tv3.lv

"Dziesma dejo. Deja skan" pārsteigs skatītājus Mežaparka Lielajā estrādē

Mežaparka Lielajā estrādē 5. un 6. augustā pulksten 21.30 norisināsies vērienīgs notikums, kurā nebijušā formā savienosies divas tradīcijas – dziesma un deja. Koncertuzvedumā “Dziesma dejo. Deja skan” pulcēsies vairāk kā 6000 dalībnieku no Latvijas un ārvalstīm.

14. jūlijā 10:05

Dalībnieki demonstrēs gan labi pazīstamu repertuāru, gan speciāli šim notikumam veidotu jaunradi, kurai muzikālās daļas autors ir vairākkārtējs “Grammy” balvas nominants Uģis Prauliņš un horeogrāfs Agris Daņiļevičs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

idejas autors un producents Edžus Arums

“Ideja man radās ļoti, ļoti sen, dejojot Dziesmu svētku noslēguma koncertā Mežaparkā. Jau toreiz domāju, kādēļ gan mums nevarētu būt pilns deju koncerts kora mūzikas pavadījumā? Attīstot ideju sapratām, ka dejotāji arī var dziedāt un koristi noteikti var arī dejot vienā laukumā ar dejotājiem. Un te nu mēs esam, laipni lūgti mūsu komandas sapnī, “Kur dziesma dejos un deja skanēs”.”

Koncertuzveduma nosaukums “Dziesma dejo. Deja skan” ir arī formas apzīmējums, jo dejotāji dejos un dziedās un arī koristi dejos un dziedās. Repertuārs sastāv no labi zināmiem koru un deju pasaules numuriem, kā arī jaunrades, tādēļ komponists un muzikālās daļas vadītājs Uģis Prauliņš, ir izveidojis vienotu skaņas dizainu visam koncertuzvedumam. Mežaparka Lielajā estrādē to izpildīs 14 mūziķu sastāvs, 63 kori un 105 deju kolektīvi no visas Latvijas, kā arī 10 ārzemju koru un deju kolektīvi. Tas paredz, ka arī koris pārvietosies vienā laukumā ar dejotājiem. Skatītāji šoreiz sēdēs atjaunotās Mežaparka Lielās estrādes korim paredzētās vietās un dalībnieki dejos laukumā, kur parasti atrodas skatītāju soli. Lai skatītājiem nodotu emocionālo vēstījumu, viss uzvedums būs dzīvajā izpildījumā.

horeogrāfs un mākslinieciskās daļas vadītājs Agris Daņiļevičs

“Četru dienu nometnē ar dziedātājiem un dejotājiem, izdarījām visu to, kas jādara, lai mēs ar pārliecību varētu doties uz Mežaparku. Jāatzīst, ka šis bija patiesības brīdis, kad vairāku mēnešu, pat gadu, darbs, kas tika pavadīts “zoomos” un teorijās, pārvērtās realitātē. Neliegšu, ka satraukums bija liels tieši par to, vai izdosies panākt, ka koristi dejo un dzied un pārvietojas vienā laukumā ar dejotājiem. Tagad varu apgalvot, ka koristi ne tikai skaisti dzied, bet arī māk dejot. Ar nepacietību gaidu, kad šis pārsteigums nonāks līdz skatītājiem.”

Četrpadsmit stundu garajā koncertuzveduma mēģinājumā bija sapulcējušies dažāda vecuma deju skolas “Dzirnas” dejotāji, to vidū arī kupls skaits bijušo Dzirniešu, kopā ap 500 dejotājiem. Šoreiz arī pašu mazāko “Dzirnu” bērnu vecākiem ir iespēja ar savām atvasēm piedalīties uzvedumā, dejojot kopā. Jaunrades pamatā ir Uģa Prauliņa, speciāli šim uzvedumam, komponēta mūzika un Agra Daņiļeviča horeogrāfija. Lai izceltu sižetisko līniju horeogrāfs ir izveidojis neparastus rekvizītus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

horeogrāfs un mākslinieciskās daļas vadītājs Agris Daņiļevičs

“Uz šo mēģinājumu es nācu kā uz kārtējo eksāmenu, jo šādā mērogā nekad nekas nav darīts, un tā ideja ar rekvizītiem piepildīt 2,5 stadiona laukumus ir reāls izaicinājums. Protams, ka izlīda lietas, kuras dejotāji nevarēja izpildīt, bet parādīja arī citas, daudz īstākas un foršākas, kas nāca vietā. Elastību, ja kaut kas nesanāk, smeļos tieši no tās vides, kur atrodos, šoreiz no Mežaparka estrādes. Tas radīšanas process ir maģisks un nedaudz pārdabisks. Šeit es varu radoši lidot, kas, protams, uzliek divtik lielu atbildību, bet tas iedod baigo kaifu! Es vēl gribētu publiski noņemt cepuri savu dejotāju un viņu pedagogu priekšā, jo iemācīties just laukumu šādā mērogā ir ārkārtīga māksla. Tā mēroga elpa, kurā šobrīd ir nonākuši dzirnieši, iemāca redzēt Mežaparka otru malu, gandrīz kā virsvadītājam, kam jāpārredz viss laukums.”

Lai paspilgtinātu multifunkcionālos rekvizītus, dejotājām atsevišķos momentos uzticēts vēl viens uzdevums – scenogrāfijas izgaismošana, darbojoties ar līdznēsājamu gaismas ķermeni, kura vadība iespējama no gaismu operatora pults. Latvijā šie gaismas objekti nebija pieejami tādā apjomā kā nepieciešams, tādēļ tie tiek īrēti no kaimiņvalsts Igaunijas.

Galerijā pirmais 14 stundu mēģinājums Mežaparka Lielajā estrādē

Dejotāju vidū ir arī dalībnieki no Ukrainas.

Ukrainas latviešu deju kolektīva dalībniece Jana no Kijivas

“Tagad Ukrainā ir ļoti grūti laiki un mums visiem tās ir lielas sāpes. Mēs uz Latviju nebraucām dziedāt, dejot vai darīt ko citu, mēs esam šeit, jo Ukrainā notiek nežēlīgs karš, kura dēļ mūsu kolektīvs ir šeit, karš, kura dēļ mēs viens otru atbalstām. Dejošana kopumā palīdz ikvienam justies labāk, tādēļ mēs izlēmām dejot neskatīties ne uz ko. Mēs visi ļoti dziļi mīlam Ukrainu un tiešām vēlamies tur atgriezties. Bet tagad Latvija palīdz mums visiem ukraiņiem, kas ir šeit un latviešu tautas dejas palīdz mums pārdzīvot to šausmīgo traģēdiju, kas uzkrita uz visu mūsu pleciem.”

Režisoriskā vadlīnija ir šūpoles, kas šūpo latvieti starp pagātni un tagadni, zemi un debesīm, pļāvām un mežu galotnēm, šo un to sauli, ziemu un vasaru, bērnību un vecumdienām, starp Latviju un svešumu – starp deju un dziesmu. Par latvieti, kas dzied un dejo – godos, skumjās, darot darbu, iemīlējies un ejot dabā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Koncertuzvedumā tiks izmantoti Ulda Žagatas, Aijas Baumanes, Ulda Šteina, Raimonda Paula, Mārtiņa Brauna, Emila Melngaiļa, Imanta Kalniņa, Jāzepa Vītola un citu horeogrāfu un komponistu darbi.

Biļetes uz koncertuzvedumu pieejamas visās “Biļešu Paradīze”  tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm