Kā uzturs palīdz uzveikt slimības un vairo veselību

0 Komentāru
Kā uzturs palīdz uzveikt slimības un vairo veselību
Foto: Jessica Spengler, Flickr

Sen, sen filozofs Platons esot teicis, ka draugi ir dārgi, bet patiesība dārgāka par visu. Cilvēkiem ir jāzina patiesība par uzturu un tad pašiem ir jāizvēlas starp slimību un veselību, taču slēpt informāciju par iespēju ar pārtiku uzveikt slimības, aizbildinoties, ka šī patiesība var sagraut tautsaimniecību un medicīnas biznesu, ir noziedzīgi.

Mēs dzīvojam strauju pārmaiņu laikmetā, kad notiek revolūcija zinātnē, sabiedriskajās attiecībās, enerģētikā un īpaši — medicīnā. Grāmatas Ķīnas pētījums un Kā nepieļaut un izārstēt sirds slimības paver ceļu pamatīgām izmaiņām mūsu domāšanā, sagrauj vecos, iesīkstējušos priekšstatus par slimību izcelsmi, sagrauj tā saucamā “sabalansētā” uztura koncepciju, kuru, cerams, mūsu uztura speciālisti un dietalogi beidzot atmetīs kā kļūdainu un veselībai kaitīgu.

Uzturs stājas pretim audzējiem

Protams, ir sāpīgi atzīt, ka visu mūžu mēs, cilvēki (99 no simta), esam ēduši 3 reizes dienā, lai vairotu savas slimības, taču viss nav zaudēts — mēs varam ēst 3 reizes dienā, lai vairotu veselību. Ķīnas pētījums un profesora Kempbela eksperimenti, kā arī profesora Eselstīna ilggadīgā prakse, ārstējot un izārstējot sirds slimniekus, pielietojot, galvenokārt, termiski neapstrādātu augu barību un pilnīgi izslēdzot dzīvnieku olbaltumus un taukus, liecina, ka pataloģiskie procesi ir kustīgi — var panākt aterosklerozes atpakaļgaitu, apstādināt audzēju augšanu un pat autoimūnos procesus. Tas spārno. Ja tas ir izdevies tūkstošiem saslimušo citur pasaulē, kāpēc lai tas neizdotos mums, šeit Latvijā!?

Pētījuma būtība ir sekojoša. 20. gadsimta 70. gadu sākumā Ķīnas un ASV valdības vienojās veikt Ķīnā valsts mēroga kampaņu, lai savāktu informāciju par vēža izplatību Ķīnā, kas aptvertu 880 miljonus iedzīvotāju, un noskaidrotu, kas izsauc audzējus un citas izplatītas slimības. Pētījumā, kuru vadīja Kornela Universitātes profesors Kempbels, iesaistīja 650 000 darbiniekus.

Rezultātā tika izveidota dažāda veida audzēju izplatības karte Ķīnas teritorijā, taču Kempbels ieguva papildus finansējumu, lai noskaidrotu, kāpēc audzēju izplatība dažādos novados tik krasi atšķiras. Tālākais pētījums ilga vairāk nekā 20 gadus. Tagad publicētie šo pētījuma rezultāti lielā mērā ir šokējoši. Ar 98% statistisku nozīmību ir pierādīts, ka Ķīnas reģionos, kur iedzīvotāji dzīvnieku olbaltumvielas pārtikā patērē mazāk par 10 % no kopējā kaloriju daudzuma, 5 reizes retāk slimo ar audzējiem, autoimūnām slimībām, 17 reizes retāk ar sirds un asinsvadu slimībām, insultu, pirmā un otrā tipa diabētu, Alcheimera slimību un bezprātu (demenci), ko izraisa aterosklerotiskas izmaiņas galvas asinsvados. Ķīnas apvidos, kur iedzīvotāji uzturā lieto vairāk nekā 20% dzīvnieku izcelsmes olbaltumu, kas atbilst Rietumvalstu tradicionālajam uzturam, šo slimību izplatība bija tieši tāda pati kā ASV vai Vācijā. Tika pierādīts, ka dzīvnieku valsts izcelsmes pārtika ir saistīta ar asins holesterīna līmeņa paaugstināšanos, turklāt dzīvnieku olbaltums to paaugstina salīdzinoši izteiktāk, nekā piesātinātie tauki. Turpretī augu izcelsmes produkti nesatur holesterīnu un veicina paša organisma saražotā holesterīna daudzuma samazināšanos. Augsts holesterīna līmenis asinīs iet roku rokā ar aterosklerozi, sirds išēmisko slimību, insultu un vēzi.

Svaigi augu valsts produkti kavē vēža attīstību

Pētījumu rezultāti pierādīja, ka vēža veidošanās kontroles procesā uzturs ir daudz nozīmīgāks par ģenētisko predispozīciju un uzņemto kancerogēno vielu daudzumu. Tika pierādīts, ka dzīvnieku valsts uzturlīdzekļi veicina vēža attīstību, bet augu valsts produkti, īpaši, termiski neapstrādāti, to kavē. Īstenībā nepastāv ne specifiska pretvēža diēta, ne pretinfarkta, ne kāda cita diēta, kas būtu vērsta uz kādas slimības attīstības nomākumu.

