tv3.lv

Piedalies dabas vērošanas zibakcijā ”Viena diena Latvijā”

Lai labāk izprastu dabas norises un reģionālās atšķirības, Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes zinātnieki aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju 30. aprīlī iesaistīties dabas vērošanas zibakcijā ”Viena diena Latvijā” un kļūt par sabiedrisko zinātnieku.

25. aprīlī 14:06

”Brīvprātīgie novērotāji jeb sabiedriskie zinātnieki, iegūstot novērojumu datus, ir nozīmīgs zinātnieku atbalsts, kā arī, attīstoties tehnoloģijām, sabiedriskās zinātnes loma arvien pieaug. Pagājušajā gadā zibakcijas ietvaros tika saņemti vairāk kā 500 attēli no 180 dažādām vietām Latvijas teritorijā,” uzsver zibakcijas koordinatore LU vadošā pētniece Dr. ģeogr. Gunta Kalvāne.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zibakcija ”Viena diena Latvijā” notiks šā gada 30. aprīlī visā Latvijas teritorijā. Iedzīvotāji aicināti nofotografēt tuvplānus, vislabāk dienvidu pusē novietotos zarus acu augstumā:  parastajai ievai, āra bērzam un mājas ābelei. Norādot apdzīvotas vietas koordinātas vai arī apdzīvotas vietas pasta indeksu, lūgums atsūtīt minēto augu sugu fotogrāfijas saziņas vietnē WhatsApp 27104440 vai uz e-pasta adresi [email protected]

”Pētījumam izvēlētas viegli atpazīstamas un bieži sastopamas koku sugas. Ja tuvumā nav atrodamas visas sugas, iedzīvotāji aicināti iesūtīt pieejamo sugu attēlus, piemēram, tikai mājas ābeles tuvplānus vai, piemēram, trīs vai četras āra bērza fotogrāfijas, kuri atrodami tuvākajā apkaimē. Fotogrāfiju daudzums nav limitēts. Pirms fotogrāfiju sūtīšanas lūgums pārliecināties, vai fotogrāfijā nav redzama sensitīva informācija, piemēram, mājas nosaukums, personas seja, automašīnas numurs,” skaidro G. Kalvāne.

Foto: TV3.LV

Aprīļa beigas Latvijas teritorijā iezīmējas ar strauju zaļošanos, lapu plaukšanu un ziedēšanas sākšanos, jo īpaši strauja augu attīstība pēdējā aprīļa dekādē notiek vēlajos pavasaros. Augu un dzīvnieku sezonālās norises kā ziedēšanas sākums, augļu nogatavošanās, putnu migrācija, saimnieciskās darbības parādības –  pēta fenoloģija. Dabas ritmu (fenoloģiskie) novērojumi tiek uzskatīti par vieglāko un ērtāko veidu, kā pamatot klimata pārmaiņas, izmaiņas ainavā, jo augi un dzīvnieki visjūtīgāk reaģē uz izmaiņām apkārtējā vidē.

”Digitālās fotogrāfijas arvien biežāk tiek izmantotas fenoloģijas pētījumos, paralēli citām metodēm kā satelītdatu datu analīze, herbāriju materiāli, un brīvprātīgo novērotāju ievāktā informācija,” stāsta G. Kalvāne.

Iesūtītie attēli tiks izmantoti fenoloģiskā modeļa pārbaudē un reģionālo atšķirību izvērtējumā.  Rezultātu apkopojums būs pieejams Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes mājas lapā, kā arī katram interesentam tiks nosūtīts e-pastā vai saziņas vietnē WhatsApp. #pavasaris2022

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm