tv3.lv

Pirmo reizi Kannu kinofestivāla žūrijā pārstāve no Latvijas

Šodien, 17. maijā, klātienē un ierastajos maija datumos, Francijā sākas pasaulslavenais Kannu kinofestivāls, kurā Latvija arī šogad aktīvi piedalās dažādos kino industrijas notikumos, programmās un filmu tirgū. Pirmo reizi Kannu kinofestivāla žūrijā strādās pārstāve no Latvijas – Daira Āboliņa. Viņa festivālā uzaicināta vērtēt filmu mākslas sasniegumus arthouse žūrijā, kas notiks paralēli oficiālajai žūrijai.

17. maijā 11:52

”Tā ir milzīga atbildība un lieliska iespēja  ne tikai vērtēt Kannu kinofestivāla konkursa filmas, bet arī vēlreiz akcentēt, ka Latvijā darbojas viens no greznākajiem un senākajiem kinoteātriem ”Splendid Palace”, kurš iesaistās ”Europa Cinemas” un ”CICAE” sadarbības tīklos* un rāda savai publikai labāko, jaunāko kino. Kannu kinofestivāla godalgotās filmas jau 2022. gada rudenī nonāks arī pie Latvijas kino skatītājiem, par ko ir liels prieks”, situāciju komentē D. Āboliņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arthouse  kino balva Kannu kinofestivālā tiek piešķirta kopš 2019. gada, un tās mērķis ir  vērtēt jaunās filmas plašā spektrā. Šīs balvas jēga ir parādīt filmu mākslas attīstības dinamiku un aktualizēt Eiropas arthouse kino izrādītāju sadarbību. Balvas mērķis un vērtība ir godalgoto filmu atpazīstamības veicināšana un atbalsts plašākai filmas izplatīšanai kinoteātros Eiropā.

Arthouse žūrijā šogad  strādās profesionāļi, kuru darbība ir saistīta ar kino filmu atlasi dažādu pasaules valstu kinoteātros. kopā ar D. Āboliņu būs divi Francijas kolēģi, Itālijas un Marokas kinoteātru pārstāvji.

Pandēmijas dēļ Kannu starptautiskā kinofestivāla norise divus gadus bija mainīta – 2020. gada festivāls klātienē vispār nenotika, savukārt 2021. gadā tika pārcelts uz jūliju. Šogad viens no Eiropā vecākajiem festivāliem notiek jau 75. reizi un atgriežas tradicionālajos maija otrās puses no 17. līdz 28. maijam.

Latvijas dalību festivālā nu jau tradicionāli iezīmē Latvijas paviljons, kurā strādās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA), Nacionālā Kino centra (NKC) un Latvijas Kinoproducentu asociācijas pārstāvji. Speciāli Kannu filmu tirgus darbam ar filmu izplatītājiem un citiem starptautiskiem partneriem NKC sagatavojis jaunāko un topošo Latvijas filmu katalogu, bet sadarbībā ar Latvijas Animācijas asociāciju radīts publicitātes izdevums, kas apkopo jaunākās Latvijas animācijas filmas un projektus.

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstu vadošās kinoinstitūcijas sadarbojas, sekojot principam, ka spēku apvienošana ļauj kļūt labāk pamanāmiem starptautiskajā industrijas arēnā. Tāpēc Kannu filmu tirgus “Marché du Film” platformā “Producers Network”, kas jau 16 gadus pulcina vairāk nekā 500 producentus no visas pasaules un kļuvusi par starptautiski nozīmīgu sadarbības platformu, iespēju nonākt uzmanības centrā (“Producers under the Spotlight”) izmanto visas trīs valstis kopā – pa diviem producentiem no katras valsts. Latviju šajā profesionālo, aktīvo un daudzsološo producentu izlasē šogad pārstāv Marta Romanova-Jēkabsone un Matīss Kaža, Baltijas fokuss Kannās plānots 22. maijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pa citu starptautiskas konkurences ceļu Kannu platformā “Producers Network” nonākusi producente Inga Praņevska – viņas vadītais projekts, režisora Dzintara Dreiberga topošā filma “Lācis un Cālis” (ar starptautisko nosaukumu “Escape Net”) ceļazīmi uz Kannu filmu tirgu izcīnīja jau decembrī, Lesarkas festivāla (Les Arcs Coproductions Village, Francija) starptautiskajā atlasē.

Kannu filmu tirgus ietvaros 23.-27. maijā notiks īsfilmu sadaļas “Cannes Court Métrage” industrijas forums “The Short Film Corner”, kurā festivālu programmētājiem un filmu izplatītājiem tiks prezentēta Baltijas īsfilmu kolekcija. Septiņu filmu izlasē Latviju pārstāv Anna Ansone ar spēles īsfilmu “Can’t Help Myself” un Indra Sproģe ar animācijas filmu “Kur ir atslēga? “/ “Where Is the Key?” Foruma ietvaros pirmoreiz risināsies programma “New Producers Room”, kurai īpaši atlasīti 10 producenti, arī Alise Rogule no Latvijas. “The Short Film Corner” norisēs darbosies Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) īsfilmu sadaļas pārstāvji Leo Soesanto un Lauma Kaudzīte, pasākumus organizē “Baltic Shorts” – tīkls, kas apvieno Lietuvas īsfilmu aģentūru “Lithuanian Shorts”, Tallinas festivāla sadaļu “POFF Shorts”, Rīgas Starptautisko kinofestivālu (Riga IFF), Latvijas Animācijas Asociāciju un Rīgas Starptautisko īsfilmu festivālu 2ANNAS. Apvienības dalību Kannu kinofestivālā atbalsta NKC.

Šogad Kannu kinofestivālā uzsākta arī pavisam jauna, unikāla iniciatīva – programmas “Cannes Classics” sadarbība ar Eiropas kinoskolām, un šo izdevību ar Nacionālā Kino centra atbalstu izmanto arī Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālā Filmu skola. Projekta ideja ir “Cannes Classics” programmētāju iniciatīva integrēt jauno kinematogrāfistu paaudzi pasaules kino klasikas procesos, dodot iespēju noskatīties kvalitatīvu kinovēstures piedāvājumu un paplašināt zināšanas par kinomākslas kontekstiem. Kannu kinofestivāla akreditāciju programmai “Cannes Clasics” šogad saņems 11 Nacionālās Filmu skolas studenti, kas tika atlasīti radošā konkursa kārtībā.

*CICAE/Starptautiskā mākslas kinoteātru savienība ir nacionālo kino arodbiedrību, neatkarīgo kinoteātru, filmu festivālu organizatoru un filmu izplatītāju organizācija. To 1955. gadā Vīsbādenē nodibināja Vācijas, Francijas, Nīderlandes un Šveices mākslas kino arodbiedrības. Organizācijas mērķis – atbalstīt neaizsargātu filmu izplatīšanu no visas pasaules.
Eiropas Cinemas apvieno kinoteātrus, kas veicina Eiropas filmu apriti, veidojot plašu tīklu Eiropā un ārpus tās. Asociācijā šobrīd reģistrētas 72 valstis, 786 pilsētas, 1268 kinoteātri. Kino ”Splendid Palace”  šajā apvienībā darbojas kopš 1994. gada.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm