Pievienot komentāru

Lietainas nedēļas nogales, tumšie vakari un mācības – daudz laika pavadot mājās, bērnistabai būtu jābūt tādai, kas atbilst mājokļa jaunāko iedzīvotāju daudzveidīgajām vajadzībām. Izveidot istabu, kurā bērni varētu gulēt, mācīties, atpūsties un glabāt visas savas mantas, ir izaicinājums. IKEA interjera dizainere dalās ar idejām, kā padarīt bērnistabu funkcionālāku un izklaidējošāku.

”Bērniem un jauniešiem sava istaba ir daudz vairāk nekā tikai vieta, kur gulēt. Tā ir vieta, kur viņi tiecas pēc savas neatkarības un veido savu identitāti. Ja mājās būs vieta, ko bērni var saukt par savu, uzlabosies viņu labsajūta. Bērnistabas videi jābūt tādai, kas atbalsta un motivē bērnus mācīties – ar piemērotu aprīkojumu un mēbelēm, kas nav nedz pārāk lielas, nedz pārāk mazas, ir ērtas un ergonomiskas. Turklāt nav nepieciešams pirkt visu uzreiz – vispirms var iegādāties primārās mēbeles: gultu, krēslu, galdu un mēbeles mantu glabāšanai, un ar laiku pievienot citas detaļas,” akcentē IKEA interjera dizainere Linda Ribaka-Orlova.

Padomi, kas noderēs vecākiem, iekārtojot bērnistabu

Padomā, kā pielāgot. Bērnu un pusaudžu istabas iekārtojumam, kā arī izmantotajiem risinājumiem, ir jābūt elastīgiem, regulējamiem un daudzfunkcionāliem. Tiem ir ”jāaug” līdzi ar bērniem un jāatbalsta viņu mainīgās vajadzības. Laba izvēle būs minimālistiski ergonomiskas un regulējamas mēbeles: maināma garuma gulta, regulējama augstuma galds un krēsli, viegli saliekami skapji, kam pēc vajadzības var pielikt vairāk plauktu vai atvilktņu, ko var pielāgot un kas neizskatās pārāk bērnišķīgi, lai patiktu arī pēc vairākiem gadiem.

Uzdrīksties. ”Galvenās mēbeles ieteicams izvēlieties neitrālās krāsās. Pēc tam var izvēlieties rotaļīgas sienu krāsas, tekstilizstrādājumus un citus interjera priekšmetus. Krāsas, kas atkārtosies, un tām pieskaņoti elementi, palīdzēs radīt vienotu interjeru. Aizkari, paklāji, gultas pārklāji, spilvendrānas, dažādi mantu uzglabāšanas risinājumi un citi nelieli aksesuāri ir viegli maināmi. To izmaksas ir nelielas, taču telpas koptēls pilnīgi mainīsies,” skaidro IKEA interjera dizainere.

Sadali istabu. Ja brāļi vai māsas dzīvo vienā istabā, katram vajadzētu savu telpas daļu, kas vismaz simboliski jānodala, piemēram, ar drēbju skapi vai aizkariem. Telpu var personalizēt, nokrāsojot sienas dažādās krāsās, pieskaņojot attiecīgo istabas daļu bērna mīļākajai krāsai. Tādējādi neviens no bērniem nejutīsies atstumts, un viņiem būs sajūta, ka tā ir arī viņu vieta.

Izmanto organizatorus. Plašajās atvilktnēs var salikt daudz drēbju, taču atvilktņu organizatori un kastes palīdzēs atvilktnēs nosargāt kārtību. Bērniem augot, mantas un apģērbu var glabāt augstāk, efektīvi izmantojot brīvo vietu līdz pat griestiem. Lai istabu uzturētu kārtīgu, netīro veļu var likt veļas grozā, bet lielākus priekšmetus (sporta vai hobiju inventāru) – kastēs zem gultas.

Izgaismo. Daudzi jaunieši ir pieredzējuši tehnoloģiju lietotāji, tāpēc vieta nepieciešama arī gadžetiem, lādētājiem un mūzikas ierīcēm. Turklāt istabai ir jābūt pietiekami labi izgaismotai. Papildus jau esošajai griestu lampai un galda lampai, noskaņai var pievienot arī sezonālās lampiņu virtenes vai LED apgaismojuma sloksnes. Dizainere atgādina, ka bērnistabā vienmēr būtu jāizmanto tikai bērniem piemērota stipruma un veida gaismekļi.

Parādi. Bērnu intereses atspoguļo viņu personību, tāpēc ieteicams interjerā izmantot viņu mīļākos priekšmetus. Piemēram, uz āķiem un stangas var pakarināt viņu mīļākos apģērbus vai medaļas, bet atvērtajos skapjos un plauktos var izkārtot lietas, ko bērni kolekcionē, vai piekārt pie sienas korķa tāfeli, kur pielikt attēlus.

Atvadies no liekā. Vēl viens vienkāršs padoms ir laiku pa laikam izrevidēt visas mantas, atvadoties no tā, kas vairs nav vajadzīgs. ”Pastāvīgi pārskatot apģērbus, rotaļlietas un citas lietas, var saprast, kuras lietas vēl tiek lietotas un kuras vairs nav aktuālas. To, kas kļuvis lieks, var kādam uzdāvināt vai ziedot. Tā ne vien dosi mantām otro dzīvi, bet arī iegūsi vairāk brīvas vietas,” piebilst dizainere.

IKEA dizainere dalās ar ieteikumiem, kā pārveidot brāļu – topošo basketbolistu Nikolasa un Lorensa – bērnistabu. 13 un 10 gadus vecie zēni sapņoja par istabu, kuras iekārtojumā dominētu ar sporta tematiku saistīts interjers un kurā varētu izdzīvot savu aizraušanos ar sportu, mācīties un atpūsties. Atjaunotā istaba ir kontrastu pilna un atspoguļo brāļu iecienītākās basketbola komandas krāsas: spilgti, saulaini dzeltenā krāsa drosmīgi stājas pretim tumši lillā. Interesants akcents interjerā ir melnās, baltās un pelēkās krāsas saspēle. Šīs krāsas izmantotas mantu glabāšanas risinājumiem, guļamzonā un aizkaros. Gar vienu istabas sienu ir ierīkoti plaukti, abiem piemērota mācību vieta ar galdu, kā arī plauktiņš lietām, kurām vienmēr jābūt pa rokai.

Par projektu

Labsajūta tavā dzīves telpā – vārdi, kas globālās pandēmijas ietekmē kļuvuši nozīmīgāki nekā jebkad iepriekš. Pēc 12 izaicinošiem mēnešiem, 27% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu emocionālā veselība ir pasliktinājusies. Šobrīd cilvēki savā mājoklī pavada daudz vairāk laika, un tas rada būtisku ietekmi uz emocionālo un fizisko labsajūtu. IKEA katru gadu veic globālu pētījumu ”Dzīve mājās”, šogad pētījuma centrā ir mūsu dzīves telpa un tās ietekme uz mūsu emocionālo veselību. Projekta ”IKEA – iekšējais līdsvars sākas mājās” laikā tiks atklāts, kā uzlabot vidi sev apkārt tā, lai dzīve mājās raisītu pozitīvas emocijas un uzlabotos mūsu dzīves kvalitāte.