Mūsdienās visas pasaules zinātnieki ir guvuši pārliecinošus pierādījumus, ka šī daļēji vegāniskā svaigēšanas diēta ar 5% zivju olbaltumu īpatsvaru no kopējā pārtikas kaloriju skaita, der gan vēža novēršanai, gan sirds un asinsvadu slimību, gan aptaukošanās un diabēta, gan kataraktas un makulas deģenerācijas, gan Alcheimera slimības, domāšanas traucējumu un multiplās sklerozes, gan osteoporozes un autoimūno slimību profilaksei un ārstēšanai. Šī diēta der ikvienam, un tā var palīdzēt neatkarīgi no iedzimtības un cilvēka konstitucionālā tipa. Visas uzskaitītās slimības ir radušās neveselīga, pat toksiska uztura un neveselīga dzīves veida dēļ, tāpēc pastāv tikai viens ceļš, kā to labot — katru dienu trīs reizes dienā “ieņemt zāles” — termiski neapstrādātus dārzeņus un citus augu izcelsmes produktus, protams, garšīgi sagatavotus ar eļļiņām un garšvielām, vārītas pupas, zirņus un lēcas, sēnes, graudaugu pārtiku (ieteicams, rupja maluma un diedzētus graudus), riekstus, augļus, ogas, olīvas, olīveļļu, rapšu eļļu, pavisam nedaudz — apmēram, 50 gramus laša, skumbrijas vai tunča dienā. Tas ikdienā veselam cilvēkam, bet slimības gadījumā jāizvairās arī no zivju produktu lietošanas.

Olbaltumvielu ierobežošana

Jāizslēdz no uztura gaļa, piena produkti un olas, protams, arī visi produkti, kuru sastāvā ir dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas. Skarbi? Jā, taču iepazīstoties ar Ķīnas pētījuma rezultātiem, kļūst skaidrs, ka tikai tā var glābties no priekšlaicīgas aiziešanas taisaulē. Tas ir tāpat kā stāvēt uz sliežu ceļa un dzirdēt tuvojošos vilcienu svilpjam. Mēs varam paiet nost, varam palikt. Tāda ir izvēle.

Diēta izkonkurē ķirurģiju

Skaidrs, ka, ārstējot aterosklerozes izraisītos asinsvadu nosprostojumus sirdī, ne šuntēšanas operācijas, ne angioplastika slimību nenovērš, tikai uz dažiem gadiem pagarina dzīvi. Tas, protams, ir lieliski, bet vēl labāk būtu, ja izdotos pavērst atpakaļgaitā aterosklerozes procesu. Ārsti to mēģina veikt ar medikamentu, piemēram, statīnu, palīdzību, taču tiem ir daudz blakusparādību, kas ierobežo to lietošanu.

Profesors Koldvels Eselstīns, būdams vairāk nekā 100 zinātnisku rakstu autors un ASV Ohaio pavalsts Klīvlendas klīnikas izpilddirektors un valdes loceklis, kā arī ķirurģijas nodaļas vadītājs, 1994./95.gadā tika nominēts kā viens no labākajiem Amerikas ārstiem savā nozarē. Praktizējot klīnikā un redzot sirds slimnieku traģisko stāvokli, Eselstīns nolēma praksē pārbaudīt vegāniskās un svaigēšanas diētas apvienošanas rezultātu patiesumu un uzsāka ārstēšanas eksperimentu ar minēto diētu, pēc iespējas atliekot ķirurģisko ārstēšanu.

Pētījumā piedalījās 23 pacienti ar ļoti smagām aterosklerotiskām izmaiņām asinsvados, kas bija iestājušies klīnikā, lai ārstētos ķirurģiski. Kontroles grupas pacienti saņēma parasto ārstēšanu — šuntēšanu, angioplastiku un medikamentus. Pieci izstājās pirmo 2 gadu laikā, nevarēdami izturēt šo diētu, pārējie turpināja diētu 5 gadus. Pētījuma beigu posmā pacientiem veica angiogrāfiju, kur tika konstatēts, ka caurplūstošo asiņu daudzums vidēji ir palielinājies par 30%. Tāds uzlabojums jau ir uzvara pār nāvi.

Arī 17 gadus vēlāk eksperimenta dalībnieki (izņemot vienu) joprojām bija dzīvi, turpretī salīdzinošās grupas pacienti, kas saņēma tradicionālo ārstēšanu un turpināja ierasto, tā saucamo, sabalansēto diētu, bija miruši. Eselstīns uzvarēja sirds slimības.

Varētu domāt, cilvēcei jālīksmo, ka atklāts lielisks ārstēšanas veids, kas efektivitātē pārspēj visas jaunākās tehnoloģijas un medikamentus, bet — nē. Par šo nesankcionēto pētījumu profesors tika izraidīts no klīnikas un nopulgots profesionālajos medicīnas žurnālos par nepareizu ārstēšanu. Tagad viņš var pieņemt pacientus tikai mājās.

Kāpēc tā notika, nav grūti izdomāt. Un šeit nav iespējams neko mainīt — biznesa intereses ir pāri visam. Kamēr šo pasākumu neakceptēs Veselības Ministrija, nekas nemainīsies. Jāatzīmē, ka iestāstīt vidusmēra pacientam šīs diētas nepieciešamību ir gandrīz neiespējami, ir vajadzīgs dzīvs prāts, lai to saprastu, bet pretī parasti ir ateroslerotiskas izmaiņas un svēta pārliecība, ka tieši dzīvnieku olbaltumiem bagāta pārtika ir veselības pamats.

Ārsts Kaldvels V. Eselstīns ir cerību pilns. Viņš raksta: “Mūsu profesijas kolektīvā apziņa un griba tagad tiek pārbaudīta kā vēl nekad. Ir pienācis laiks, kad mums jābūt drosmei veikt leģendāru darbu.

Tāpēc es aicinu ārstus un dziedniekus, kas ikdienā veic ārstēšanu, visus maģistrus un profesorus, kas māca, lasa lekcijas, raksta žurnālos par veselības tēmām, kā arī skolotājus nest šo veselības gaismu tautai. Protams, lieliski būtu, ja katrs cilvēks šīs grāmatas izlasītu un pats izdarītu secinājumus.”

0 Komentāru