tv3.lv

Jūras krastā izmestais ronēns jau sācis mainīt kažociņu

Trešdien, 23. martā Rīgas Zooloģiskajā dārzā notiks informatīvs pasākums, kurā tika skaidrots, kā cilvēkiem rīkoties jūras krastā, sastopot mazu ronēnu. Viens no šonedēļ Rīgas zoodārzā nogādātajiem roņu mazuļiem jau sācis mainīt apmatojumu.

2016. gada 25. martā 12:01

Katru pavasari Latvijas piekrastē lielākā vai mazākā skaitā nonāk pelēko roņu un pogaino sīkroņu mazuļi. Daļa no tiem ir veselīgi un labā kondīcijā, bet citi ir novārguši un pat ievainoti. Martā un aprīļa sākumā, staigājot gar jūras krastu, iedzīvotāji nereti atrod šos bēdu brāļus. Sirds sauc palīdzēt, bet…. Kā rīkoties pareizi? Dzīt ūdenī? Glābt? Kā? Kur zvanīt? Ko darīt?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja pavasarī pludmalē sastopat ronēnu, tad:

  1. Likt viņu mierā. Nevajag bakstīt, stumt, nest, grūst ronēnu atpakaļ ūdenī. Aiciniet to nedarīt citiem. Skatīties uz viņu no attāluma un lieki netraucēt;
  2. Piesiet savu suni pavadā un nelaist klāt pie ronēna. Abi var dabūt brūces;
  3. Novērtēt ronēna izskatu: balts vai jau pelēks, veselīgs un apaļš vai tievs un vājš, kā arī vai nav redzamas kādas vaļējas brūces;
  4. Informēt par ronēnu un konsultēties ar Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem pa mob. tālr. 29198590. Viņi sazināsies ar reģionālo inspektoru, kurš uz vietas novērtēs situāciju un pieņems lēmumu: vai nu atstāt viņu pludmalē vai arī transportēt uz Zooloģisko dārzu. Patlaban ik dienu piezvana ap 40 cilvēku. Turklāt to skaits arvien pieaug.
  5. Paši ronēnu transportēt nedrīkst!

Jau ziņots, ka šonedēļ uz zoodārzu tika nogādāti divi novārguši pelēko roņu mazuļi. Pirmo 21. martā atveda no Kalngales, taču ronēns bija guvis ļoti daudzas un dziļas strutojošas rētas, tādēļ tika pieņemts lēmums viņu iemidzināt. Otrais ronēns uz zoodārzu aizceļoja 22. marta vakarā no Vecāķu pludmales. Šis mazulis jau ir sācis mainīt balto mazuļa apmatojumu pret pieaugušā dzīvnieka tērpu, taču tas ir ļoti viegls – tikai 10 kg.

Foto

Pēdējo divdesmit gadu laikā zoodārzā uzņemti vairāk nekā 90 pelēko roņu un pogaino sīkroņu mazuļi, no kuriem lielāko daļu ir izdevies izaudzēt lielus. Slavenākais no tiem ir ronis Puika, kurš pasākuma dalībniekiem demonstrēja savas prasmes par spīti pavasarīgajam noskaņojumam un roņu dāmas Kristas klātbūtnei. Daļa izaudzēto ronēnu ir devusies uz dažādiem pasaules zoodārziem un okeanārijiem Ķīnā un Japānā, Francijā, Peru, Lietuvā, Igaunijā, Polijā un Krievijā. Daļa jaunuļu tika izlaisti atpakaļ brīvībā Baltijas jūrā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm