tv3.lv

Bauskas pilī "Karalienes Bonas maskarāde" un paukošanās turnīrs

Svētdien, 3. jūlijā no pulksten 14.00 līdz 16.30 Bauskas pilī jau septīto gadu sadarbībā ar Latvijas Paukošanas federāciju notiks floretes un špagas paukošanas turnīrs “Ius gladii” jeb Zobena tiesības. Savukārt pulksten 18.00 Bauskas pils muzejā un Latvijā pirmo reizi uzstāsies seno deju grupa no Polijas “Cracovia Danza Court Ballet” ar renesanses deju programmu “Karalienes Bonas maskarāde”.

2. jūlijā 8:59

Paukošanās turnīrs

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Cīņu starplaikos uzstāsies ansamblis “Artemisia Absinthium”, akrobātikas studija “Melanž”, apvienības “Deltalivik” garkāji, nažu metējs Boriss Mihailovs, “Iguana Man” un citi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Paukošanas turnīrā piedalīsies astoņi sportisti. Lai gan paukošanas turnīra laikā notiekošā cīņa nav iekļauta oficiālo paukošanas sacensību grafikā, tās ir prezentāciju sacensības, kur mijiedarbojas mūsdienu sporta cīņa ar vēsturisko vidi, sniedzot apmeklētājiem ieskatu gan mūsdienu paukošanas sporta veidā, gan parāda vēsturisko turnīru būtību.

Turnīru sākotnējais uzdevums bija pierādīt bruņinieka prasmes un pārākumu. Vēlāk turnīri kļuva ceremoniālāki, mainījās cīņas uzdevumi. 12.-13. gs. turnīru uzvarētājiem dāvināja kādu dzīvnieku – lāci, lauvu vai cūku. Papildus šai balvai uzvarētājs ieguva zaudētāja bruņinieka cīņas aprīkojumu.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Bauskas pils muzeja turnīra uzvarētāji saņem ceļojošās balvas (zobenu un ķiveri), kurās katru gadu iegravē uzvarētāju vārdus. Visu gadu balva glabājas pie uzvarētāja. Cīņā ar floreti trīs reizes uzvarēja Lūkass Edmunds Teteris. Tā kā L. E. Teteris ir trīskārtējs uzvarētājs un ceļojošā balva –ķivere paliks pie viņa. Šogad izgatavos ceļojošās balvas kopiju, kurā iegravēs iepriekšējos un jaunos floretes cīņas uzvarētājus.

Paukošanas cīņas piesaka Herolds, kurš vēsturiski bija valdnieku un bruņinieku pavadonis, ģerboņu pazinējs, sūtnis un tulkotājs. Cīņu laikā, lai pieklusinātu skatītājus, Heroldi pūta ragā un paziņoja turnīra sākumu, dalībnieku vārdus, titulus un ģerboņus. Bruņinieki cīnīsies par godu dāmām, kuras tos atbalstīs cīņu laikā ar skaļiem aplausiem un uzvaras gadījumā izrādīs īpašu labvēlību – dāvinās savam drošsirdīgajam bruņiniekam kādu balvu – mūzikas, akrobātikas, nažu metēja vai kādu citu priekšnesumu. Skatītājus izklaidēs āksts, kuru tēlos Aleksandrs Radzēvičs.

Ieeja pasākumā bezmaksas. Par atsevišķu samaksu iespēja apmeklēt muzeja ekspozīcijas un Livonijas ordeņpils centrālo torni ar skatu platformu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Renesanses deju programma “Karalienes Bonas maskarāde”

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Bauskas pils muzejā un Latvijā pirmo reizi uzstāsies seno deju grupa no Polijas “Cracovia Danza Court Ballet” jeb Krakovas deju galma balets ar renesanses deju programmu “Karalienes Bonas maskarāde”.  

Uzveduma horeogrāfiju iestudējusi Romāna Agnele (Romana Agnel), iedvesmojoties no Polijas galma paražām pēdējo Jagelonu karaļu dinastijas valdīšanas laikā (14. – 16. gs.). Jagelonu dinastijas nosaukums radies no pirmā Lietuvas lielkņaza – Jogaila ( Jagiełło ), kurš kļuva par Polijas karali. Izrādes oriģinālās horeogrāfijas autori ir Fabritio Karoso un Cesare Negri – 16. gs. vidus un 17. gs. sākuma itāļu renesanses deju horeogrāfi.

Izrāde ir spilgta tā laika galma horeogrāfiju ilustrācija. Polijā masku un itāļu galma izklaides modi aizsāka Polijas karaliene un Lietuvas lielhercogiene Bona Sforca (Bona Sforza d’Aragona, 1494.g. – 1557.g.).

Piesātinātos renesanses tērpos un stilizētās maskās dejotāji ieved ikvienu skatītājus renesanses laikmeta karnevāla pasaulē, kur valda fantāzija, mīlestība un galma intrigas. Balle ir kā iegansts, lai iepazītos ar tā laika varoņiem: karalieni Bonu un galma ākstu Staņčiku un daudziem poļu un itāļu izcelsmes galminiekiem.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

“Cracovia Danza Court Ballet” ir pašvaldības kultūras iestāde, vienīgais profesionālais galma un vēsturisko deju ansamblis Polijā, ko dibinājusi talantīgā dejotāja, horeogrāfe un skolotāja Romāna Agnele.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau daudzus gadus Cracovia Danza deju grupa ir strādājusi pie dažādu valstu un laikmetu tradicionālo galma deju un baletu rekonstrukcijām, iestudējot deju izrādes, kas aptver laika posmus no viduslaikiem līdz mūsdienām. Izrāžu dramaturģijā iekļautas horeogrāfijas, kostīmi, mūzika un galma etiķete, kas atspoguļo dejas teātra tradīcijas un vēsturi Eiropā.

Dejotāji specializējas arī tradicionālo poļu deju rekonstrukcijā, veidojot unikālus priekšnesumus, kuru pamatā ir dažādu laikmetu nacionālās un tautas dejas. Pateicoties sadarbībai ar augsta ranga horeogrāfiem un speciālistiem, baleta izrādes veido ārkārtīgi bagātīgu, daudzveidīgu un unikālu klāstu.

Grupas repertuārā ir šādi priekšnesumi: ‘Viduslaiku dejas un izklaide “Šahs” pēc J. Kočanovska dzejoļa motīviem, “Parīzes spriedums” pēc Dž. Ločera lugas motīviem, Sobieskis un Marija Kazimira, “Balets des Nations”; “Šopēna deju pasaule”, “Vecajā kinoteātrī”, “Polija – Indija: sarunas”.

Biļetes var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē darba laikā – katru dienu no 10 līdz 18, un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280, 20011880 vai e-pastu: [email protected] un Biļešu paradīze kasēs.

Biļetes cena 15,- Eur pieaugušie un 10,-Eur mācību iestāžu audzēkņi un pensionāri, uzrādot apliecību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm