tv3.lv

"Sinfonietta Rīga" aicina uz sezonas atklāšanas svētkiem Lielajā ģildē

Lielajā ģildē 23. septembrī pulksten 19.00 savu 17. koncertsezonu uzsāks diriģenta Normunda Šnē vadītais kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”. Sezonas atklāšanas koncertā uzmirdzēs arī izcilā latviešu vijolniece Vineta Sareika.

22. septembrī 15:38

Vijolnieces Vinetas Sareikas sniegumā dzirdēsim Johannesa Brāmsa Vijolkoncertu, savukārt orķestra lasījumā klausītājiem būs iespēja kavēties romantisma laikmeta jutekliskā skaņraža Roberta Šūmaņa Pirmās simfonijas dzīvi apliecinošajos motīvos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

1853. gadā Roberts Šūmanis laikrakstā “Neue Zeitschrift für Musik” raksta: “Johannesa Brāmsa liktenis ir mūzikā izteikt mūslaiku visaugstāko garu. Viņš sevī nes ikvienu zīmi, kas vēsta – viņš ir izredzētais.” Divdesmit gadus vēlāk Brāmss apzinīgi pilda vecākā kolēģa pareģojumu, un Austrijas laukos top Vijolkoncerts, kura spirgtā enerģija sasaucas ar Šūmaņa “Pavasara” simfoniju. Tas ir gadalaiku plaukums, aiziešana un reizē arī šī brīža slavinājums.

Pianista, komponista un mūzikas teorētiķa Roberta Šūmaņa daiļrade sākotnēji saistāma ar solo klavierrepertuāru un tikai gadu pēc laulībām ar Klāru Vīku top viņa pirmā simfonija. Tā sarakstīta pavisam īsā laika posmā – 1841. gada ziemā. Lielformas opuss iemieso Šūmaņa ilgas pēc dabas atjaunotnes, vēja šalkām zaļā lapotnē un putnu dziesmām, tamdēļ tai dots skaidrs un nesamākslots apakšnosaukums – “Pavasara simfonija”. Darbs pirmatskaņots 1841. gada 31. martā Leipcigā, pie diriģenta pults stājoties Roberta Šūmaņa laikabiedram Fēliksam Mendelszonam.

Turpat Leipcigā trīsdesmit astoņus gadus vēlāk pirmatskaņots arī Johannessa Brāmsa Vijolkoncerts Remažorā, kas veltīts sava laika izdaudzinātākajam vijolspēles virtozam Jozefam Joahimam. Vijolkoncerts sarakstīts grodā Bēthovena tradīcijā, taču tajā ieskanas arī spilgti ungāriski motīvi. Savas tehniskās sarežģītības dēļ, tas savulaik saukts par koncertu pret vijoli, tomēr jau vairāk kā gadsimtu Brāmsa Vijolkoncerts saista solistus visā pasaulē.

Šajā koncertsezonā “Sinfonietta Rīga” atkal atgriežas vēsturiskajā Amatu ielas namā. Domājot par saviem uzticamajiem klausītājiem ir sagatavotas daudzas aizraujošas koncertprogrammas, kurās kopā ar kamerorķestra mūziķiem uz Lielās ģildes skatuves dēļiem kāps izcilas mūzikas personības, norisināsies jau tradicionāli un publikas iecienīti festivāli.

Papildu informācija par 17. sezonas koncertiem pieejama orķestra mājaslapā www.sinfoniettariga.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm