Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Foto: Latvijā naktī uz trešdienu novēroti kāvi
Naktī uz trešdienu, 26. janvāri, daudzviet Latvijā novērota ziemeļblāzma jeb kāvi. Ziemeļblāzmas “medībās” uz Kurzemes pusi šonakt devies arī fotogrāfs Kārlis Liepiņš. Viņš dalās redzētajā arī ar portāla tv3.lv lasītājiem.

Ja tuvāk zemeslodes poliem ziemeļblāzmas parādīšanās ir visai bieža, tad Latvijā tas ir īpašs notikums, tomēr zinātāji to notver pat vairākas reizes vienā ziemā. Tikai jāzina, kur to var redzēt, un jābūt gatavam spontāni doties ceļā.
“Ar tām ziemeļblāzmām viss ir… gan vienkārši, gan tai pat laikā sarežģīti!” stāsta Kārlis. “Pirmkārt, jau jāsaprot, kas tā par dabas parādību, kad, kur un kāpēc to var vai nevar redzēt. Ir vairākas populāras aplikācijas (aurora forecast), kurām daudzi seko, taču es dodu priekšroku sekot prognožu pirmavotam – Saules astronomijas institūta NOAA mājaslapai, kur arī var atrast jaunāko un aktuālāko informāciju par ziemeļblāzmu,” stāsta fotogrāfs.
Ziemeļblāzma Mērsraga piekrastē. Foto: Kārlis Liepiņš
Tieši tā viņš rīkojies arī 25. janvārī. “Vakar vakarā ziemeļblāzmu neviena aplikācija neprognozēja. Vakar vienkārši jau ap pusseptiņiem pamanīju, ka ir skaidras un zvaigžņotas debesis. Tas ir iemesls iemest aci interneta prognozēs; jā, aktivitātes bija gana, lai jau tik agri varētu sākt redzēt ziemeļblāzmu pat Latvijā! Tā kā ziemeļblāzmu varu redzēt pat no savas dzīvesvietas Jelgavas novadā, tad skaidrs, ka pie jūras to arī var redzēt, jo mākoņu nav un Mēness arī uzlēks tikai krietni vēlāk (īsi pirms vieniem naktī).
Tevi varētu interesēt
Tad nu dārza stūrī pie mājas uzliku vienu kameru automātiski bildēties “timelapse” un pats ar citiem “foto instrumentiem” aizbraucu uz Mērsragu – lielisku vietu, kur ērti un labi var vērot ziemeļblāzmu!” iesaka Kārlis Liepiņš.
Viņš stāsta, ka vakar ziemeļblāzmu Latvijā varēja redzēt jau no pulksten 18.45 un vismaz līdz pusnaktij. “Vēlāk vairs nesekoju līdzi, jo tāpat bija skaidrs, ka īpaši aktīva tā nepaliks, un uz labākiem kadriem vairs necerēju,” rezumē fotogrāfs.
Te gan jāpiebilst, ka pagājušajā naktī ziemeļblāzmas aktivitāte nebija ļoti augsta, tāpēc to notvert varēja vien ar speciālo fototehniku. Ar “neapbruņotu aci” tā, visticamāk, nebija redzama tik gaiši.
Jāpaskaidro, ka ziemeļblāzma ir parādība – atmosfēras augšējo slāņu spīdēšana, gaisa molekulām mijiedarbojoties ar Saules vēja daļiņām. Latīniski to sauc par Aurora borealis ziemeļu puslodē un par Aurora australis dienvidu puslodē. Aurora bija romiešu rītausmas dieviete, bet “borealis” tulkojumā no grieķu valodas nozīmē ziemeļu vējš, savukārt “australis” latīņu izcelsmes vārds, kas nozīmē dienvidu. Šo parādību novērojuši jau cilvēku senākie senči, bet uztvēra to kā zīmi no dieviem. Latviešu mitoloģijā un tautasdziesmās tā vēsta par kara tuvošanos.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.