tv3.lv

Laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs prognozē, kāds laiks gaidāms maijā

Šogad ir garš pavasaris un mēs visi esam noilgojušies pēc siltuma. Laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savos novērojumos ir pamanījis, ka maija pirmajā pusē laikapstākļi būs mainīgi. Dienā saule mīsies ar mākoņiem, būs nelieli īslaicīgi nokrišņi un vēsas naktis. Temperatūra dienas laikā ap +10, +16 grādu. Laikā līdz 6. maijam dažviet iespējamas nakts salnas.

4. maijā 6:34

”Tautas gudrība par Lapu mēnesi maiju saka: Ja maija sākumā dienas siltas un sausas, mēneša beigas būs vēsas, lietainas un otrādi. Ja maijs mitrs, tad jūnijs sauss. Ja maijs vēss un slapjš jūnijs, tad būs bagāts gads,” skaidro V. Bukšs un norāda: ”Ja senču vērojumus liek aiz auss, tad labāk lai maijs ir vēss, nekā silts un sauss, jo tad piepildās pagrabi un mucas, bet ja maijs nāk kā dārznieks, tad klētis būs tukšas. Rādās, ka turpmāko laikapstākļu attīstībā šis ticējums daļēji var apstiprināties.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Siltākas dienas un naktis varētu būt pēc 10. maija, kad temperatūra vietām var sasniegt +18 un +20 grādus. Šajā laikā iespējami arī pavasara pērkona negaisi. Mēneša vidū silti, bet nepastāvīgi laikapstākļi. Nereti īslaicīgs lietus, ko var pavadīt pērkons un temperatūra dienas laikā ap +14, +19 grādu.

Mēneša otrajā pusē, laikā no 20. līdz 25. maijam, varētu sagaidīt arī vasarīgu siltumu, kad temperatūra dienas laikā var pakāpties virs 20 grādiem un vietām sasniegt +25. Šajā laikā arī naktis siltas, kad termometrā grādi nenoslīdēs zemāk par +10. Vēlāk siltuma vilnītim sekos pērkona negaisi un kļūs vēsāks. Mēneša beigās saule mīsies ar mākoņiem, kļūs vējaināks, dažviet īslaicīgi nokrišņi un temperatūra dienas laikā +14, +19 grādu robežās. Līdzīgi laikapstākļi varētu turpināties arī tālāk, jūnija pirmajās dienās.

”Kopumā maijs ar temperatūru un nokrišņiem tuvu vidējam, tikai nokrišņu sadalījums nevienmērīgs. Dažviet vairāk kā parasti, bet citviet mazāk par normu,” skaidro V. Bukšs.

Tautas ticējumi:

  • Jegora diena ir 6. maijs. Ja ievas sāk ziedēt pirms Jegora – būs silta vasara. Jegora nakts salna, kas atkārtojas pēc nedēļas – paredz siltu rudeni.
  • 7. maijs ir Jetes diena. No Jetes līdz īstajai vasarai vēl var būt 12 naktis ar salnu. Ja Jetes dienā gubu mākoņi un pamalē ducina pērkons, būs labs gads.
  •  Staņislava diena ir 8. maijs. Sākas pavasara sēņu laiks. Ja Staņislava dienā uz celiņiem izdzīti slieku čuguriņi, ”zeme aug” – klāt īstais sējas laiks. Ja šajā dienā varavīksne, jāvēro, kura krāsa pārsvarā. Ja dzeltenā – būs laba miežu raža. Ja zaļā – būs laba kviešu raža.
  • Jeremija 14. maijā. Sākas odu un knišļu laiks. Ja Jeremijas rītā skaidrs saullēkts – būs karsta vasara. Ja Jeremijā slikts laiks – būs gara un barga ziema.
  • 23. maijā, dažviet 24. maijā, ir Mokeja diena. Ja Mokeja dienā slapjš – visu vasaru būs slapjš. Ja Mokeja rītā sarkans saullēkts, bet dienā lietus – būs slapja un pērkoņaina vasara.
  • Urbāna diena ir 25. maijā. Ja Urbānā spīd saule, ābeles un ceriņi zied, būs auglīga vasara. Ja Urbāna dienā stāda kartupeļus, tad tārpi tos apēdīs. Urbāna dienā jāstāda ģeorģīnes, tad kupli zied.
  • 27. maijs – Sidora diena. Ja Sidora dienā drēgns ziemeļvējš – būs auksta vasara. Ja daudz odu – būs labas ogu ražas. Ja daudz knišļu – būs daudz sēņu.
  •  Pahoms ir 28. maijā. Ja sarkans saullēkts – vasarā būs daudz ugunsgrēku. Ja Pahomā silts, būs silta un saulaina vasara.

Avots: Vilis Bukšs, meiravietis.typepad.com

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm