilvēki sevi attīra ar īpaši strukturēta ūdens spēku. Taču Katrīna uzzina, ka organizācijā aktīvi ir iesaistījusies arī viņas meita, kura ir pārliecināta par ūdens spēku.

Strimalā pulksten 22.00 filmas “Mierjemā” un “Nemierīgie prāti”.

“Mierjemā” lībiešu valodā “jūras māte”. Režisoru Mārča un Laura Ābeļu filma dokumentē ļoti dažādos Latvijas iedzīvotājus, kas dzīvo, strādā un laiku vada Baltijas jūras krastā. Īsu, kaleidoskopisku sēriju veidā filmā notverti un atspoguļoti cilvēku ieradumi, vajadzības un sapņi – cik ļoti jūra ir nepieciešama, lai nodrošinātu primārās vajadzības, un cik tā ir nozīmīga mūsu garam.

Foto: PUBLICITĀTES ATTĒLS

“Nemierīgie prāti” ir Laura un Raita Ābeļu kinostāsts par diviem brāļiem, laikmetīgajiem māksliniekiem, kuru attiecības un dzīves ritms eskalējas laikā, kad brāļi veido darbus savai personālizstādei. Bohēmiskais dzīvesveids un mākslinieciskās provokācijas ierauj varoņus notikumu virpulī, starp kuriem ir cietums, psihoneiroloģiskā slimnīca un ciemošanās pie sāmu šamaņiem, procesā zaudējot robežas starp normalitāti un vājprātu.

Savukārt, Kinokrānā pulksten 22.15 pirmizrāde filmai “Sema ceļojumi”.

Foto: PUBLICITĀTES ATTĒLS

Aika Karapetjana filma stāsta par beļģi Semu, kurš dodas uz kādu nomaļu Eiropas vietu meklēt savu tēvu, un meklējumi ieved viņu iepriekš nepieredzētā pasaulē. Negaidītu situācijas pavērsienu rezultātā Sems nonāk kādas zemnieku ģimenes gūstā, no kura viņu, kā izrādās, var glābt tikai kāds mazs sivēns.

Otrā dienā noslēgsies Otrā pusē pulksten 23.00 ar jauno režisoru īsfilmu konkursa 2. daļu.

Festivāla trešā diena, 30. jūlijā, sāksies pulksten 10.00 Rojas Kultūras centrā bērnu rīts ar filmu “Mans brālis – supervaronis”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Džakomo jau kopš mazotnes domājis, ka jaunākajam brālim Džovanni ir īpašas spējas. Tomēr vecāku mazie, baltie meli par supervaronību izplēn, kad Džakomo sasniedz tīņu vecumu – dinozaurus mīlošajam brālim ir Dauna sindroms. Vēloties būt vienaudžu un īpaši Arianas ieredzēts, Džakomo par mazā brāļa atšķirīgumu sāk izjust kaunu un drīz vien, pašam nemanot, pamatīgi sapinas lielos, melnos melos.

Viena no godalgotākajām pēdējo gadu filmām bērnu un ģimenes auditorijām – tā pirmizrādi piedzīvojusi Venēcijas kinofestivālā un ieguvusi Eiropas Kinoakadēmijas jaunāko skatītāju balvu. Itāļa Stefāno Čipāni debija ir universāls pieaugšanas stāsts ar komēdijas un ģimenes filmas vijumiem, pievēršoties bērnu ar Dauna sindromu ikdienai un attiecībām ģimenē un sabiedrībā. Filmas pamatā ir Džakomo Macariolas autobiogrāfiskā proza – uz tās vāka rakstīti šādi vārdi: “Stāsts par mani un Džovanni, kuram ir par vienu hromosomu vairāk kā man.”

Tur pat Rojas Kultūras centrā pulksten 12.00 Andra Vikaiņa meistarklase, bet pulksten 14.00 un 16.00 Eiropas Kinoakadēmijas 2021. gada īsfilmas, bet pulksten 18.00 jauno režisoru īsfilmu konkursa balvu pasniegšanas ceremonija.

Rojas pilsētvidē pulksten 15.00 “Rojas burinieks”, kur uz ēkas sienas kaligrāfiski izveidots kuģa tēls no 35 Rojā izgatavotu kuģu nosaukumiem, to kapteiņiem. Mākslinieces: Anta Ūsiņa, Dina Jansone, Zane Valbaka.

Sadarbībā ar Rojas Jūras zvejniecības muzeju tiks izveidots 1,5 x 2,5 m liels, kaligrāfisks burinieka attēls, kuru paredzēts izvietot uz ēkas sienas. Attēlu veidos kaligrāfiski uzrakstīti Rojā un Kaltenē izgatavoto buru kuģu nosaukumi, kuri kopā izveidos dinamisku jūrā peldoša burinieka siluetu. Tāpat tekstā būs iekļauti kuģu kapteiņu vārdi un cita informācija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Trīs kaligrāfi festivāla “RojaL” laikā izveidos attēlu uz gruntēta lielformāta saplākšņa, kuru pēc festivāla ir paredzēts piestiprināts pie ēkas sienas. Darba tapšanas process būs publiski aplūkojams, ja vien to ļaus laika apstākļi.

Festivāls noslēgsies Rojas pludmalē pulksten 21.00 ar diplomu pasniegšanu un saulrieta koncertu, kas pulksten 22.00 turpināsies ar filmu “Wild East. Kur vedīs ceļš”.

Foto: PUBLICITĀTES ATTĒLS

Matīsa Kažas komēdija/vesterns. Eva ir aristokrāte, jauniete, kura uzaugusi baltvācu barona aizbildniecībā. Īsi pirms barona ieplānotajām Evas laulībām ar kādu savdabīgu Vīnes grāfu Eva un viņas guvernante Magda nolemj pretoties barona iecerēm un īsteno bēgšanas plānu. Taču notiekošajā negaidīti iesaistās latviešu zemnieks Mikus, kuru nu tur aizdomās par jaunās dāmas nolaupīšanu. Barona rokaspuiši, valsts kriminālizmeklētājs, ungāru kovbojs un citi varoņi dodas ceļā, lai pazudušos jauniešus atrastu, jo, kā izrādās, Eva ir lielu bagātību mantiniece.

Festivāla izskaņā Rojas pludmalē pusnaktī ar filmu “Astoņarpus”.

Foto: PUBLICITĀTES ATTĒLS

Federiko Fellīni melnbaltā, 2 stundas un 18 minūtes ilgā filma “Astoņarpus” tapusi 1963. gadā ar Marčello Mastrojāni, kā arī Klaudiju Kardināli, Anuku Emē, Sandru Milo un citiem galvenajās lomās. Tās galvenais varonis – kinorežisors Gvido Anselmi – nonācis radošajā krīzē, un sirreālo stāstu pavada Nino Rotas mūzika. “Astoņarpus” atzīta par vienu no visu laiku visietekmīgākajām filmām, tā saņēma Oskaru kā labākajai ārzemju filmai un par kostīmiem un daudzkārt kļuvusi par iedvesmu citātiem citās filmās.

“RojaL” norises vietas:

Rojas Kultūras centrs, Zvejnieku iela 5, Roja

Rojas Jūras zvejniecības muzejs, Selgas iela 33, Roja

Strimala, Miera iela 9, Roja

Kinokrāns: https://goo.gl/maps/EyetiFz6VmpGQyH97

Otra puse, Jūras iela 8, Roja

Rojas tūrisma informācijas centrs, Selgas iela 14 E, Roja

Rojas brīvdabas izstāde, Jūras iela 10, Roja

Rojas pludmale, Ostas iela

Aktuālā informācija par pasākumiem – www.rojal.lv, Facebook @rojalfilm, Instagram @rojal.fest

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm